Wiemy, jak będzie wyglądać Centrum Sportowo-Edukacyjne im. Kazimierza Deyny

Dwukondygnacyjny, częściowo przeszklony budynek z efektowną rampą prowadzącą na dach z tarasem widokowym i wewnętrznym ogrodem to wygląd przyszłej siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Jego autorem jest Marcin Czyżewski MC Architekci ze Szczecina – zwycięzca konkursu na koncepcję architektoniczno-budowlaną Centrum. Główną nagrodę – symboliczny czek na 25 tys. zł. wręczył mu Prezydent Miasta podczas konferencji prasowej 21 marca 2022 roku.

W poniedziałek, 21 marca podczas konferencji prasowej prezydent miasta Janusz Stankowiak ogłosił wyniki konkursu na koncepcję architektoniczno-budowlaną siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Centrum ma powstać na Stadionie Miejskim w miejscu starego Hotelu Rekord.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak wręcza nagrodę Marcinowi Czyżewskiemu zwycięzcy konkurs na koncepcję budowy Centrum Sportowo -Edukacyjnego i. Kazimierza Deyny

– W ubiegłym roku pan poseł Kazimierz Smoliński rzucił pomysł budowy Centrum Sportowo-Edukacyjnego im Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Pomysł nam się bardzo spodobał i w październiku 2021 roku ogłosiliśmy, że uczcimy w ten sposób postać legendarnego piłkarza w 75. rocznicę jego urodzin, która przypada 23 października 2022 roku – przypomniał prezydent. – W grudniu ubiegłego roku ogłosiliśmy konkurs na koncepcję architektoniczno-budowlaną jego siedziby. Oferty złożyło sześć biur projektowych z Wrocławia, Dzierżążna, Szczecina, Warszawy, Wrześni i Katowic. Ostatecznie wygrała koncepcja pana Marcina Czyżewskiego reprezentującego MC Architekci w Szczecinie. Jak się dzisiaj dowiedziałem pan Marcin pochodzi ze Starogardu Gdańskiego, tu ma swoją rodzinę, tu się wychowywał, zna więc doskonale nasze miasto.  co nas bardzo ucieszyło i potwierdziło ideę, że w Starogardzie rodzą się gwiazdy – jak widać nie tylko wśród sportowców ale również wśród architektów – powiedział Janusz Stankowiak.

Poinformował też, że oprócz głównej nagrody Sąd konkursowy przyznał dwa wyróżnienia pracom autorstwa Jakuba Marczewskiego z Wrocławia oraz Natalii Walaszkowskiej z Dzierżążna. Prezydent pogratulował zwycięzcy i wręczył mu symboliczny czek na kwotę 25 tys. zł. – główną nagrodę w konkursie.

Pomysłodawca budowy Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdański –  poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński

Gratulacje autorowi zwycięskiej koncepcji złożył również poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński.

– Pomysł nic by nie znaczył, gdyby nie został podchwycony przez prezydenta, który uruchomił działania i ogłosił konkurs na koncepcję budynku Centrum. W lutym odwiedziliśmy Muzeum Legii w Warszawie, rozmawialiśmy z zarządem, nawiązaliśmy pewne relacje, ważne jeśli chodzi o późniejszą współpracę dotyczącą przekazania eksponatów muzealnych dotyczących Kazimierza Deyny. Projekt bardzo mi się podoba, widać że autor zrozumiał ideę tego, co starogardzianie mieli na myśli mówiąc o uhonorowaniu legendarnego piłkarza, który urodził się w Starogardzie Gdańskim. Gratuluję panu Marcinowi Czyżewskiemu i życzę mieszkańcom Starogardu, aby ten pomysł jak najszybciej przekuł się w realny budynek, do którego można przyjść i być może pograć wirtualnie w piłkę z Kazimierzem Deyną – powiedział poseł na Sejm RP.

Koncepcja autorstwa Marcina Czyżewskiego otrzymała najwięcej punktów zarówno pod względem atrakcyjności, sprawności funkcjonalno-użytkowej budynku i zagospodarowania terenu oraz realności i ekonomiki przyjętych rozwiązań. Uznany został też za projekt najbardziej proekologiczny i energooszczędny.

Sędzia Referent Sądu Konkursowego architekt Maria Landowska

– Zdaniem członków Sądu konkursowego budynek Centrum, zaprojektowany przez pana Marcina Czyżewskiego, harmonijnie wtapia się w urbanistykę Stadionu Miejskiego. Obiekt sprawia wrażenie lekkiego, a jego ozdobą jest taras na dachu i efektowna rampa schodząca z dachu do poziomu terenu – powiedziała Maria Landowska sędzia referent Sądu konkursowego. – Bardzo podobał się nam pomysł wkomponowania zieleni w elementy zagospodarowania terenu i bryły budynku. Nasze uznanie zdobył też wysoki na dwie kondygnacje hol, w którym ciekawym rozwiązaniem są kręcone schody, prowadzące na piętro, gdzie zlokalizowana jest klubokawiarnia. O słuszności wyboru przekonała nas również idea wielofunkcyjnego wykorzystania tarasu oraz zielony dach, który pełni rolę ekologicznego ogrodu edukacyjnego. Na uwagę zasłużyła też koncepcja połączenia dużej sali ekspozycyjnej na piętrze z pomieszczeniami przeznaczonymi do sportu i rekreacji poprzez rozsuwaną ściankę, co uelastycznia sposoby wykorzystania całej przestrzeni. Co ważne układ przestrzenny projektu umożliwia jego modyfikację dla potrzeb użytkownika – dodała architekt.

O samym projekcie opowiedział autor Marcin Czyżewski.

Marcin Czyżewski MC Architekci Szczecin zwycięzca I nagrody w konkursie na koncepcję siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim.
Wizualizacja siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. K. Deyny w Starogardzie Gdańskim – projekt autorstwa MC Architekci Marcin Czyżewski Szczecin

– Tworząc koncepcję tego budynku założyłem sobie, że ma to być obiekt architektonicznie prosty, wzbogacony jedynie o efektowną rampę. Zależało mi, aby harmonijne wpisał się w otoczenie oraz tworzył atrakcyjną i przyjazną dla użytkowników przestrzeń. Budynek łączy funkcję nowoczesnego multimedialnego muzeum poświęconego wybitnemu piłkarzowi Kazimierzowi Deynie z funkcjami szkoleniowo-sportowymi, widowiskowymi, społecznymi i kulturalnymi. Ma służyć też zdobywaniu wiedzy i świadomości ekologicznej. Jest całkowicie pozbawiony barier architektonicznych. Umożliwia dostęp osobom niepełnosprawnym do wszystkich części, z których te osoby mogą korzystać, w tym tarasu na dachu z wydzielonymi ścieżkami, niską płożącą się roślinnością, jak też łąką miejską i schodzącą w dół rampą.

Wizualizacja siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. K.Deyny w Starogardzie Gdańskim – projekt autorstwa MC Architekci Marcin Czyżewski Szczecin

Rampę wejściową na dach wymyśliłem jako przestrzeń wielofunkcyjną, która może pełnić rolę dodatkowej schodkowej trybuny do oglądania wydarzeń na boisku stadionu. Łączy ona dach z poziomem gruntu. Istotnym elementem konstrukcji jest taras, z którego rozciąga się imponujący widok na stadion i cały kompleks. Może on pełnić funkcję trybun. Oprócz wydarzeń na stadionie można obserwować z niego zmagania na kortach tenisowych.

Wizualizacja siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. K.Deyny w Starogardzie Gdańskim – projekt autorstwa MC Architekci Marcin Czyżewski Szczecin

Z kolei zielony dach – dostępny o każdej porze roku – ma służyć wypoczynkowi, spotkaniom towarzyskim, a nawet obserwacji gwiazd. Lekkości budynkowi nadaje podcień pod rampą. Jest to przestrzeń związana z wielofunkcyjną salą szkoleniową. Poprzez otwarcie drzwi w elewacji zachodniej na całej długości pomieszczenia, obszar pod rampą łączy się z salą w budynku, tworząc miejsce do gry i zabaw dla kilku grup jednocześnie. Dzięki zastosowaniu zabiegu połączenia zielonej rampy z elewacją z białej blachy perforowanej, budynek zyskuje unikatowy charakter i rozpoznawalność – powiedział autor zwycięskiej koncepcji Centrum Sportowo-Edukacyjnego im Kazimierza Deyny.

Wizualizacja siedziby Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. K.Deyny w Starogardzie Gdańskim – projekt autorstwa MC Architekci Marcin Czyżewski Szczecin

Nagrodzono 3 prace, które uzyskały najwyższą liczbę punktów:

• I Nagrodę przyznano pracy autorstwa MC Architekci Marcin Czyżewski, Szczecin,

Załącznik: Opis\  Plansze konkursowe: 1 2 3 4 5

• Wyróżnienie przyznano pracy autorstwa Jakuba Marczewskiego, Wrocław,

Załącznik: 784961-OPIS PRACY KONKURSOWEJ-PDF  Plansze konkursowe: 784961-CENTRUM DEYNY-PLANSZE  

• Wyróżnienie przyznano pracy autorstwa Natalii Walaszkowskiej,  Dzierżążno.\

Załącznik: OPIS do koncepcji Plansze Konkursowe: PLANSZA 1 A3 PLANSZA 1 PLANSZA 2 A3 PLANSZA 2