Zmarł Izydor Gencza – współtwórca i komendant antyhitlerowskiej organizacji „Jaszczurka”

Odszedł w wieku 98 lat. Zmarł w domu wśród bliskich 8 lutego 2017 roku. W ubiegłym roku za odwagę, upór oraz niesienie pomocy podczas II wojny światowej został odznaczony medalem „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”.

Por. inż. Izydor Gencza pseudonim „Junak” urodził się 10 maja w 1919 roku w Zelgoszczy w powiecie starogardzkim. Tam też, 29 czerwca 1941r. powołał do życia antyhitlerowską organizację „Jaszczurka”. Wspólnie z Pawłem Wyczyńskim ps. „Wrzos”- późniejszym prof. literatury w Ottawie oraz Zygmuntem Bączkowskim ps. „Zyga”, który zginął w Powstaniu Warszawskim prowadzili sabotażowo-dywersyjną działalność i pracowali nad świadomością młodych Polaków na Kociewiu. Niósł pomoc zagrożonym mieszkańcom oraz jeńcom alianckim osadzonym przez Niemców w obozie w Starogardzie Gdańskim. Szerzył antyhitlerowską propagandę. Po wojnie został rozpracowywany przez starogardzką i gdańską bezpiekę jako organizator „Jaszczurki”.

Z wykształcenia był inżynierem budownictwa lądowego. Przez wiele lat sprawował funkcję inspektora budowlanego Urzędu Miasta Gdańska, a także inspektora nadzoru inwestycyjnego i kierownika różnych pomorskich budów (m.in. „Mostostalu” w Gdańsku). Wielki społecznik, który pozostawił po sobie pamięć człowieka o ogromnej wiedzy i doświadczeniu, gotowym do pomagania innym zawsze i wszędzie. Był zaangażowany we współpracę z IPN przy upamiętnianiu historii „Jaszczurki”. 31 sierpnia 2016 r. odebrał z rąk przewodniczącego Rady Miasta i prezydenta miasta medal „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”.

Msza św. żałobna za duszę ś.p. Izydora Genczy zostanie odprawiona 11 lutego 2017 r. (w sobotę) o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej (Gdańsk Nowy Port, ul. ks. Mariana Góreckiego 18).
Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia o godz. 14.00 na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku (ul. gen. Henryka Dąbrowskiego 2).

Całej Rodzinie Zmarłego wyrażamy głębokie wyrazy współczucia.