Dolina Wierzycy w Starogardzie Gdańskim

Dolina Wierzycy

Starogardzianie i turyści mogą pospacerować brzegiem rzeki Wierzycy. W zachodniej części miasta na obszarze chronionym Natura 2000 powstało wyjątkowe miejsce do wypoczynku i rekreacji – naturalna atrakcja turystyczna. 

Dolina Wierzycy (3)

Malowniczy szlak wzdłuż rzeki można przemierzać spacerem bądź na rowerze. To idealne miejsce na piesze wędrówki z całą rodziną i przejażdżki rowerowe. Wystarczy dojechać do parkingu na Piekiełkach (za kompleksem letnich basenów), gdzie można bezpiecznie zostawić samochód. Na szlak można również wejść od strony starej żwirowni przez nowo wybudowany most nad rzeką Wierzycą, na wysokości osiedla Nad Jarem.

Dolina Wierzycy (7)

Spacer doliną Wierzycy warto jednak zacząć od strony Piekiełek tuż przy moście nad Wierzycą. Przechodząc na drugi brzeg, wejdziemy na podesty, ułożone na podmokłym terenie doliny. Natomiast skręcając w prawo, pójdziemy ścieżką prowadzącą pod górę aż do punktu widokowego. Z platformy widokowej możemy podziwiać panoramę całej doliny Wierzycy a także panoramę miasta Starogard Gdański. Zaś na każdego, kto się zmęczy, albo po prostu chce się nacieszyć przyrodą czeka w pobliżu wiata z ławeczkami. To idealne miejsce by wspólnie zjeść podwieczorek zabrany do piknikowego koszyka. Również z wiaty możemy podziwiać widoki na rzekę a w sezonie letnim delektować się otaczającą nas zielenią.

Dolina Wierzycy (2)

Przemierzając szlak dalej pójdziemy drogą wśród pól i drzew, aż do kolejnego nowo wybudowanego mostu przez Wierzycę. Przechodząc na drugą stronę rzeki spacerowicze mogą iść dalej w kierunku Nowej Wsi lub Kręga albo zawrócić, robiąc w ten sposób pętlę.

Dolina Wierzycy (6)

Wzgórze Joanitów

Warto przy okazji wspomnieć, że na lewym brzegu rzeki, nieopodal kładki przez Wierzycę jest tzw. Wzgórze Joannitów. Miejsce pierwotnego grodu starogardzkiego, następnie siedziba zakonu Joannitów. Badania archeologiczne z 2006 roku potwierdziły iż istnieją tam konstrukcje kamienno-ceglane z okresu średniowiecza.

Dolina Wierzycy (4)

Reasumując Dolina Wierzycy leży w obszarze chronionym Natura 2000 a ukształtowanie tego terenu jest bardzo różnorodne, jak na kociewski krajobraz przystało. Wśród bogatej w grądy, wierzby, topole i jesiony flory można tu spotkać rzadkie odmiany srebrzystego świerku sitkajskiego, sosnę limbę, a także sosnę czarną, klony srebrzyste, kasztanowce czerwone oraz wiązy angielskie. Jeśli chodzi o faunę można się natknąć na bobry i wydry europejskie. Ponieważ teren ten podlega ochronie każda ingerencja w środowisko, której celem jest udostępnienie tego obszaru mieszkańcom, musi być przede wszystkim naturalna i ekologiczna. W związku z tym wszystkie ścieżki zostały naturalnie utwardzone i zabezpieczone przed zalaniem wodą. Natomiast wzdłuż szlaku ustawione zostały także tablice informacyjne na temat tamtejszej flory i fauny.

Dolina Wierzycy zachęca do spacerów:

Koniecznie sprawdź także pozostałe sekcje naszej strony: