Zupełnie inny świat, a ludzie nadal wspaniali

Starogardzka Gala Wolontariatu odbyła się po raz szesnasty. Pierwszy raz w historii zorganizowana została online. Wolontariuszem Roku 2020 Gminy Miejskiej Starogard Gdański wybrano Maksyma Domkowskiego. Ewelina Stanek zdobyła tytuł Wolontariusza Roku Powiatu Starogardzkiego, a Joanna Rogaczewska Gminy Starogard Gdański.

– Mimo trudności Starogardzka Gala Wolontariatu 2020 jednak się odbyła, bo nie sposób nie podziękować osobom, które tak bardzo angażują się na rzecz naszej lokalnej społeczności. Serdecznie gratuluję wszystkim zwycięzcom, nominowanym, ale również tym wszystkim, którzy tutaj nie staną i nie będą nagradzani, ale bezinteresownie robią coś dla innych. Wolontariusze to wielcy, wspaniali ludzie i każdemu należy się podziękowanie – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Prezydent Starogardu wręczył nagrodę Wolontariuszowi Roku 2020 Gminy Miejskiej, którym wybrany został Maksym Domkowski, nominowany przez Stowarzyszenie „Można Inaczej” oraz Hufiec ZHP Starogard Gdański.

Wolontariusz Roku 2020 Gminy Miejskiej Starogard Gdański Maksym Domkowski

Wolontariuszowi Roku 2020 Powiatu Starogardzkiego, nominowanej przez Błażeja Dunajskiego, Ewelinie Stanek pogratulował wicestarosta powiatu Patryk Gabriel. Najlepszej wolontariuszce Gminy Starogard, nominowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Joannie Rogaczewskiej nagrodę wręczyła wójt gminy Magdalena Forc-Cherek.

Najlepsi wolontariusze wybrani zostali przez powołaną do tego celu kapitułę, w skład której weszli: Urszula Ossowska, Elżbieta Serocka, Barbara Strzyżewska, Ewa Życzyńska oraz Tomasz Rogalski. W sumie do nagród wpłynęło 18 nominacji. Poza nagrodzonymi, wśród nominowanych znaleźli się jeszcze: Patryk Gwizdała, Wiktoria Błazikowska, Grażyna Ossowska, Anna Leszman-Urban, Aleksandra Turek, Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim, Krzysztof Kamysz, Barbara Lisiewska, Sylwia Graban, Łukasz Werochowski, Małgorzata Zenka, Marcin Felchner, Klaudia Chyła, Marcin Ruliński, Dorota Bury.

Wolontariusz Roku 2020 Powiatu Starogardzkiego Ewelina Stanek

– Ten rok jest inny niż wszystkie. Dla naszego stowarzyszenia nie tylko ze względu na pandemię. 7 lutego w miejscu, gdzie zrobiliśmy studio doszło do awarii instalacji hydraulicznej i nasza siedziba została zalana. Korzystając z okazji dziękuję wszystkim mieszkańcom miasta i całego regionu. To dzięki Waszemu wsparciu udało nam się przeprowadzić remont i uratować to ważne dla nas miejsce. Ten rok pokazał, że wolontariat rozkwita. Pandemia narzuciła takie wymogi, że młodzi ludzie musieli pozostać w domach, w izolacji, wówczas pojawiło się wielu nowych wolontariuszy, zwłaszcza dojrzałych. Już dzisiaj dziękuję Wam za to, co przed nami, bo wierzę, że wszystko to, co najlepsze, najbardziej kreatywne i rozwijające wciąż na nas czeka. Razem naprawdę możemy więcej – powiedziała prezes Stowarzyszenia Można Inaczej Dorota Dorau.

Wolontariusz Roku 2020 Gminy Starogard Gdański Joanna Rogaczewska

Nagrania do gali odbyły się w siedzibie Stowarzyszenia „Można Inaczej”, czyli w Starogardzkim Centrum Wolonatriatu. Poza wręczeniem nagród, czy kulisami prac kapituły, zobaczyć można było filmik opowiadający o tym, czym jest wolontariat, gdzie można się zgłosić i dlaczego warto pomagać. O oprawę muzyczną zadbały Ania Szarmach oraz Dominika Kwiatkowska. Prowadzący galę Ewa Serocka i Łukasz Rocławski zaprezentowali nowy projekt koszulek dla Wolontariuszy Roku, na których znalazł się motyw anielskiego skrzydła autorstwa Daniela Rehmusa, który był także koordynatorem nagrania i produkcji Starogardzkiej Gali Wolontariatu 2020. Jej premiera odbyła się na YouTubie 15 grudnia. Kto nie zdążył, obejrzeć może ją tutaj:

Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Gminy Miejskiej Starogard Gdański, Gminy Starogard, Powiatu Starogardzkiego oraz Stowarzyszenia „Można Inaczej”, czyli organizatora gali.

Fot. Mariusz Szwoch STUDIO MARIO