Starogard uczcił Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia br. , w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 władze samorządowe, żołnierze, kombatanci, kapłani oraz mieszkańcy miasta uczcili święto żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Uroczystości Święta Wojska Polskiego obchodzone w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się 15 sierpnia br. na placu przed kościołem Św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Prezydent Janusz Stankowiak wspominał z szacunkiem i zadumą historię z 1920 roku. Podkreślił znaczenie zwycięstwa, które było przełomowe nie tylko dla Polski, ale i całej Europy. IMG_6934

-Wysiłek zbrojny naszych rodaków stanowi nieodłączną część historii naszego narodu. Ta rocznica zawsze kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze: na umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i służby ojczyźnie – mówił prezydent. -Chylę czoła przed bohaterami tamtych dni, pamiętając o wielu pokoleniach Polaków składających ofiarę krwi o niepodległość, przetrwanie narodu i obronę granic – dodał.

Ulica bohaterskiego lotnika

Podczas uroczystości przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski odczytał uchwałę Rady Miasta Starogard Gdański w sprawie nadania nazwy ulicy Alojzego Gusowskiego. Radni w ten sposób upamiętnili bohaterskiego lotnika – starogardzianina, który zginął podczas nalotu na Niemcy w 1942.

Obecna na obchodach była także Elżbieta Kowalkowska, której wujem był Alojzy Gusowski. Pani Elżbieta pojawiła się wraz z mężem Krzysztofem – autorem biografii o starogardzianinie.

IMG_6948

-W imieniu rodziny Alojzego Gusowskiego, bardzo dziękuję za podjęcie uchwały o nadaniu nazwy ulicy w Starogardzie jego imieniem- mówił Pan Krzysztof. Uchwała ta, podjęta w setną rocznicę Jego urodzin upamiętni bohaterskiego mieszkańca Starogardu, który swe życie oddał za Ojczyznę – kontynuował.

Krzysztof Kowalkowski przypomniał mieszkańcom losy Alojzego Gusowskiego. Wyraził nadzieję, że kolejni bohaterscy starogardzianie zostaną również w ten sam wspaniały sposób uhonorowani.

Wyróżnieni Srebrnym Krzyżem SzwoleżerskimIMG_6963

W Święto Wojska Polskiego Kapituła Krzyża Szwoleżerskiego 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich wyróżniła Srebrnym Krzyżem Szwoleżerskim Radę Miasta Starogard Gdański oraz Wójta Gminy – Stanisława Połoma. Wręczenia krzyży dokonał prezes Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich – Rotmistrz Krzysztof Landowski.

Apel pamięci

Kpt. Piotr Drzewiecki – Oficer 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu, odczytał tego dnia apel pamięci. Zwrócił się do bohaterów walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, do mieszkańców i żołnierzy Wojska Polskiego.

IMG_6971

-stajemy do uroczystego apelu pamięci w Starogardzie Gdańskim, aby złożyć hołd znanym i nieznanym żołnierzom polskim, tworzącym zręby Państwa Polskiego oraz przywołać chlubne tradycje Narodu Polskiego naszych ojców i dziadów, walczących o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej. Złożyli Oni najcenniejszy dar – swoją krew i życie– mówił Drzewiecki.

W apelu pamięci wspomniano także ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r.   IMG_6985

Podczas obchodów pod Pomnikiem Jana Pawła II delegacje złożyły kwiaty. Uroczystości zakończyła Msza Św. w intencji Ojczyzny, Miasta i Wojska Polskiego.

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl