Zostaw 1% swojego podatku w Starogardzie Gdańskim

Rozliczanie PIT 2019 może przynieść wiele korzyści innym, także samemu miastu. Twój 1% może wspomóc starogardzkie organizacje pożytku publicznego. Złożenie rocznej deklaracji podatkowej PIT w Starogardzie Gdańskim może zasilić budżet miasta.

Z roku na rok coraz więcej starogardzian, decyduje się zostawić swój 1% podatku w Starogardzie Gdańskim. Zachęcamy do przyłączenia się do tej grupy.

Co to są organizacje pożytku publicznego (OPP, NGO)?
Organizacje pożytku publicznego to hospicja, stowarzyszenia, fundacje czy kluby sportowe działające non profit. Oznacza to, że wszystkie środki finansowe pozyskiwane przez OPP przeznaczane są na wspieranie prywatnego lub publicznego dobra, a nie na osiąganie zysku. Organizacje pomagają podopiecznym, którzy zmagają się z ciężkimi chorobami, wymagającymi odpowiedniego leczenia czy rehabilitacji. Dbają o nasze materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, wspierają środowisko naturalne, chronią i dbają o zwierzęta lub angażują się w projekty kulturalne czy sportowe.

Jeśli zdecydujesz się przeznaczyć 1% swojego podatku na ich rzecz, na pewno łatwiej będzie im realizować pomysły, które służą wszystkim mieszkańcom. To żaden wysiłek, wystarczy w odpowiednią rubrykę formularza PIT wpisać nazwę firmy – organizacji pożytku publicznego oraz podać numer KRS (Krajowego Rejestru Sadowego) wybranej organizacji.

Jakie organizacje można wesprzeć 1% podatku?
Dla ułatwienia zamieszczamy listę organizacji, działających na terenie miasta Starogard Gdański uprawnionych do otrzymania 1%:

NGO 1% 2019

Rozlicz się w Starogardzie
Zachęcamy wszystkich, bez względu na to, czy są zameldowani w Starogardzie czy nie, do składania rocznej deklaracji podatkowej PIT w mieście, w którym mieszkają, pracują i odpoczywają, korzystając z lokalnej komunikacji i infrastruktury.

Zeznanie roczne należy składać do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, które stanowi centrum interesów życiowych podatnika. Nie ma znaczenia zameldowanie, lecz faktyczne zamieszkanie. Jeżeli np. podatnik mieszka w Starogardzie i wskazuje to miejsce jako centrum interesów życiowych na koniec 2019 oku, to za rok 2019 powinien rozliczać się w Starogardzie. Dzięki temu, że rozliczymy się w Starogardzie, część pieniędzy z podatku trafi do budżetu miasta. Wówczas miasto mogłoby w większym stopniu inwestować w nowe chodniki, oświetlenie, komunikację czy obiekty sportowe.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl