Rynek w Starogardzie Gdańskim

Rynek w Starogardzie Gdańskim

Rynek w Starogardzie Gdańskim – jedna z głównych atrakcji miejskich – stanowi najstarszy fragment miasta. W średniowieczu, na lewym brzegu rzeki Wierzycy istniał folwark i wieś, które należały do Piotra Święcy. Po ich sprzedaży Krzyżakom, ok. 1305 roku przystąpiono do wytyczenia obszaru pod zabudowę osady warownej. Wówczas pracami budowlanymi kierował Teodot z Florencji, któremu Starogard zawdzięcza ukształtowanie przestrzenne z regularną siecią ulic rozchodzących się od centralnie położonego rynku, którego kwadrat 107m × 107 m przewyższa rozmiarami Rynek Starego Miasta w Warszawie. Bez wątpienia zakon krzyżacki przyczynił się do gospodarczego rozkwitu grodu.

W roku 1792, na skutek wielkiego pożaru miasta, starówka niemal zupełnie drewniana, została doszczętnie zniszczona. Toteż dzisiejsza zabudowa starego miasta wokół rynku, wzniesiona jest na średniowiecznych fundamentach oraz piwnicach i pochodzi z XIX wieku. Centralnym punktem rynku w Starogardzie Gdańskim jest bez wątpienia usytuowany pośrodku placu Ratusz. Przy rynku znajdują się także dwa zabytkowe kościoły: gotycki pw. św. Mateusza z XIV wieku oraz kościół pw. św. Katarzyny z początku XIX wieku. Stare miasto otoczone było średniowiecznym murem obronnym, z którego w dobrym stanie zachował się jego północno-zachodni i północno-wschodni odcinek. Narożniki murów oraz przepusty bram obwarowano basztami, z których do naszych czasów ocalały trzy: Baszta Gdańska, Baszta Książęca i Baszta Tczewska

Podczas renowacji rynku w 2018r natknięto się na kamienne fundamenty, które początkowo brane były za fragment pręgierza jednakże okazały się być obrysem średniowiecznych studni, które po odtworzeniu i zadaszeniu, stały się bez wątpienia, jedną z ciekawszych atrakcji na odnowionym rynku. 

Rynek.Wykopaliska-studnia.1

Rynek.Wykopaliska-studnia

Studnie.Rynek Starogard Gd.

studnia.rynek.źródło.Album Starogard Gdański 2021
źródło: Album Starogard Gdański 2021

Natomiast otaczające rynek w Starogardzie Gdańskim kamienice, zawdzięczają swój wygląd przede wszystkim odbudowie i przebudowom, które miały miejsce w następnych latach po pożarze. Toteż neorenesansowe i neobarokowe elewacje frontowe kamienic pochodzą najczęściej z końca XIX wieku. Kamienice na Rynku są podpiwniczone, oznacza to że najstarsze piwnice posiadają XIV-wieczny gotycki rodowód.  

Rynek Starogard Gd.2021.źródło.fotopolska.eu
Rynek Starogard Gd.2021r. źródło: fotopolska.eu

Rynek Starogard Gd.

starogardzki rynek 1

W efekcie zakończonej rewitalizacji Rynek Starego Miasta tętni życiem. Jest miejscem spotkań starogardzian, którzy latem odpoczywają na ławeczkach czy w ogródkach, dzieci bawią się przy fontannach, a zimą spacerują kamiennymi uliczkami. Bez wątpienia Rynek to miejsce warte odwiedzenia. 

Fontanny Starogard Gdański - Rynek (1)

Fontanny Starogard Gdański - Rynek (2)
 Fontanny nocą Starogard Gdański – Rynek

Koniecznie sprawdź także pozostałe sekcje naszej strony: