Znieważył pomnik Papieża. Został zatrzymany

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali 38-latka, który zbezcześcił publicznie pomnik upamiętniający papieża Jana Pawła II. Pod koniec grudnia 2018 r. podejrzany pomalował pomnik farbą oraz umieścił w pobliżu hasła krytykujące papieża. Sprawca usłyszał zarzuty. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat.

fot. Edyta Lichy

9 stycznia 2019 r. policjanci ze starogardzkiej komendy przyjęli zawiadomienie w sprawie znieważenia pomnika papieża Jana Pawła II przy Kościele św. Mateusza. Do zdarzenia doszło w nocy z 31 grudnia 2018 r. na 1 stycznia 2019r.  Sprawca pomalował pomnik białą i czerwoną farbą, a w jego pobliżu umieścił plansze z hasłami krytykującymi Jana Pawła II.

Śledczy z Powiatowej Komendy Policji w Starogardzie Gdańskim przeprowadzili oględziny kryminalistyczne oraz zabezpieczyli ujawnione na miejscu ślady. Funkcjonariusze szczegółowo zanalizowali zapisy z kamer monitorujących teren przyległy do miejsca zdarzenia. W ustaleniu  personaliów sprawcy pomogły im rozmowy z mieszkańcami.

W wyniku przeprowadzonych działań operacyjnych śledczy ustalili sprawcę tego przestępstwa. Okazał się nim 38-letni mieszkaniec Starogardu Gdańskiego. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do komendy. W trakcie prowadzonego postępowania policjanci ustalili, że mężczyzna, podejrzany o popełnienie tego przestępstwa, wykonał zdjęcia pomalowanego pomnika i zamieścił je na portalu społecznościowym.

16 stycznia 2019 r. śledczy przedstawili zatrzymanemu zarzuty. 38-latek odpowie za publiczne znieważenie pomnika upamiętniającego postać papieża oraz obrażenie uczuć religijnych. Śledczy wystąpili do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec zatrzymanego dozoru policji. Za popełnienie tego przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do 2 lat więzienia.

Źródło : Komenda Powiatowa Policji w Starogardzie Gdańskim

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl