Stefan Chwin po raz kolejny odwiedzi Starogard

27 kwietnia o godzinie 17.00 w Czytelni Popularnonaukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można spotkać się z uznanym powieściopisarzem, eseistą, historykiem literatury, krytykiem literackim i grafikiem Stefanem Chwinem.

Stefan Chwin to doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym. Swoje artykuły publikuje nie tylko w czasopismach polskich, ale i zagranicznych: niemieckich, szwedzkich, anglojęzycznych. Jako naukowiec zajmuje się romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej (m. in. u Witolda Gombrowicza). W swoich powieściach często nawiązuje do myśli Fryderyka Nietzschego.

Najsłynniejszą jego powieścią jest „Hanemann” (1995 r.), przetłumaczona między innymi na język niemiecki i angielski oraz nagrodzona Paszportem Polityki. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1996 –2003 juror Nagrody Literackiej Nike, laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa – jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.

Chwin pisze też powieści fantastyczno-przygodowe dla młodzieży. Ilustruje je grafikami swojego autorstwa. Pod pseudonimem Max Lars wydał powieść „Ludzie-skorpiony” oraz „Człowiek-Litera”.

Inne powieści pisarza, to m.in. „Esther” (1999 r.), „Złoty pelikan” (2003 r.), „Kartki z dziennika” (2004 r.), „Żona prezydenta” (2005 r.), „Dolina Radości” (2006 r.), „Dziennik dla dorosłych” (2008 r.) oraz szkice krytyczne „Bez autorytetu” (1981 r.), „Literatura i zdrada” (1993 r.), „Romantyczna przestrzeń wyobraźni” (1998 r.).

Stefan Chwin często zapraszany jest do programów telewizyjnych, m.in.: „Xsięgarni”, czy też „Śniadania mistrzów”. Starogard Gdański odwiedzi już po raz kolejny. Kiedyś gościł na przykład w księgarni Atena u Zofii Janikowskiej.

Spotkanie autorskie z tym pisarzem to nie lada gratka nie tylko dla miłośników dobrej literatury, ale i wszystkich osób wrażliwych na słowo.

Fot. Krystyna Chwin

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support