Gmina Miejska Starogard Gdański zakończyła realizację Projektu Społeczne Centrum Wsparcia Rodziny, numer umowy: RPPM.06.02.02-22-0007/17/00. Obecnie zostaje utrzyma trwałość Projektu, a poszczególne elementy realizowane będą w następującej formie:
- Placówka wsparcia dziennego realizowana w formie opiekuńczej i specjalistycznej dla 30 uczestników rocznie.
- Placówka wsparcia dziennego w formie podwórkowej, w której gotowość do świadczenia usługi realizowana będzie przez 1 wychowawcę.
- Wsparcie rodzin – specjalistyczne poradnictwo rodzinne, w której gotowość do świadczenia usługi realizowana będzie przez psychologa, psychiatrę, prawnika i mediatora.
Trwałość projektu zostanie utrzymana przez okres odpowiadający realizacji projektu, tj. przez okres 39 miesięcy, czyli od dnia 01 lipca 2022 r. do dnia 30 września 2025 r.
W przypadku braku bieżącego zainteresowania wsparciem trwałość będzie utrzymana jako gotowość do świadczenia usługi.
Szczegółowych informacji na temat realizacji działań udziela koordynator: Sylwia Ossowska, tel: 881 200 480.
Projekt trwał od 1 kwietnia 2019 roku do 30 czerwca 2022 roku.
Projekt był skierowany do mieszkańców obszaru rewitalizowanego (wg Uchwały nr XXV/230/2016) w Starogardzie Gdańskim. Grupę docelową stanowiło 150 osób, w tym dzieci, młodzież oraz dorośli zagrożeni ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
W ramach projektu utworzono Społeczne Centrum Wsparcia Rodziny – jednostkę specjalistyczną skoncentrowaną na świadczeniu usług społecznych w zakresie wsparcia rodziny.
Społeczne Centrum Wsparcia Rodziny oferuje następujące formy wsparcia:
- Placówkę wsparcia dziennego w formie opiekuńczej i specjalistycznej skierowaną do 30 uczestników, dzieci i młodzieży.
- Ku Gwiazdom – Placówkę wsparcia dziennego w formie podwórkowej skierowaną do 10 uczestników, dzieci i młodzieży.
- Specjalistyczne poradnictwo rodzinne skierowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Celem głównym projektu była minimalizacja negatywnych zjawisk społecznych na obszarze objętym rewitalizacją poprzez zwiększenie dostępu do specjalistycznych usług społecznych w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę sytuacji problemowej.
Realizatorem projektu była:
Gmina miejska Starogard Gdański
Partnerami projektu byli:
-
Fundacja Rozwoju Edukacji i Społeczności Lokalnych „In Fortes”,
-
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,
-
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska.
Społeczne Centrum Wsparcia Rodziny
Projekt pn. „Społecznego Centrum Wsparcia Rodziny” realizowany będzie w okresie od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2022 roku. W ramach projektu przewidziane są następujące zadania:
- promocja dobrego rodzicielstwa w ramach Społecznego centrum Wsparcia Rodziny,
- Ku Gwiazdom – funkcjonowanie placówki wsparcia dziennego typu podwórkowego,
- specjalistyczne poradnictwo rodzinne – wsparcie indywidualne dla osób w trudnej sytuacji rodzinnej,
- prowadzenie placówki wsparcia dziennego w formie opiekuńczej i specjalistycznej.
Głównym celem projektu jest minimalizacja negatywnych zjawisk społecznych na obszarze objętym rewitalizacją poprzez zwiększenie dostępu do specjalistycznych usług społecznych w zakresie wsparcia rodziny pieczy zastępczej w oparciu o przeprowadzoną diagnozę sytuacji problemowej. Wsparcie przewiduje nie tylko organizację warsztatów rodzicielskich, działań podwórkowych, działania socjoterapeutyczne, ale również poradnictwo specjalistyczne, jak mediacje, konsultacje psychologiczne, psychiatryczne, medyczne, czy prawne.
Do udziału w programie zapraszamy w szczególności:
1. dzieci i młodzież w wieku od 6 do 19 roku życia, dla których przewidziano następujące formy wsparcia:
- Zajęcia realizowane w ramach placówki wsparcia dziennego typu podwórkowego.
Zakres: animacja czasu wolnego, zajęcia socjoterapeutyczne i rozwijające zainteresowania, wyjścia i wycieczki, wypoczynek letni i zimowy. Wymiar zajęć – 3 godz./tygodniowo. - Zajęcia realizowane w ramach placówki wsparcia dziennego w formie opiekuńczej i specjalistycznej.
Zakres: animacja czasu wolnego, zajęcia socjoterapeutyczne i rozwijające zainteresowania, kompetencje kluczowe, wyjścia i wycieczki, wypoczynek letni i zimowy. Wymiar zajęć – 5 godz./dziennie. - Indywidualne poradnictwo psychologiczne, konsultacje rodzinne, mediacje.
W roku 2020 rozszerzamy ofertę o warsztaty psychoedukacyjne dla dzieci oraz zajęcia rozwijające kompetencje społeczne.
2. osoby dorosłe będące rodzicami lub pełniącymi pieczę zastępczą w rodzinach z problemami wychowawczymi, dla których przewidziano takie działania jak:
- grupy wsparcia (dla rodziców dzieci wczesnoszkolnym i nastolatków),
- mediacje,
- wsparcie indywidualne (psycholog, psychiatra, prawnik).
Partnerem wiodącym projektu jest Gmina Miejska Starogard Gdański. Partnerami są: Fundacja Rozwoju Edukacji i Społeczności Lokalnych „In Fortes”, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska. Zadania w ramach projektu realizowane będą na terenie placówki przy ul. Kościuszki 65, ale także w siedzibie Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, ul. Hallera 19a, II piętro budynku Hali Sportowej im. Gerarda Podolskiego.
Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest bycie mieszkańcem obszaru rewitalizacji. Obszar wyznaczony jest uchwałą nr XXV/230/2016 Rady Miasta Starogard Gdański z dnia 27.04.2016 r.
Spis ulic, które znajdują się w obszarze rewitalizacji – Załącznik
Zgłoszenia przyjmowane są w trybie ciągłym. W celu zgłoszenia się do projektu należy umówić się telefonicznie pod numerem telefonu 881 200 480.
Regulamin rekrutacji znajduje się w zakładce dokumenty rekrutacyjne.
Projekt uzyskał wsparcie finansowe w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014 – 2020, Osi priorytetowej 6, Działania 6.2 Usługi społeczne, Poddziałania 6.2.2 Rozwój usług społecznych w kwocie 2 817 278,91