Koncert Symfonicznej Orkiestry Estradowej z Mińska

Wczytuję mapę...

Data/Czas
25.04.2017
19:00 - 21:00

Lokalizacja
Kino Sokół

Wstęp
30 zł

Strona www
www.sck.art.pl


W ramach V Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu 25 kwietnia 2017 roku o godz. 19:00 w starogardzkim kinie „Sokół” wystąpi Symfoniczna Orkiestra Estradowa z Mińska pod dyrygenturą Anatolija Kudzina. Zaśpiewają Grigorij Polisczuk, Tatjana Drobyszewa, Jewgienij Słucki oraz wschodzące gwiazdy białoruskiej estrady. Bilety w cenie 30 zł będą do nabycia od stycznia 2017 roku w recepcji SCK i kasie kina „Sokół”.

Założycielem Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu jest Igor Jankowski – polsko-białoruski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista i art. manager. Od 2013 roku w ramach festiwalu zaprosił m. in. Młodzieżową Orkiestrę Cymbałową, Państwową Orkiestrę Bałałjkową, Symfoniczną Orkiestrę Młodych Talentów Republiki Białoruś, Państwowy Chór Ludowy im. Ogińskiego ze Smargoni.

W ramach IV Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu Starogardzianie mieli już okazję posłuchać muzyków Symfonicznej Orkiestry Estradowej z Mińska, którzy 9 kwietnia 2016 roku wystąpili w sumie w 51. osobowym składzie.

– Publiczność starogardzka wspaniale reagowała i to wielka przyjemność organizacji takiego koncertu. Obecnie rozważam różne miasta do zaprezentowania się artystów białoruskich w ramach festiwalu. W przyszłości chętnie chcemy jeszcze w Starogardzie wystąpić – powiedział po koncercie kwietniowym Igor Jankowski i słowa dotrzymał.

V Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu odbędzie się w dniach 25.04.- 01.05.2017 roku w następujących miejscowościach:
25.04.2017 /wtorek/ Starogard Gdański – Kino „Sokół”, Al. Jana Pawła II nr 3, godz. 19:00
26.04.2017 /środa/ Toruń – Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Al. Solidarności 1-3, godz. 19:00
27.04.2017 /czwartek/ Gniewino – Sala kinowa w Gniewinie, ul. Sportowa 1, godz. 18:00
28.04.2017 /piątek/ Szemud – Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Szkolna 4a, godz. 19:00
29.04.2017 /sobota/ Rumia – Hala MOSiR, ul. Adama Mickiewicza 49, godz. 19:00
30.04.2017 /niedziela/ Lębork – Sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła, ul. Basztowa 8, godz. 19:00
01.05.2017 /poniedziałek/ Malbork – Scena plenerowa pod murami zamku z gościnnym udziałem Natalii Niemen

Patronat Honorowy nad festiwalem sprawuje Konsulat Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku.

Symfoniczna Orkiestra Estradowa składa się z najzdolniejszych studentów wydziału estradowego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Już po kilku latach pracy orkiestra zdobyła I miejsce na konkursie stołecznych orkiestr studenckich. Skład repertuaru orkiestry ciągle się poszerza. Wchodzą w niego nie tylko najpopularniejsze przeboje światowych kompozytorów muzyki estradowej, ale i oryginalne opracowania ludowych białoruskich pieśni. W ostatnich sześciu latach zespół z wielkim sukcesem występował w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Polsce, niejednokrotnie brał udział w popularnych rosyjskich musicalach i nagrywał kawałki muzyczne do produkcji filmowych. W ciągu 17 lat istnienia orkiestra wykonała ponad 350 koncertów (w tym dwa fenomenalne koncerty w Filharmonii Bałtyckiej w 2013 i 2014 roku). Do udziału w Festiwalu Kultury Białoruskiej Symfoniczna Orkiestra Estradowa została zaproszona po raz drugi.

Anatolij Kudzin – dyrygent oraz dyrektor artystyczny Symfonicznej Orkiestry Estradowej Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. W 1986 roku z wyróżnieniem ukończył Białoruską Państwową Akademię Muzyczną na wydziale dyrygentury orkiestrowej, a od 1987 roku pracuje na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku. W tym okresie poświęca się działalności dydaktycznej i naukowej, kształcąc przyszłych dyrygentów i wykonawców estradowych, a także zdobywając stopień docenta sztuk pięknych. W ciągu 30 lat pracy akademickiej Anatolij Kudzin był niejednokrotnie odznaczany przez władze uczelniane i państwowe. Jest członkiem Białoruskiego Kongresu Orkiestr Dętych, członkiem Stowarzyszenia Działaczy Muzycznych, laureatem V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dętej (WASBE/UNESCO), laureatem nagrody na Ogólnokrajowym Konkursie Orkiestr Dętych „Białoruskie Fanfary”, a także kilkakrotnie był odznaczany przez Ministerstwo Kultury za wkład w szerzenie muzycznej tradycji ziemi białoruskiej. Od roku 2000 Anatol Kudzin zakłada Symfoniczną Orkiestrę Estradową przy Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku, która pod jego batutą osiągnęła niebywałe sukcesy! Orkiestra była już niejednokrotnie zapraszana do Polski przez dyrektora Filharmonii Bałtyckiej profesora Romana Peruckiego, a także przez prezesa Fundacji MSM UNICUM.

Grigorij Polisczuk – wokalista (tenor), wykładowca Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku, gwiazda opery światowego formatu urodzony i wykształcony na Białorusi. Na początku lat 70-tych ukończył Państwowy Koledż Muzyczny w Molodzieczno w klasie skrzypiec. Później po dwóch latach obowiązkowej służby wojskowej, powrócił do swojego zamiłowania jakim była muzyka, a zwłaszcza śpiew. W 1983 ukończył Białoruską Państwową Akademię Muzyczną w klasie wokalu u profesora Anatolia Generałowa. Już od ostatniego roku Akademii Muzycznej podejmuje pracę w Wielkim Teatrze Opery, gdzie pracuje przez 9 lat. W połowie lat 90-tych podpisuje długoterminowy kontrakt z Wiedeńską Agencją Operową, dzięki której zaczyna koncertowanie po całej Europie. W ciągu 15 lat współpracy w Wiedeńską Agencją Operową wystąpił w ponad 500 spektaklach teatralnych i odwiedził z koncertami większość teatrów operowych na naszym kontynencie. Od 5 lat śpiewa również muzykę estradową (pieśni, ballady, romanse, utwory jazzowe, rozrywkowe i ludowe). W najbliższej przyszłości planuje bardziej poświęcić się działalności pedagogicznej i więcej czasu przeznaczyć na kształcenie młodych talentów.

Tatjana Drobyszewa – wykładowczyni wokalu na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku (od 2004 r.), a od 2016 roku dziekan wydziału estradowego, jest także znaną na Białorusi wokalistka i animatorem kultury. Poza pracą akademicką i karierą solową, od kilkunastu lat współpracuje z Białoruską Państwową Filharmonią w Mińsku, rozwijając młode talenty, a także śpiewając w wokalno-instrumentalnym zespole „Camerata”. Jej uczniowie wygrywali w konkursach i projektach artystycznych na Węgrzech, w Bułgarii, na Ukrainie, w Mołdawii, Estonii i Rosji. W 2005 roku założyła grupę „UNIVERSUM” w skład której wchodzą studenci różnych wydziałów i roczników Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. W swoim repertuarze mają utwory różnych gatunków i stylów na skład a cappella, a także kompozycje z akompaniamentem. Mają za sobą setki koncertów wykonanych wspólnie z uniwersytecką Symfoniczną Orkiestrą Estradową, zespołami orkiestrowymi Państwowego Koledżu Muzycznego im. Michała Glinki w Mińsku oraz zespołem rockowym „Green stream”. Do ulubionego działu repertuarowego należą nowoczesne opracowania starych białoruskich pieśni ludowych.

Jewgienij Słucki – młoda gwiazda białoruskiej estrady. Jest absolwentem Państwowego Koledżu Sztuk Pięknych w Mińsku oraz Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku (klasa wokalu estradowego). W swoim repertuarze ma zarówno własne kompozycje solowe (które pisze już od 15. roku życia), jak i światowe przeboje takich wykonawców jak: Elton John, Roxette, Scorpions, Tina Turner, Garry Moore, El Gero, Stevie Wonder. Jako wokalista był zapraszany do udziału w monumentalnych projektach „Huragan” oraz „Dym nad wodą” organizowanych przez Orkiestrę Prezydencką oraz Ministerstwo Kultury Republiki Białoruś. Ma na swoim koncie ponad 30 dyplomów i statuetek, zdobytych w ogólnokrajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych. Jewgienij Słucki jest również gwiazdą telewizji. Występuje w różnych programach rozrywkowych i koncertach noworocznych. Niedawno nagrał swoją pierwszą płytę autorską. Premiera płyty we wrześniu 2017 roku.

Daria Chmielnickaja (sopran) urodziła się w 1995 roku w Mińsku. Muzyką i choreografią zajmuje się od 4 roku życia. Jest solistka wokalnego zespołu „UNIVERSUM”, a także gra w Białoruskim Teatrze Muzycznym. Otrzymała brązowy medal w 2014 roku w Wołgogradzie (Rosja) na Europejskich Igrzyskach Delfickich. Jest także laureatką pierwszej nagrody w Europe Cup International Contest (2012), finalistką międzynarodowego konkursu „Berliner Perle” (2012), trzeciego miejsca w Międzynarodowym Forum „Star show” (2012) oraz konkursie „Bałazowski akord”. W ciągu 3 lat korzystała ze specjalnego Prezydenckiego Funduszu Wsparcia Zdolnej Młodzieży. Od 2016 roku Daria Chmielnickaja wykłada wokal na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku.

Aleksander Kowalow (tenor) – wybitny białoruski wokalista młodego pokolenia. Ma na swoim koncie setki koncertów w kraju i za granica. Śpiewa zarówno muzykę operową jak i popularną. Pochodzi z wielodzietnie białoruskiej rodziny, z której wyniósł zamiłowanie do muzyki i sportu. W tym kierunku ukończył kilka uczelni (Państwowy Koledż Sztuk Pięknych w Homlu, Akademię Muzyczna w Mińsku, Akademię Sportu i Wychowania Fizycznego, Studia podyplomowe na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca). W 1999 otrzymał premię Prezydenta Republiki Białoruś, przyznawaną zdolnej młodzieży za wysokie osiągnięcia w danej dziedzinie. W 2004 roku został wyróżniony na międzynarodowym konkursie wokalnym „Słowiańska Gwiazda”, a w 2005 dostał Grand Prix na międzynarodowym konkursie „Jałtańska Perła”. Od 2009 roku jest solistą popularnego męskiego art-zespołu „Biełarusy”. Aleksander Kowalow ma wyjątkowo szeroka skalę głosu (dwie i pół oktawy). W 2013 i 2014 roku fenomenalnie wykonał arię „Gethsemane” z opery „Jesus Christ Superstar” porywając publiczność Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Roman Jurkow (baryton) – wschodząca gwiazda białoruskiej estrady. Urodził się w 1990 roku w Klimowiczach. Ukończył szkołę muzyczna w klasie akordeonu i Państwowy Koledż Muzyczny w Mohylewie, w klasie dyrygentury chóralnej. Od 2012 jest studentem Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku na kierunku wokalu estradowego. Od 2011 pracuje w popularnym męskim art-zespole „Biełarusy”. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych w tym zwycięzcą prestiżowego konkursu „Złoty Przebój 2009” (Grand Prix). Aktywnie współpracuje z białoruskimi instytucjami kultury (Orkiestrą Dętą Sił Powietrznych Republiki Białoruś, Symfoniczna Orkiestrą Estradową Finberga, Orkiestrą Instrumentów Ludowych im. Iwanowa, zespołem wokalnym „Con Anima” itd.).

W programie koncertu m.in. następujące utwory:
– Aria Tetydy „Cessino i vostri gemiti” z opery „Tetida in Sciro” Domenico Scarlatti,
– Duet „Echo miłości” z filmu „Los” (1977) napisany przez Jewgienija Pticzkina do wiersza Roberta Rożdziestwienskogo,
– „Funiculi, Funicula” (1880) – neapolitański przebój wszechczasów skomponowany przez Luigi Denza do słów Giuseppe „Peppino” Turco,
– „Granada” – popularna pieśń meksykańska skomponowana przez Agustína Larę, z jego słowami, pochodząca z 1932 roku,
– Potpourri popularnych białoruskich tematów z repertuaru legendarnego zespołu „Pieśniary”,
– „Wiśnia” – pieśń o czułej miłości dwojga zakochanych, autor muzyki – Igor Jankowski, autor tekstu – Iwan Citawiec,
– „Mama” – współczesny białoruski hit sezonu 2012-2013. Już w krótkim czasie po swoim debiucie pieśń ta zajmowała czołowe miejsca w większości rankingów radiowych i internetowych,
– „The Jazz Police”,
– „Hit The Ground Running”,
– „Againts all Odds” – ballada rockowa Phila Collinsa,
– „Dziwny jest ten świat” (1967) – muzyka i słowa Czesław Niemen,
– „Płonąca Stodoła” – muzyka Czesława Niemena, tekst Marty Bellan.

Koncert Symfonicznej Orkiestry Estradowej z Mińska

WIS


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl