Powiedz głośno STOP FAS

Zapraszamy na II starogardzkie obchody Światowego Dnia FAS. Alkoholowy Zespół Płodowy FAS występuje u dzieci, których matki w czasie ciąży piły alkohol. Spotkanie ma na celu zwiększyć świadomość kobiet na zagrożenia, jakie czyhają na nienarodzone jeszcze dzieci, jeśli zapomni się o trzeźwości w czasie ciąży.

Nawet symboliczny kieliszek wina, może spowodować nieodwracalne zmiany w prawidłowym rozwoju płodu. Często słyszy się „jeden kieliszek ci nie zaszkodzi”. Matce nie zaszkodzi, ale dziecku zaszkodzić może bardzo! Wyjątkowo niebezpieczne jest picie alkoholu w pierwszych dniach po zapłodnieniu. To znaczy w czasie, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Alkohol wypity między 3 a 5 tygodniem ciąży może spowodować zarówno uszkodzenia mózgu, jak i układu nerwowego. Alkohol wypity w ostatnim trymestrze ciąży może spowolnić rozwój dziecka i przyspieszyć poród. Wcześniaki urodzone z brakami, których przyczyną stały się procenty, w przeciwieństwie do wcześniaków matek niepijących, nigdy tych braków nie nadrobią. Jednym z najpoważniejszych skutków jest FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). Stanowi on obecnie najczęstszą przyczynę upośledzenia umysłowego u dzieci.

Co roku w drugi weekend września na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień FAS. Organizowane tego dnia spotkania mają uświadomić nie tylko przyszłe mamy, ale całe społeczeństwo, jakie zagrożenia niesie ze sobą spożywanie alkoholu w ciąży.

W Starogardzie obchody potrwają dwa dni. 8 września w przychodniach, Kociewskim Centrum Zdrowia, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i przedszkolach – pracownicy, ubrani w koszulki z napisem „Woda – tak. Alkohol – nie. Kampania STOP FAS” – będą przekazywać mieszkańcom Starogardu Gdańskiego materiały edukacyjne. Z kolei 9 września w godz. 15:00 – 17:00 organizatorzy zapraszają do Galerii „Neptun” (przy fontannie) na spotkanie połączone z występem dzieci i młodzieży. Z tej okazji przygotowali dla mieszkańców wiele atrakcji. Oprócz zapowiedzianych występów będzie można zajrzeć do kącika edukacyjnego oraz zobaczyć wystawę prac laureatów konkursu na plakat i film nt. problematyki FAS, któryz tego dnia otrzymają nagrody Będzie też można dostać ciekawe broszurki i ulotki na temat FAS.

Organizatorami obchodów są: Fundacja „Trzeźwość”, Gmina Miejska Starogard Gdański, Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim oraz miejskie instytucje – przedszkola, Ognisko Pracy Pracy Pozaszkolnej i Starogardzkie Centrum Kultury. Sponsorami głównymi Starogardzkich Obchodów są Galeria Neptun oraz firma Gregor Trans.

 Program imprezy znajdziecie  tutaj: PROGRAM