Zwycięzca przetargu odnowi starogardzki Rynek

Do końca maja br. wyłoniony zostanie wykonawca przebudowy Rynku. W przetargu stanęły 4 firmy. Miasto w tym roku zaplanowało w budżecie na to zadnie 5,5 mln zł. To dopiero początek zmian, jakie czekają centrum Starogardu. Łącznie na rewitalizację Starego Miasta władze stolicy Kociewia w ciągu kilku najbliższych lat chcą przeznaczyć około 20 mln złotych.

9 maja w Urzędzie Miasta otwarto oferty, złożone w przetargu na realizację I etapu inwestycji pn. „Starogardzki Rynek od nowa – ochrona dziedzictwa kulturowego i podniesienia jakości historycznej przestrzeni publicznej w Starogardzie Gdańskim”. Wykonawca zostanie wyłoniony w maju, zaraz potem rozpocząć się mają prace związane z przebudową Rynku, ul. Podgórnej oraz ul. gen. Hallera na odcinku od Rynku do Kanałowej.

– Jeszcze w tym roku rozpoczniemy metamorfozę Starego Miasta na szeroką skalę. Czeka nas kilka lat żmudnej pracy, zmierzającej do kompleksowej przebudowy ścisłego centrum Starogardu przy jednoczesnym ożywieniu tego ważnego kulturowo dla miasta obszaru – wylicza Przemysław Biesek – Talewski, zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych.

Modernizacja Rynku wraz z ul. Podgórną, odcinkiem ul. Hallera od. ul. Kanałowej do Rynku, odcinkiem. ul. Wodnej od ul. Podgórnej do rz.Wierzycy, odcinkiem ul. Tczewskiej od Rynku do ul. Podgórnej oraz odcinkiem ul. Sambora od Rynku do ul. Zajezdnej to pierwszy etap projektu „Starogardzki Rynek od nowa”. Dzięki tej realizacji centrum miasta nabierze całkiem nowego wyglądu i charakteru. Docelowo ma stać się miejscem tętniącym życiem, które będzie przyciągać mieszkańców i turystów, gdzie będzie można odpocząć i się zrelaksować. Jednocześnie będzie też miejscem dobrym do pracy i codziennego życia.

– Z technicznego punktu widzenia miasto to przestrzeń wypełniona infrastrukturą zarówno tą podziemną niewidoczną dla oczu, jak i naziemną, czyli budynkami i ulicami. Jednocześnie jest to żywa, pulsująca tkanka. Całość wymaga troski, wizji, a przede wszystkim skuteczności w realizacji ambitnych planów, aby wszystkim jego mieszkańcom żyło się jak najlepiej. Jestem przekonany, że wszyscy docenią zmiany w Starogardzie, które nastąpią w tym i przyszłym roku – przekonuje prezydent Janusz Stankowiak.

Zakończenie pierwszego etapu prac projektu „Starogardzki Rynek od nowa” planowane jest na koniec maja 2018 roku.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl