Powiedz NIE cukrzycy. Zbadaj bezpłatnie cukier

Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą zaprasza na bezpłatne badania cukru. 

Jak co roku, 14 listopada na terenie Starogardu Gdańskiego przygotowane zostaną punkty medyczne, w których pacjenci będą mogli bezpłatnie skontrolować poziom cukru we krwi.

Punkty zlokalizowane w:

– Kociewskim Centrum Zdrowia Sp. z o. o.
– Starostwie Powiatowym
– Urzędzie Gminy
– Galerii Neptun

czynne od 8.00 – 11.00.

Cukrzyca nie jest chorobą, która dopada nas z dnia na dzień. Jej objawy pojawiają się stopniowo, dając nam niejako czas na reakcję. Problem w tym, że są przez nas bagatelizowane albo wiążemy je z zupełnie innymi dolegliwościami.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jest idealnym momentem, aby przypomnieć mieszkańcom o profilaktyce zdrowotnej oraz konieczności wykonywania rutynowych badań, szczególnie w kierunku cukrzycy. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i zapobiegania powikłaniom związanym z cukrzycą.

Cukrzyca – co to takiego?

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wywołana brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Schorzenie to charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Insulina to wytwarzany w trzustce hormon, który bierze udział w regulacji wszystkich procesów przemiany materii zachodzących w organizmie człowieka.

Aby glukoza mogła być źródłem energii, niezbędna jest odpowiednia ilość prawidłowo spełniającej swoje funkcje insuliny. Obecnie wyróżnia się dwa najbardziej rozpowszechnione rodzaje cukrzycy, należą do nich cukrzyca typu 1 i 2. Przyczyny owego schorzenia są różne w zależności od typu choroby.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Do najczęstszych symptomów należą: senność, ogólne osłabienie, utrata wagi mimo prób zaspokojenia silnego głodu, zwiększone pragnienie i związana z tym zwiększona ilość oddawanego moczu. Mogą występować także nudności oraz zmęczenie. Chorzy na cukrzycę mogą mieć również zaburzenia ostrości widzenia oraz częste, nawracające się infekcje w okolicach narządów płciowych.

W skrajnych przypadkach oznaką choroby może być również zapach acetonu wyczuwalny w wydychanym przez chorego w powietrzu. Podstawowym jednak symptomem choroby jest zwiększone stężenie glukozy we krwi. Prawidłowy wynik mieści się w przedziale 70-99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L).

 

plakat a3-2016

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl