VII Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu

Wczytuję mapę...

Data/Czas
23.04.2019
18:00 - 20:00

Lokalizacja
Kino "Sokół"

Wstęp
20 zł

Strona www
www.sck.art.pl


Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na 7. edycję Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. W tym roku uroczyste otwarcie odbędzie się w kinie „Sokół”, w Starogardzie Gdańskim 23 kwietnia o godz. 18:00. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują Janusz Stankowiak – Prezydent Starogardu Gdańskiego i Władimir Czuszew – Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny Republiki Białoruś w Polsce. Bilety na wydarzenie w cenie 20 zł są do nabycia w recepcji SCK.

Festiwal Kultury Białoruskiej od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności starogardzkiej. Artyści prezentują program na najwyższym poziomie artystycznym. Scenariusz koncertu przygotował i całe wydarzenie koordynuje Igor Jankowski – Dyrektor festiwalu. W tym roku wystąpią:

* Grupa reprezentacyjna Młodzieżowego Centrum Rezerw Olimpijskich w Mińsku (czołowi przedstawiciele białoruskiej gimnastyki artystycznej ze specjalnie przygotowanym show. Żeńskie trio oraz męsko-damski duet). Od 1896 roku, kiedy gimnastyka została dyscypliną olimpijską poprzez rok 1984 kiedy to po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu zadebiutowała gimnastyka artystyczna, Białoruś wraz z Rosją pozostają cały czas w światowej czołówce państw-liderów w tych dyscyplinach sportowych. Od 1981 roku absolwenci i uczniowie Młodzieżowego Centrum Rezerw Olimpijskich w Mińsku zdobyli w dyscyplinach olimpijskich 148 medali, wśród nich 44 złote, 58 srebrnych i 46 brązowych. W pozostałych dyscyplinach sportowych 417 medali.

* Paweł Kozicz – popularny białoruski wokalista, znany polskiej publiczności z poprzednich edycji Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. Obecnie Paweł kończy studia doktoranckie na wydziale estradowym Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku, a także wykłada na tej uczelni.

* Zespół jazzowy TARAN TRIO, którego założycielem i kierownikiem jest Anatoli Taran jeden z najlepszych akordeonistów na świecie, który w 2016 roku w Portugalii zdobył Puchar Świata w grze na akordeonie. Ten prestiżowy międzynarodowy konkurs jest organizowany od 1951 roku przez francuską organizację Confédération Mondiale de l’Accordéon i corocznie organizuje Trophée Mondial (Puchar Świata) w innym kraju. Ten wędrowny konkurs o najwyższym międzynarodowym poziomie skupia prawie 40 krajowych delegacji ze wszystkich kontynentów. Delegacje te mają obowiązek wyboru najlepszych kandydatów z ich krajów. I tylko najlepszy z najlepszych dostaje Puchar Świata w grze na akordeonie. I właśnie w 2016 roku tą osobą został Anatoli Taran – założyciel Taran Trio i uczestnik tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. W ubiegłym roku Anatoli Taran był odznaczony honorowym medalem za zasługi na rzecz białoruskiej kultury przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.

* Grupa tańca współczesnego Show-Ballet „Sensacja” z Witebska, która z wielkim sukcesem zaprezentowała się w czasie VI edycji FKB na Pomorzu.

* Aleksander Minionok – najmłodszy celebryta białoruskiego świata show biznesu. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt nagród. Jest białoruskim finalistą w eliminacja do Dziecięcej Eurowizji 2016, która odbyła się na Malcie i zwycięzcą ukraińskiego „Mam Talent”. Właśnie tam na Ukrainie został nazwany przez jurorów „białoruskim Justinem Bieberem”. Co ważne – Aleksander Minionok jest właśnie absolwentem Szkoły Show-Ballet „Sensacja” w Witebsku.

* Uczennice ze Studio Tańca Flic z Lęborka.

VII Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu oprócz Starogardu (23.04) odbędzie się też w Gdańsku (24.04), Malborku (25.04), Łęczycach (26.04), Rumi (28.04), Żukowie (29.04), Gniewinie (30.04), Pucku (1.05).

Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu – cykliczna impreza kulturalna odbywająca się od 2012 roku na Pomorzu (w. pomorskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie), której towarzyszą koncerty wybitnych białoruskich orkiestr, solistów, gościnne występy polskich zespołów, gwiazd estrady, konferencje przybliżające białoruską historię, kulturę i tradycje ludowe. Festiwale odbywają się raz do roku na przełomie kwietnia i maja i trwają zazwyczaj od 5 do 8 dni. Organizatorzy Festiwalu współpracują z wieloma państwowymi polskimi i białoruskimi instytucjami kultury, samorządami oraz agencjami artystycznymi. Główną ideą Festiwali Kultury Białoruskiej na Pomorzu jest budowanie wielopłaszczyznowej integracji, opartej na mentalnej, obyczajowej i kulturalnej wymianie dóbr. Środkami realizacji tej idei stają się cykliczne przedsięwzięcia muzyczno-kulturalne o zasięgu międzynarodowym. Jednym z głównych zadań Festiwalu Kultury Białoruskiej jest ocieplenie stosunków, przełamywanie stereotypów oraz budowanie mostów pojednania. Działania te są możliwe dzięki stosowaniu narzędzi z zakresu szeroko pojętej sztuki, która ze swej natury jest apolityczna i stoi ponad podziałami. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Rozwoju Artystycznego i Współpracy Międzynarodowej MSM UNICUM.

/SCK/

VII Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu

WIS


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl