Starogardzka fabryka z tradycjami otrzyma nowe życie

Nowy właściciel starogardzkiej destylarni przedstawił władzom miasta koncepcję modernizacji zakładu. Fabryka ma być nie tylko jedną z prężnie działających wytwórni alkoholi w Polsce, ale też piękną wizytówką miasta i powodem do dumy dla swoich pracowników. Modernizację planuje wykonać w przyszłym roku. Jej koszt szacuje na kilka milionów złotych.

Starogardzka Destylarnia od 21 października 2020 roku ma nowego właściciela. Firmę kupiła Spółka United Beverages S.A. Nazwa MBWS Polska została zmieniona na Premium Distillers i jest obecnie spółką w 100% zależną od United Beverages Group, jednego z największych dystrybutorów alkoholi w Polsce. Jak zapowiedział nowy właściciel w ciągu dwóch lat zamierza zainwestować kilka milionów złotych w odnowę, modernizację i unowocześnienie zakładu. Dla potwierdzenia tych słów w środę, 7 lipca Sławomir Mikos członek Zarządu i dyrektor ds Operacyjnych spółki Premium Distillers oraz Jakub Talaśka dyrektor Zakładu przedstawili władzom miasta wizję modernizacji starogardzkiej fabryki alkoholi.

Wizualizacja modernizacji zakładu Premium Distillers Sp. z o.o.

– Koncepcja, którą przygotowaliśmy architektonicznie nawiązuje do historii destylarni i jest spójna z miejskim designem. W pierwszej kolejności odnowiony zostanie główny budynek fabryki. Zachowamy jego kształt i planujemy zastosować ceglaną elewację. Na szczytowej ścianie umieścimy mural nawiązujący do historii Zakładu. Zmieni się też wygląd głównej bramy i ogrodzenia, które po przebudowie stanowić będzie ważny element dekoracyjny nawiązujący do tradycji starogardzkiej fabryki. Pojawi się na nim galeria starych obrazów, które będzie można podziwiać z drogi. W planach mamy też modernizację sąsiedniego zabytkowego budynku. Zależy nam na tym, aby przywrócić jego historyczny wygląd oraz bardziej otworzyć na miasto – powiedział Sławomir Mikos.

Sławomir Mikos członek Zarządu i dyrektor ds Operacyjnych spółki Premium Distillers prezentuje władzom miasta Starogard  Gdański wizję modernizacji starogardzkiej fabryki alkoholi

Omawiając szczegóły koncepcji zwrócił się do władz miasta z prośbą o wsparcie przy rewitalizacji skarpy wzdłuż płotu okalającego fabrykę. Szczególną uwagę zwrócił na konieczność zainstalowania dodatkowego oświetlenia wzdłuż ogrodzenia, które doświetli stronę zewnętrzną zakładu i chodnik, który będzie wymagał modernizacji.

– Nowy właściciel postawił na Starogard Gdański. Dotychczasowa produkcja wyrobów butelkowanych w Łańcucie, głównie likierów Advokaat oraz Słony Karmel, została wygaszona i przeniesiona na Kociewie. Obecnie skupiamy się także na działaniach rozwojowych mających na celu poprawę stosowanych receptur. W naszych likierach zwiększamy ilość naturalnych składników –  tzw. morsów czyli zalanych spirytusem soków owocowych  tak, aby odzwierciedlały długą polską tradycję sporządzania nalewek. Jesteśmy w trakcie zmian etykiet, które mają poprawić odbiór wyrobów przez klienta. Dalej niezmiennie produkować będziemy  takie wódki, jak Krupnik, Sobieski, Biała Dama, ale w planach mamy także produkcję marek należących do Grupy United Beverages – Distill. No 9 oraz Chłopska. Już teraz produkujemy jedną z marek należącą do naszego właściciela – „Złotą Polską”, którą podobnie jak likiery Krupnik rozwijamy pod względem stosowanych receptur. Poza produkcją i rozwojem istniejących marek mamy zamiar wprowadzać na rynek nowe wyroby. Generalnie produkcja w Starogardzie Gdańskim została wzmocniona i na pewno będziemy ją rozwijać – dodał członek zarządu Premium Distillers.

Na nowym ogrodzeniu zawisną obrazy nawiązujące do historii starogardzkiej fabryki

Prezydent Janusz Stankowiak wspólnie z wiceprezydentem Tadeuszem Błędzkim wyrazili gotowość do współpracy. Zachęcili gości do kolejnej wizyty w celu omówienia spraw finansowych dotyczących modernizacji wspólnych przestrzeni w momencie, gdy gotowe będą projekty techniczne i wstępne kosztorysy.

Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak zaoferował nowemu właścicielowi Destylarni współprace i pomoc Miasta

– Jesteśmy otwarci i gotowi do współpracy – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Mamy w mieście opracowany system ulg podatkowych, które ułatwiają działalność nowym przedsiębiorcom. Oczywiście pomożemy też przy zagospodarowaniu i modernizacji terenu miejskiego przylegającego do zakładu. Cieszymy się bardzo, że ta fabryka z wielkimi tradycjami, odzyska swoją dawną świetność. Na pewno na to zasługuje, a przy okazji w nowej odsłonie poprawi wizerunek naszego miasta. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Państwu powodzenia w realizacji tych wszystkich planów i tak jak powiedziałem – służymy pomocą – podsumował włodarz Starogardu.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl