Zwierzęta są ich przyjaciółmi. Od 20 lat dbają o ich prawa

Starogardzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami robi wszystko, co może, aby poprawić warunki życia zwierząt na terenie naszego i sąsiednich powiatów. Zabiega o ich dobre traktowanie. Inspektorzy, członkowie oraz wolontariusze z własnej inicjatywy działają na rzecz ochrony praw zwierząt. W piątek 23 września uroczyście obchodzili 20-lecie istnienia Oddziału. Spotkanie odbyło się w sali dworca PKP w Starogardzie Gdańskim.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami to najstarsza organizacja pro zwierzęca. Działa w Polsce od 1864 r. Jej misją jest zabieganie o humanitarne traktowanie zwierząt, poszanowanie praw, ochrona, otaczanie opieką oraz kształtowanie właściwego stosunku do nich. Towarzystwo działa różnie na rzecz ochrony środowiska. W Starogardzie Gdańskim wolontariusze i inspektorzy TOZ działają od 2002 roku. W tym roku świętują jubileusz 20-lecia swojego istnienia.

Społeczna, wolontariacka praca na rzecz ochrony zwierząt

Monika Albrecht skarbnik starogardzkiego oddziału TOZ

– Dokładnie 20 lat kilka uroczych kobiet – Elżbieta Dąbrowską, Helena Banaś i Maria Wiendzierska postanowiły połączyć siły i zrobić coś dobrego dla zwierząt w Starogardzie Gdańskim. Dzięki ich inicjatywie do dziś na terenie naszego powiatu działa Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Bardzo im za to dziękujemy – powiedziała Monika Albrecht ze starogardzkiego oddziału TOZ, witając zaproszonych gości.

Byli wśród nich przedstawiciele lokalnych samorządów, służb mundurowych współpracujących z TOZ, dyrektorzy instytucji wspierających Towarzystwo, darczyńcy oraz inspektorzy i wolontariusze.

– Inspektorzy Towarzystwa interweniują w sytuacjach, w których zwierzętom dzieje się krzywda. Robią to w ramach wolontariatu. Co roku przeprowadzają kilkadziesiąt interwencji na terenie powiatu starogardzkiego i okolicy, a na swoim koncie mają wiele akcji, zakończonych sukcesem – mówiła dalej Skarbnik Oddziału TOZ w Starogardzie Gdańskim.

Inspektor Ingrid Giełdon prezentując gościom krótki materiał na temat pracy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Starogardzie Gdańskim

– W wielu przypadkach udało się nam uratować życie zwierzaków – powiedziała inspektor Ingrid Giełdon prezentując gościom krótki materiał na temat pracy Towarzystwa. Opowiedziała na czym ta praca polega, jak wygląda od wewnątrz i z czym spotykają się na co dzień. – Traktujemy naszą pracę jak misję. Staramy się uwrażliwiać ludzi na problem bezdomności zwierząt i ich złego traktowania. Zabiegamy o poprawę warunków życia naszych „braci mniejszych”. Nieustannie też doskonalimy metody zapobiegania nad populacji psów i kotów – wyjaśniła inspektorka.

Podziękowania i gratulacje dla inspektorów i wolontariuszy

Swój jubileusz 20-lecia istnienia starogardzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce obchodził w sali dworcowej 23 września 2022 roku. Podczas uroczystości padło wiele słów podziękowań i gratulacji. Inspektorzy i inspektorki otrzymali wyróżnienia m.in. za lata służby, poświęcany czas i zaangażowanie w ratowanie życia zwierząt, prowadzenie domu tymczasowego, za działania informacyjne i edukacyjne oraz propagowanie wśród najmłodszych postaw pro zwierzęcych, pozwalających na kształtowania świadomych zachowań wobec milusińskich. Podczas uroczystości przedstawiciel Zarządu Oddziału Warszawskiego TOZ Dyrektor Zarządzający Michał Dąbrowski wręczył też legitymacje świeżo upieczonym inspektorom. Wyraził przy tym swoją radość na widok tylu osób w kamizelkach inspektorskich, które na co dzień wykonują ciężką pracę społeczną. Podkreślił, że rolą TOZ nie jest zabieranie zwierząt, ale diagnozowanie problemu i pomaganie.

Dyrektor Zarządzający TOZ w Warszawie Michał Dąbrowski wręczył pamiątkowe serce prezes TOZ w Starogardzie Gdańskim Mariannie Mazurowskiej z okazji 20-lecia istnienia Oddziału

Specjalne podziękowania za 15 lat prezesury, gratulacje i kwiaty z okazji obchodzonego jubileuszu otrzymała prezes starogardzkiego oddziału TOZ Marianna Mazurowska. Odebrała specjalny upominek od Zarządu Głównego Oddziału TOZ w Warszawie w postaci szklanego serca traktowanego jako symbol potrzeby chronienia zwierząt, która płynie prosto z serca. Wręczył je Michał Dąbrowski.

Podziękowania i gratulacje od władz samorządowych

W imieniu Rady Miasta Starogard Gdański gratulacje na ręce prezes TOZ Mariannie Mazurowskiej przekazała przewodnicząca Anna Benert 

Do życzeń dołączyła Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, która w imieniu Rady Miasta Starogard Gdański podziękowała członkom i wolontariuszom Towarzystwa za każdy dzień ich wolontariackiej pracy, za ofiarność i miłość, jakie dają zwierzętom. – Dzięki Wam psie i zwierzęce smutki odchodzą na plan dalszy. Życzę wam, aby wasze kolejne lata obfitowały w jeszcze większe zaangażowanie ale bardziej edukacyjne mniej interwencyjne. Życzę dużo wytrwałości i siły, bo tylko silny człowiek nie krzywdzi słabszych, ale odwrotnie jest w stanie pomoc wielu – powiedziała Anna Benert.

W imieniu Prezydenta Miasta i władz Starogardu Gdańskiego gratulacje i życzenia owocnej i równie oddanej jak dotąd pracy na rzecz ochrony zwierząt przekazał zastępca Sekretarza Miasta Sławomir Bieliński.

W imieniu Prezydenta Miasta Starogard Gdański gratulacje Mariannie Mazurowskiej prezes starogardzkiego Oddziału TOZ wręczył zastępca Sekretarza Miasta Sławomir Bieliński

W liście skierowanym do pani Prezes Towarzystwa i całego zespołu Prezydent podkreślił, że jest pełen podziwu dla osób, które konsekwentnie i wytrwale pomagają naszym braciom mniejszym, okazując im troskę i budując w nich poczucie bezpieczeństwa. „To nie lada poświęcenie, by sprawiać, że porzucone i nierzadko krzywdzone zwierzęta otrzymują pomoc w postaci zapewnienia schronienia, pokarmu, poszukiwania dla nich nowego, przyjaznego domu oraz interwencji w chwilach zagrożenia. Państwa działalność udowadnia, że wśród nas są jeszcze ludzie o wielkim i dobrym sercu, nieobojętni na losy zwierząt.” – napisał w liście gratulacyjnym Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

W imieniu Wójt Gminy Starogard życzenia i gratulacje przekazali radni Rady Gminy Krzysztof Tuski i Grażyna Biodrowska, a w imieniu Starosty Starogardzkiego wicestarosta Patryk Gabriel i członek zarządu Powiatu Wioleta Strzemkowska -Konkolewska.

Podziękowania prezes TOZ w Starogardzie Gdańskim

Marianna Mazurowska prezes Oddziału TOZ w Starogardzie Gdańskim

– Dziękuję za wszystkie dobre słowa, gratulacje i podziękowania, ale najbardziej dziękuję moim współpracownikom za to, że chce im się pomagać, często narażając się przy tym na nieprzyjemności. Jestem z Was bardzo dumna. Dziękuję wszystkim samorządom, Prezydentowi Miasta, Wójt Gminy Starogard i całemu Zarządowi Starostwa Powiatowego za nieustanne wspieranie naszych działań, za każdą oferowaną pomoc. Dziękuję wszystkim instytucjom, które nas wspierają i darczyńcom, którym los zwierząt nie jest obojętny. Dziękuję – powiedziała Prezes Marianna Mazurowska.

Uroczystość zakończył poczęstunek. Nie zabrakło urodzinowego tortu.

Fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl