Złoty medal Karoliny Urban

W dniach 14-16 grudnia odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów 14-letnich i 15-letnich w Ostrowcu Świętokrzyskim. W zawodach tych brało udział prawie 500 zawodników z około 130 klubów z całej Polski. W tych ważnych zawodach zawodniczka UKS Ósemka Starogard Gdański Karolina Urban godnie reprezentowała nasze miasto. Za zdobycie I miejsca w pływaniu na 200 m stylem motylkowym 7 stycznia odebrała nagrodę Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Janusz Stankowiak wręczył ją osobiście.

Pierwszego dnia Mistrzostw Karolina Urban wzięła udział w dwóch wyścigach. Pierwszą konkurencją było 100 m stylem motylkowym, w którym zawodniczka pod wodzą trenera Krzysztofa Korczaka osiągnęła 4. czas, co dało jej możliwość startu w finale. W drugiej konkurencji na dystansie 200 m stylem dowolnym Karolinie również udało się awansować do finału. Po dobrych wyścigach eliminacyjnych Karolina stanęła do walki o pierwsze medale na tych Mistrzostwach.

Dyplom i medal starogardzianki.

– Największą uwagę skierowałem na wyścig 100 m stylem motylkowym, gdzie Karolina miała największe szanse, aby stanąć na podium. Niestety niewielki błąd na trzeciej długości zaważył o zdobyciu medalu (1:03,01). Był to jednak nowy rekord życiowy, który wystarczył tylko na objęcie czwartej lokaty (lepsze okazały się dziewczyny z UKP Polonia Warszawa). Do zdobycia medalu zabrakło niespełna 18 setnych sekund. Niecałe pół godziny później Karolina stanęła ponownie na starcie, tym razem na dystansie 200 m stylem dowolnym. Wyczerpana i poddenerwowana brakiem awansu do ścisłej trójki na 100 m motylkiem wyścig ukończyła na 6. miejscu – opowiada trener Krzysztof Korczak. – Wtedy zdecydowaliśmy, żeby wycofać się z drugiego dnia Mistrzostw, czyli startu na 400 m stylem dowolnym. Wszystko po to, by skupić się na trzecim i już ostatnim dniu Mistrzostw Polski – dodaje trener dziewczyny.

W niedzielę 16 grudnia Karolina Urban bez najmniejszych problemów przeszła poranne eliminacje w swojej koronnej konkurencji. Wieczorem, po omówieniu taktyki, przystąpiła do swojej ostatniej szansy medalowej, 200 m stylem motylkowym. Do 150-go metra wyścig wciąż nie był rozstrzygnięty, Karolina zajmowała 3. miejsce. Jednak na ostaniem nawrocie wysunęła się na prowadzenie. Wyczekała odpowiedni moment i zaatakowała ze wszystkich sił. Ostatnie 25 m należało do Karoliny i to ona pierwsza dotknęła tablic zatrzymujących pomiar czasu.

W swoim sportowym dorobku Karolina ma już jeden duży sukces. Srebrny medal na Letnich Mistrzostwach Polski, na tym samym dystansie. Złoty medal i mistrzowski tytuł w pływaniu to pierwszy taki sukces w historii klubu UKS Ósemka w Starogardzie Gdańskim.

– Naukę pływania rozpoczęłam w wieku 10 lat, w czwartej klasie szkoły podstawowej. Przyznam, że nie było to wcale takie oczywiste, bo kiedy jako ośmiolatka zaczęłam chodzić na basen, nie chciałam do niego wejść. Na poważnie pływaniem zainteresowałam się po zdobyciu drugiego miejsca na jakichś szkolnych zawodach. Złapałam bakcyla i postanowiłam, że będę w tym jeszcze lepsza – powiedziała Karolina Urban.

Dziewczyna doskonale godzi sport z nauką w szkole. – Zdarzają się trudniejsze momenty, ale trwają raczej krótko. Szybko się regeneruję i w pełni sil wracam do moich licznych obowiązków. Okazuje się, że im jest ich więcej, tym człowiek lepiej potrafi organizować sobie czas. To ważna umiejętność, którą sport na pewno daje – mówi zawodniczka.  

Na doskonałe wyniki Karoliny składa się mnóstwo czynników. Jednym z nich jest ogromna praca włożona w treningi oraz coraz bardziej profesjonalne podejście do obowiązków wyczynowego sportowca. Z pewnością pomaga jej też coraz lepsze porozumienie z trenerem Krzysztofem Korczakiem i mocne wsparcie rodziny. Z nadzieją spoglądamy w przyszłość, z myślą o kolejnych sukcesach młodej pływaczki.

Karolina Urban odbiera nagrodę Prezydenta Miasta Starogard Gdański, fot. M. Rogala.

 

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl