Aleja Wojska Polskiego w Starogardzie Gdańskim

Aleja Wojska Polskiego w Starogardzie Gdańskim

Dzisiejsza ulica Aleja Wojska Polskiego (dawniej Hobrechtstraße) miała swoje początki pod koniec XIX wieku. Wówczas zaczęto zabudowywanie odcinka od centrum miasta do dworca kolejowego. Na początku XX wieku Aleja Wojska Polskiego była szeroką, piaskową ulicą, obsadzoną licznymi drzewami z pięknymi, majestatycznymi kamienicami.

Al.Woj.Polskiego.www.fotopolska.euźródło: www.fotopolska.eu

Od ulicy do deptaka

Z biegiem lat zabudowa Alei Wojska Polskiego zmieniała się. Zaczęła powstawać zabudowa bloków mieszkalnych, a także pawilonów handlowych (czasy PRL). Znaczącą zmianą dla Alei były lata 70-te XIX wieku. Wówczas podjęto decyzję o wyłączeniu ruchu pojazdów i przekształceniu Alei Wojska Polskiego w deptak.

Al.Woj.Pol.www.fotopolska.euźródło: www.fotopolska.eu

Rewitalizacja Alei Wojska Polskiego

Najstarszy deptak w mieście z czasem zaczął tracić swoją świetność. Następstwem czego było wpisanie Alei Wojska Polskiego do „Lokalnego Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich miasta Starogard Gdański na lata 2008-2013”. Obecnie zrewitalizowana Aleja znów przyciąga turystów i mieszkańców swym urokiem oraz stała się atrakcją turystyczną w mieście. Jej nawierzchnia wyłożona jest kamiennymi płytami i kostką, po obu stronach wyremontowano chodniki i schody do przylegających domów. Ulicę oświetlają lampy z nowymi ledowymi osłonami. Deptak zdobi zieleń w donicach, a na murkach pojawiły się ławeczki zachęcające do odpoczynku.

Relacja z otwarcia Dworca PKP i zrewitalizowanej Alei Wojska Polskiego:

 

Koniecznie sprawdź także pozostałe sekcje naszej strony: