Wyjątkowy koncert polsko-ukraiński

W tym trudnym dla naszych sąsiadów z Ukrainy czasie Starogardzkie Centrum Kultury organizuje koncert pieśni polskich i ukraińskich. Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia o godz. 17:00 w sali „Sokół”. Wystąpią: zespół polsko-ukraiński „Słowiki – Solowej”, Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk, chór ukraiński Vyrij oraz soliści.

Zespół polsko-ukraiński „Słowiki – Solowej” istnieje od dwóch lat i pochodzi z Tarnopola. Muzycy są studentami i absolwentami krakowskich uczelni. Grają muzykę polską i ukraińską na takich instrumentach, jak: pianino, wiolonczela, altówka, akordeon.

Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” jest zespołem Gdańskiego Archipelagu Kultury, który kontynuuje działalność powstałej w 1972 r. grupy o tej samej nazwie. Zespół w swoim repertuarze ma barwne i ciekawe tańce polskie. Do przepięknej muzyki Tomasza Kiesewettera wykonuje poloneza z mazurem, kujawiaka z oberkiem i oczywiście skocznego i żywiołowego krakowiaka. Ponadto bawi swych widzów uroczymi Suitami, które oddają charakter prezentowanego regionu. To np. Suita Tańców Kaszubskich, Suita Tańców Rzeszowskich oraz Rzeszowsko-Przeworskich.

Do 2020 r. choreografią zajmowała się Iwona Kierat-Łukasik, a obecnie Małgorzata Krzaczyńska. Zajęcia wokalne prowadzi Kamila Kmiecik-Nejman, a nad całością czuwa kierownik – Iwona Jamiołkowska.

Dzięki tym wszystkim elementom zespół ciągle się rozwija i poszerza swoje umiejętności, co zostało docenione przez publiczność i jurorów podczas koncertów i festiwali. Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” jest laureatem m.in. Międzynarodowego Festiwalu EUROFOLK w Malborku, zdobywcą I i II miejsca w V Ogólnopolskim Festiwalu Zespołu Ludowych w Bydgoszczy, czy II miejsca na festiwalu „O ŁOWICKI PASIAK” w Łowiczu. Artyści prezentowali się na scenach nie tylko Polski, ale również Portugalii, Niemiec, Słowenii oraz Litwy.

Chór Vyrij to młodzieżowy ukraiński chór, działający przy Gama GAK. Jego założycielką jest Hanna Tiekucheva. Członków łączy wspólna pasja i miłość do ukraińskiej muzyki. Zachowanie tożsamości narodowej jest dla nich bardzo ważne, a wspólny śpiew ukraińskich pieśni jest jej nieodłącznym elementem. Zespół chóralny zrzesza zarówno osoby, które przyjechały z Ukrainy, jak i osoby z ukraińskim pochodzeniem urodzone w Polsce. Obecnie chór prowadzi Valentina Zamula.

Patronat honorowy nad koncertem objęli:
Kazimierz Smoliński – Poseł na Sejm RP
Janusz Stankowiak – Prezydent Miasta Starogard Gdański
Mirosław Pobłocki – Prezydent Miasta Tczew

Partnerzy koncertu:
Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto
Port Gdańsk
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej

Wstęp na koncert jest wolny. Darmowe wejściówki do odbioru w recepcji SCK. Informacje także w naszym kalendarzu wydarzeń https://starogard.pl/wydarzenia/wyjatkowy-koncert-polsko-ukrainski/ oraz na stronie https://sck.art.pl/wydarzenia/wyjatkowy-koncert-polsko-ukrainski/

Pokażmy, że jesteśmy Solidarni z Ukrainą. Możemy pomóc wpłacając dowolne środki na konto SCK: 13 8340 0001 2002 0004 2736 0004, w tytule przelewu „Pomoc dla Ukrainy”.

/SCK/

Koncert polsko-ukraiński