Zmiany na ul. Pelplińskiej

900 tys. zł będzie kosztowała przebudowa skrzyżowania ulic Jabłowskiej z Pelplińską. Jeszcze w tym roku powstanie tam sygnalizacja świetlna, która ułatwi ruch na odcinku do węzła autostrady A1 w Ropuchach.

Od marca br. trwa przebudowa ulicy Pelplińskiej na odcinku od Ronda Solidarności do granic miasta. Jest to element zadania „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 222 i 229 na odcinku od Starogardu Gdańskiego przez Jabłowo do węzła autostrady A1”. Inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, a wykonawcą firma SKANSKA S.A. Całe przedsięwzięcie będzie kosztować ponad 31 mln zł i jest dofinansowane z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego 2014-2020. Nowa droga ze ścieżką rowerową ma powstać do 30 maja 2017 roku. Odcinek miejski, wymuszający obecnie objazd w kierunku Skórcza, wykonawca ma zrealizować do końca sierpnia tego roku.

Będą światła na wylocie z ulicy Jabłowskiej

IMG_5735

Roboty potrwają jednak dłużej. Miastu udało się rozszerzyć przebudowę ulicy Pelplińskiej o skrzyżowanie ulic Jabłowska – Pelplińska. Powstanie tu sygnalizacja świetlna, która ułatwi ruch na tym trójwlotowym skrzyżowaniu. Będzie miało ono nowy układ – oddzielne pasy skrętu w lewo i w prawo na ul. Jabłowskiej. Ważną zmianą będzie też połączenie ścieżek rowerowych na obu ulicach. Koszt przebudowy wyniesie około 900 tys. zł. Taką sumę miasto zapisało na to zadanie w tegorocznym budżecie, ale pieniądze otrzyma w formie pomocy finansowej z budżetu samorządu województwa pomorskiego. Inwestycję zrealizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich na podstawie porozumienia z miastem.

Plany nowego ronda na skrzyżowaniu ulic Pelplińskiej i Pomorskiej

Wcześniej miasto udzieliło pomocy finansowej samorządowi wojewódzkiemu na opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy odcinka ul. Pelplińskiej od ronda Solidarności do ulicy Pomorskiej, na skrzyżowaniu z którą ma powstać nowe rondo.

– Dokładamy wszelkich starań, aby przebudowa tego odcinka nastąpiła w 2018 roku – mówi Przemysław Biesek –Talewski, zastępca prezydenta miasta do spraw techniczno-inwestycyjnych. Zarząd Dróg Wojewódzkich rozstrzyga właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji, która będzie gotowa w sierpniu 2017 r. Koszt przebudowy ulicy Pelplińskiej szacowany jest na 10 mln zł, z czego większość pochodzić ma ze środków unijnych.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl