Rynek w Starogardzie Gdańskim

starogardzki rynek

Rynek w Starogardzie Gdańskim

Starogard jest miastem, które może poszczycić się dużym, czworobocznym Rynkiem o wymiarach 107×107 metrów – większym niż Rynek Starego Miasta w Warszawie. Tu odbywały się jarmarki, targi, uroczystości państwowe i kościelne. Zabudowa przestrzenno-urbanistyczna kamienic wokół niego sięga czasów krzyżackich. Wielki pożar miasta, który miał miejsce w 1792 roku zniszczył niemal całą zabudowę wraz z Ratuszem. Obecne kamienice zawdzięczają swój wygląd odbudowie i przebudowom, które miały miejsce w następnych latach po pożarze. Neorenesansowe i neobarokowe elewacje frontowe kamienic pochodzą najczęściej z końca XIX wieku. Kamienice na Rynku są podpiwniczone, a najstarsze piwnice posiadają XIV-wieczny gotycki rodowód.

starogardzki rynek 1

Jedna z opowieści mówi o tym, jak w dawnych czasach rozstrzygano tzw. pyskówki kobiet. Dwie kobiety, które były skłócone, musiały zgodnie z prawem miejskim zarzucić sobie na plecy parę kamieni połączonych łańcuchem i przejść od Bramy Młyńskiej, przez środek starogardzkiego Rynku, do Bramy Chojnickiej. Kobiety musiały się wzajemnie popędzać, kłując szpikulcem w pośladek. Ilość przemarszów określał wyrok rady miejskiej. Wykonanie kary oglądane było przez mieszczan, a jej nadzorowaniem zajmował się kat lub pachołkowie miejscy.

Obecnie, po zakończonej rewitalizacji Rynek Starego Miasta tętni życiem. Jest miejscem spotkań starogardzian, którzy latem odpoczywają w ogródkach, a zimą spacerują kamiennymi uliczkami.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl