Więcej kultury i sportu – kolejny etap znoszenia ograniczeń

Od 1 czerwca Starogardzkie Centrum Kultury wznawia aktywność zorganizowanych grup, które są w trakcie przygotowań spektakli bądź koncertów. Ośrodek Sportu i Rekreacji natomiast 25 maja uruchamia salkę akrobatyczną i zapaśniczą.

Mimo trudnego czasu pandemii koronawirusa i licznych ograniczeń, w Stargardzie Gdańskim nie zapomnieliśmy o sporcie ani o kulturze. OSiR i SCK prowadzą szereg działań internetowych. W ramach akcji #ZostańKulturalniewDomu pracownicy Starogardzkiego Centrum Kultury starają się zainteresować propozycjami, z których możemy skorzystać w domowym zaciszu. Na facebookowym fanpage’u https://bit.ly/3c1MtRR znaleźć można informacje jak wirtualnie zwiedzić najpopularniejsze muzea w Polsce, posłuchać koncertów, obejrzeć spektakle, czy wziąć udział w wirtualnych warsztatach plastycznych z Józefem Olszynką. Nie brakuje również aktywności dla najmłodszych, filmów oraz słuchowisk. Wkrótce planowana jest internetowa premiera spektaklu „Profile Cyrenejczyka”. – Całość reżyseruje Hanna Szubarczyk. Muzykę napisał Sławomir Hoduń. Poemat słownie i muzycznie zaprezentują osoby związane z SCK i starogardzką kulturą. W tym wyjątkowym czasie kwarantanny tekst nabiera szczególnego znaczenia. Pragniemy tak uczcić okrągłe urodziny papieża św. Jana Pawła II, który w 1999 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Starogardu Gdańskiego – podczas briefingu prasowego zorganizowanego w Urzędzie Miasta 22 maja powiedziała dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman.

Od 1 czerwca SCK zacznie organizować próby Orkiestry Dętej, zespołów Pro Simfonica i Singers Novi oraz Teatru Medium. Odbywać będą się one zgodnie z wytycznymi, z zachowaniem wszelkich standardów higieny, środków ostrożności, zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Zespoły, które liczą więcej niż dopuszczalne 12 osób w jednej grupie, podzielone zostaną na mniejsze grupy. Zajęcia edukacyjne w Starogardzkim Centrum Kultury pozostają zawieszone.

5 czerwca ruszy „Samochodowe Kino Letnie”. Seanse odbywać się będą na parkingu przy dawnym Tesco. Zachowane zostaną wszelkie środki ostrożności. Na parking wjeżdżać będą mogły tylko samochody osobowe, w których znajdować będą mogły się maksymalnie 2 osoby. Przy wjeździe na seans widzom mierzona będzie temperatura.

Ośrodek Sportu i Rekreacji również dba o to, żebyśmy nie zapomnieli o aktywności. Najnowszymi pomysłami jego pracowników są: wirtualny bieg „Go! Lasy”, OSiR TV, gdzie posłuchać można ciekawych wywiadów z ludźmi ze świata sportu, ale nie tylko. OSiR ruszył także z treningami na Stadionie Miejskim, które prowadzi Aleksandra Wysiecka. Wszystko znaleźć można na facebookowym profilu https://bit.ly/3cZgSRO.

Na obiektach sportowych ćwiczyć może więcej osób.

Od 18 maja zwiększył się limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

• na stadionach, boiskach i orlikach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);

• na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Istnieje możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy buforem bezpieczeństwa. Wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

– Od 18 maja Ośrodek Sportu i Rekreacji dopuścił możliwość organizacji treningów w zamkniętych obiektach sportowych, takich jak Hala Miejska im. Andrzeja Grubby oraz Hala Miejska im. Gerarda Podolskiego. Jednocześnie na każdym obiekcie przebywać mogą 32 osoby + 3 trenerów. Od 25 maja OSiR uruchamia salkę akrobatyczną oraz zapaśniczą w hali im. Gerarda Podolskiego – podczas briefingu prasowego mówiła dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Marzena Klein.

Z obiektów sportowych otwartych i zamkniętych mogły dotąd korzystać tylko osoby zrzeszone w klubach sportowych, od poniedziałku trenować mogą również amatorzy sportu. Zajęcia odbywają się według harmonogramu ustalanego przez OSiR na podstawie zapotrzebowania zgłoszonego przez kluby lub zainteresowane osoby. Każdy obiekt ma swój regulamin:

Regulaminy obiektów znaleźć można również na stronie osir.com.pl.

W czasie treningów nie ma dostępu do szatni oraz węzła sanitarnego. Sportowcy mogą korzystać tylko z w-c. Po każdym treningu obowiązkiem trenera jest dezynfekcja urządzeń i sprzętu sportowego użytego podczas zajęć. Treningi prowadzone są według wytycznych Polskich Związków Sportowych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny.