Legenda nie przemija. 75. rocznica urodzin Kazimierza Deyny

Nieprzerwanie pozostaje idolem i autorytetem kolejnych pokoleń fanów piłki nożnej. W historii zapisał się jako najlepszy rozgrywający lat 70-tych i postrach wszystkich stadionów, na których przyszło mu grać. Często nazywany „profesorem futbolu”. Gdyby żył, 23 października Kazimierz Deyna obchodziłby 75. urodziny.

Pamiętamy

Z tej okazji Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, wiceprzewodniczący Rady Miasta i członek zarządu Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Marek Jankowski, zasłużony piłkarz i trener piłki nożnej Kazimierz Jankowski, zastępca dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji ds. administracji i obiektów Iwona Trocha oraz zastępca dyrektora OSiR ds. sportu, rekreacji i marketingu Monika Kiełpin złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pamiątkową tablicą piłkarza – Honorowego Obywatela Miasta przy Stadionie Miejskim jego imienia.

Kazimierz Deyna w 75. rocznicę urodzin

24 października w sali konferencyjnej Dworca PKP odbyła się przygotowana przez Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim konferencja naukowo-metodyczna pn. „Kazimierz Deyna w 75. rocznicę urodzin”. – Tak, jak dzisiaj oczy całego świata zwrócone są na Roberta Lewandowskiego, tak kiedyś wszyscy podziwiali Kazimierza Deynę. Organizując tę konferencję, chcieliśmy przybliżyć sylwetkę legendy futbolu zwłaszcza ludziom młodym, którzy o Kazimierzu Deynie słyszeli tylko z opowiadań lub medialnych wspomnień. Pokazaliśmy w jak trudnych czasach żył. Gdyby urodził się później, być może jego kariera nabrałaby jeszcze większego rozpędu – otwierając konferencję mówił dyrektor starogardzkiego muzeum dr Mariusz Brodnicki.

Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak opowiedział o mieście czasów Kazimierza Deyny. 

Pierwszy panel wystąpień prowadził Dariusz Skalski. Kustosz Muzeum Ziemi Kociewskiej Zbigniew Potocki przybliżał biografie wszystkich prelegentów. Pierwszym z nich był Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, który w wystąpieniu pt. „Starogard – miasto Kazimierza Deyny” przedstawił krótki rys historyczny miasta, w którym Kaka przyszedł na świat. Opowiedział także o tym jak Starogard Gdański kultywuje pamięć urodzonej tutaj wielkiej gwiazdy futbolu.

Prezydent Miasta mówił także o działaniach upamiętniających postać Kazimierza Deyny. 

– O takich ludziach pamiętać po prostu należy i należy tę pamięć pielęgnować. Kazimierz Deyna rozsławił swoje rodzinne miasto nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Poprzez swoje osiągnięcia na największych stadionach stał się ambasadorem miejsca, w którym się urodził i wychował. Jesteśmy mu tę pamięć po prostu winni, ale pamiętamy nie tylko dlatego, że tak wypada. O wybitnym piłkarzu, który swoje pierwsze kroki stawiał w Starogardzie pamiętać po prostu chcemy – powiedział prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

Młodzież chętnie zadawała pytania. 

Włodarz opowiedział także o planach wybudowania Centrum Sportowo-Edukacyjnego imienia Kazimierza Deyny, które na pewno w sposób godny upamiętni najjaśniejszą gwiazdę na starogardzkim firmamencie, legendę polskiego i światowego futbolu, niezapomnianego Kazimierza Deynę. Szczegółowe informacje o Centrum pod adresem: https://starogard.pl/miasto/wiemy-jak-bedzie-wygladac-centrum-sportowo-edukacyjne-im-kazimierza-deyny-109995/

Urodzinowy tort pokroiła bratowa Kazimierza Deyny, Gizela

Podczas konferencji swoje prelekcje wygłosili także Wiesław Wika, Zbigniew Potocki, Dariusz Skalski, Paweł Sierański, dr Mariusz Brodnicki oraz Błażej Mierzejewski. Na spotkaniu obecny był również Michał Wysocki, któremu udało się odtworzyć drzewo genealogiczne Kazimierza Deyny. Nie zabrakło również urodzinowego tortu, który pokroiła bratowa Kaki, Gizela.

Fot. Małgorzata Rogala