Żołnierzom wszystkich szarż i stopni

15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, obchodzimy Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. W Starogardzie Gdańskim żołnierze, kombatanci, kapłani, władze samorządowe oraz mieszkańcy miasta uczcili ten dzień na placu przed kościołem pw. św. Wojciecha.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

– Nasze miasto i jego mieszkańcy mają szczególne powody, aby odwoływać się do bliskich i ścisłych związków z polską armią. Obecność polskiego wojska w Starogardzie datuje się bowiem od chwili włączenia stolicy Kociewia do macierzy przed blisko stu laty. Koszary wojskowe, pamiątka tamtych czasów, podobnie jak inne budynki zajmowane przez administrację i służby dawnego garnizonu starogardzkiego w pamięci mieszkańców zapisały się jako znak obecności wojska w życiu miasta. Owiane bojową chwałą i legendą formacje, najpierw „starogardzki” 56. pułk piechoty, a od 1926 roku 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, stały się wizytówką miasta. Gościły bowiem najwyższych przedstawicieli władz państwowych włącznie z kolejnymi prezydentami Rzeczypospolitej Polskiej, Stanisławem Wojciechowskim i Ignacym Mościckim. Także generalicję i delegacje zaprzyjaźnionych armii. Każda wizyta gen. Józefa Hallera, wyzwoliciela miasta, budziła entuzjazm starogardzian, nie mniej jak barwna postać gen. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Pułkowe święta zawsze stanowiły niezapomniane wydarzenia dla mieszkańców Starogardu, a nazwiska wybitnych oficerów wpisały się w zbiorową świadomość jako cząstka tej wielkiej historii, którą z dumą się przywołuje. Młodym starogardzianom warto przypomnieć, że z naszym miastem na pewien czas związali swoje życie m. in. generałowie Eugeniusz Ślaski i Konstanty Drucki-Lubecki, jak i zasłużeni dowódcy pułku, aż po ostatniego – płk. Józefa Treptę, ofiarę zbrodni sowieckiej – w swoim wystąpieniu mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

– Do życzeń i gratulacji z okazji Święta Wojska Polskiego wypada dodać szczere wyrazy wdzięczności za trud żołnierski, ale też przekonanie, iż cała kadra dowódcza, jak i każdy służący w polskiej armii zasłużył na uznanie, a zatem i troskę o to, by zaszczytną tę misję służby Ojczyźnie spełniał w warunkach odpowiadających wyzwaniom czasu i powadze roli w społeczeństwie. Aby zaszczyt noszenia munduru polskiego żołnierza wzbudzał nadal powszechny szacunek. Żołnierzom wszystkich szarż i stopni oraz ich rodzinom, wszelkiej pomyślności! – powiedział prezydent miasta.

Prezydent Starogardu Gdańskiego wręcza odznaczenia, od lewej: podpułkownikowi Zbigniewowi Toporowskiemu, majorowi Andrzejowi Kwietniowi i starszemu kapralowi Markowi Marquardtowi.

Coroczne Święto Wojska Polskiego jest najlepszą okazją, by wyrazić nasz powszechny i szczery dowód uznania dla żołnierskich zasług w czasach pokoju. Dlatego właśnie tego dnia prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak wręczył zasłużonym odznaczenia. Podpułkownik Zbigniew Toporowski otrzymał Medal za Wybitne Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Major Andrzej Kwiecień i starszy kapral Marek Marquardt odebrali Złote Medale XXXV-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Następnie przemówienie wygłosił poseł na Sejm RP Jan Kilian. Później uroczyście odczytano Apel Pamięci. Delegacje władz samorządowych oraz najważniejszych miejskich instytucji złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą poległym i zmarłym żołnierzom 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich i 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Miejskie obchody święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej zakończyła msza św. w intencji Ojczyzny, Miasta i Wojska Polskiego.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl