Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim – Zespół dawnych koszar pruskich, tzw. „białych”
Wzniesione w latach 1778-1781 na polecenie króla Fryderyka II z materiału budowlanego pochodzącego z rozbiórki starościńskich zamków w Borzechowie i Osieku, zajmowały w latach międzywojennych stacjonujące w mieście wojska 65. pułku piechoty i 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Obecnie mieści się w nich Zespół Szkół Zawodowych.
Zespół dawnych Koszarów Pruskich to jedna z atrakcji na turystycznej trasie “Korona i Krzyż”.
HISTORIA SZKOŁY (1958-2008)
Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim to największa szkoła zawodowa w Powiecie Starogardzkim. W roku 2008 obchodziła jubileusz 50-lecia szkoły i jednocześnie 30 rocznicę utworzenia Zespołu Szkół.
Początki szkoły wiążą się z rokiem 1958, kiedy to powołano dokształcającą Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Pracujących Młodocianych o kierunku metalowo-elektrycznym. Funkcjonowała ona przy Zasadniczej Szkole Metalowej mieszczącej się w byłych koszarach przy ulicy Rybińskiego 2 (obecnie Chojnickiej) i miała trzyletni wieczorowy system kształcenia. Ponieważ brakowało pomieszczeń do nauki, część oddziałów zlokalizowano w budynku przy ulicy Paderewskiego 11.
HISTORIA BUDYNKU
Budynek przy ulicy Paderewskiego 11 zbudowano w latach 1773-74 na polecenie króla pruskiego Fryderyka II z materiałów pozyskanych z rozbiórki zamków w Osieku, Borzechowie i Starej Kiszewie. Przeznaczono go na koszary oddziałów pruskich – Tokarskiego Pułku Fizylierów. W okresie wojen napoleońskich, w 1807 r. w koszarach był szpital wojenny Francuzów. Po klęsce Napoleona budynek wrócił w ręce pruskie. W okresie zaborów obiekt był znienawidzony przez Polaków mieszkających w Starogardzie i na Kociewiu.
W 1846 r. koszary stały się celem ataku powstańców starogardzkich pod dowództwem Floriana Ceynowy. W styczniu 1920 r. ziemia kociewska weszła w skład państwa polskiego. Pruski budynek przeznaczono na polskie koszary. Początkowo stacjonował tu 65 pułk piechoty. Od 1926 r. w budynku zwanym „Białymi Koszarami” znajdował się 2 Batalion Strzelców (w 1930 r. przeniesiony do Tczewa) oraz 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, żandarmeria wojskowa i Powiatowa Komenda Uzupełnień. Z okazji święta pułkowego 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich odwiedził w 1934 r. prezydent Ignacy Mościcki. W pułku tym odbywał służbę wspaniały jeździec i olimpijczyk Henryk Dobrzański, późniejszy dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego – major „Hubal”, obecny patron szkoły. Po wyzwoleniu w 1945 r. budynek nadal był obiektem wojskowym. Stacjonowały tu: jednostka artylerii przeciwpancernej, 51 pułk piechoty, jednostka moździerzy, a od 1966 r. Batalion Obrony Terytorialnej.
Pod koniec lat 50-tych MON przekazało część koszar władzom miasta, które przeznaczyły je na biura różnych instytucji: Miejskiego Handlu Detalicznego, Ligi Obrony Kraju, Komendy Hufca ZHP. W 1962 r. kilka pomieszczeń przeznaczono na potrzeby Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2. W następnych latach na potrzeby szkoły przejmowano kolejne pomieszczenia, przybywało uczniów i nauczycieli. Cały budynek szkoła nabyła na własność w 1976 r. Jednak dopiero zakończony w 1984 r. wieloletni kapitalny remont połączony z modernizacją całego kompleksu pokoszarowego stworzył uczącej się tu młodzieży i pedagogom właściwe warunki lokalowe. Szkoła uzyskała wówczas 20 sal lekcyjnych, szatnię, świetlicę, stołówkę, bibliotekę z czytelnią, pomieszczenia do zajęć pozalekcyjnych, duże przestrzenne hole, salę do zajęć wychowania fizycznego oraz pomieszczenia na warsztaty szkolne. Stan ten – z niewielkimi zmianami – funkcjonuje do dzisiaj.
Zespół Szkół Zawodowych (Artillerie Kaserne, Koszary 16 Dyzwizji), Starogard Gdański – 1915 r. źródło: Fotopolska.Eu
Zespół Szkół Zawodowych (Artillerie Kaserne, Koszary 16 Dyzwizji), Starogard Gdański – 1906 rok. źródło: Fotopolska.Eu
ZMIANY ORGANIZACYJNE SZKOŁY
Od 1958 r. do dziś zmienił się nieco charakter szkoły: obok Zasadniczej Szkoły Zawodowej utworzono Szkołę Rzemiosł Budowlanych (w 1963 r.), Technikum Budowlane dla Pracujących (w 1969 r.), Szkołę Przysposabiającą do Zawodu (w 1976 r.).
W 1978 r. utworzono Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim, w którego skład weszły:
– Zasadnicza Szkoła Budowlana,
– Zasadnicza Szkoła Zawodowa,
– Technikum Budowlane dla Pracujących,
– Szkoła Przysposabiająca do Zawodu.
W 1986 r. Zespołowi Szkół Zawodowych uroczyście nadano imię majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i prawo używania sztandaru. W kolejnych latach w ramach Zespołu Szkół zaczęły funkcjonować: Technikum Zawodowe (od 1987 r.), Technikum Zawodowe dla Dorosłych (od 1997 r.), Liceum Profilowane (od 2002 r.).
Obecnie Zespól Szkół Zawodowych tworzą:
– II Liceum Profilowane (3-letnie),
– Technikum nr 2 (4- letnie),
– Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 (2- lub 3-letnia),
– Technikum Uzupełniające dla Dorosłych (3-letnie).
(źródło: http://www.zszstarogard.pl/o-szkole-2/historia-szkoly.html)
Koniecznie sprawdź także pozostałe sekcje naszej strony: