Wyjątkowy koncert polsko-ukraiński

Wczytuję mapę...

Data/Czas
23.04.2022
17:00

Lokalizacja
Kino Sokół

Wstęp
Wolny

Strona www
sck.art.pl


Wyjątkowy koncert polsko-ukraiński

Starogardzkie Centrum kultury w tym trudnym czasie dla naszych sąsiadów z Ukrainy organizuje koncert pieśni polskich i ukraińskich. Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia br. (sobota) o godzinie 17:00 w sali „Sokół”, w Starogardzie Gdańskim.

Wystąpią: zespół polsko-ukraiński „Słowiki – Solowej”, Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk, chór ukraiński „VYRIJ” oraz soliści.

Zespół polsko-ukraiński „Słowiki – Solowej” istnieje od dwóch lat i pochodzi z Tarnopola. Muzycy są studentami i absolwentami krakowskich uczelni. Grają muzykę polską i ukraińską na takich instrumentach jak: pianino, wiolonczela, altówka, akordeon.

Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” jest zespołem Gdańskiego Archipelagu Kultury, który kontynuuje działalność grupy powstałej w 1972 roku o tej samej nazwie.
Zespół w swoim repertuarze prezentuje barwne i ciekawe tańce polskie. Do przepięknej muzyki Tomasza Kiesewettera wykonuje poloneza z mazurem, kujawiaka z oberkiem i oczywiście skocznego i żywiołowego krakowiaka. Ponadto bawi swych widzów uroczymi Suitami, które oddają charakter prezentowanego regionu jak Suita Tańców Kaszubskich, Suita Tańców Rzeszowskich oraz Rzeszowsko-Przeworskich. Do 2020 r. choreografią zajmowała się Iwona Kierat-Łukasik, a obecnie Małgorzata Krzaczyńska, zajęcia wokalne prowadzi Kamila Kmiecik-Nejman, a nad całością czuwa kierownik – Iwona Jamiołkowska. Dzięki tym wszystkim elementom zespół ciągle się rozwija i poszerza swoje umiejętności, co zostało nie raz docenione przez publiczność i jurorów podczas koncertów i festiwali. Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” jest laureatem m. in. Międzynarodowego Festiwalu EUROFOLK w Malborku, zdobywcami I i II miejsca w V Ogólnopolskim Festiwalu Zespołu Ludowych w Bydgoszczy, czy II miejsca na festiwalu „O ŁOWICKI PASIAK” w Łowiczu. Prezentowali się na scenach nie tylko Polski ale również Portugalii, Niemiec, Słowenii oraz Litwy.

Chór Vyrij, to młodzieżowy ukraiński chór, działający przy Gama GAK. Założycielką chóru jest Hanna Tiekucheva. Członków łączy wspólna pasja i miłość do ukraińskiej muzyki. Zachowanie tożsamości narodowej jest dla nich bardzo ważne, a wspólny śpiew ukraińskich pieśni jest jej nieodłącznym elementem. Zespół chóralny zrzesza zarówno osoby, które przyjechały z Ukrainy jaki i osoby z ukraińskim pochodzeniem urodzone w Polsce. Obecnie chór prowadzi Valentina Zamula.

Patronat honorowy nad koncertem objęli:
Kazimierz Smoliński – Poseł na sejm RP
Janusz Stankowiak – Prezydent Miasta Starogard Gdański
Mirosław Pobłocki – Prezydent Miasta Tczew

Partnerzy koncertu:
Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto
Port Gdańsk
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej

Wstęp na koncert jest wolny. Darmowe wejściówki do odbioru w recepcji SCK.

Solidarni z Ukrainą możemy pomóc wpłacając wolne środki na konto SCK: 13 8340 0001 2002 0004 2736 0004, w tytule przelewu „Pomoc dla Ukrainy”.

Wyjątkowy koncert polsko-ukraiński

Wydział Informacji Społecznej


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl