Transport zrównoważony

Transport zrównoważony „…powinien zatem prowadzić do przemieszczania osób i ładunków bez zawłaszczania materiałów, energii i przestrzeni należnych następnym pokoleniom. Świadectwami tak rozumianego zrównoważonego rozwoju transportu są: traktowanie komunikacji zbiorowej jako dominującej formy przemieszczania się i na dłuższych dystansach, i w codziennych podróżach, ograniczanie roli samochodów na rzecz kolei, a w miastach na rzecz autobusów, tramwajów i metra, a także promowanie, wszędzie gdzie jest to możliwe, przemieszczania się rowerem albo pieszo. Zrównoważony transport nie zagraża zdrowiu społeczeństw ani ekosystemom, a jednocześnie zaspokaja potrzebę mobilności. Z definicji zrównoważonego rozwoju wynika też, że transport powinien zużywać odnawialne zasoby na poziomie ich odnowienia, a zasoby nieodnawialne – na poziomie umożliwiającym zastąpienie ich odnawialnymi substytutami.”

Źródło: Andrzej Kassenberg, Franciszek Jackl, Wprowadzenie do debaty transportowej: wyzwania ekologiczno – gospodarcze [w:] Jaki transport w zrównoważonym rozwoju?, Warszawa 2009.

 

Świadomość kierowców na temat zagadnień zrównoważonego transportu
www.mos.gov.pl/g2/big/2010_09/ad965d0d50d936d783fc1678c83122f4.ppt

ilustracja

„Jedyny transport jaki sprawdza się w nowoczesnych miastach to taki, który stanowi kombinację transportu publicznego i prywatnego, taki, który traktuje poważnie pieszych i rowerzystów i jest zróżnicowany. Jeżeli wszyscy wsiadają do samochodów system prędzej czy później się załamuje.”

Źródło: Ł. Tworkowski, M. Piórkowski, Transport miejski w kontekście rozwoju zrównoważonego,

http://www.slideshare.net/LukaszOL/transportzrwnowaony-sustainable-transport

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support