Złoty jubileusz

Najpierw była Publiczną Szkołą Podstawową Nr 1, później Publicznym Gimnazjum Nr 1, obecnie jest Publiczną Szkołą Podstawową Nr 8. Zawsze jednak patronował jej Mikołaj Kopernik. 3 czerwca placówka uroczyście obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia.

Budowa obiektu rozpoczęła się w 1970 r. Już rok później nastąpiło otwarcie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Starogardzie Gdańskim. Jej pierwszym dyrektorem został Jan Żuralski, który pełnił tę funkcję do 1989 r. – Jestem bardzo wzruszony. Chociaż minęło wiele lat, doskonale pamiętam jak ta szkoła powstawała. Kiedy została wybudowana i oddana do użytku mieliśmy bardzo mało czasu, żeby przygotować ją na przyjęcie dzieci. W prace porządkowe i organizacyjne zaangażowani byli wszyscy pracownicy, cała kadra pedagogiczna. Jako dyrektor miałem ogromne szczęście pracować ze wspaniałymi ludźmi, na których zawsze mogłem liczyć. Dla dobra uczniów poświęcali swój prywatny czas. Byli to ludzie z wielką pasją, ogromnym zapałem i głowami pełnymi pomysłów – wspominał Jan Żuralski.

Pierwszy dyrektor szkoły Jan Żuralski

We wrześniu 1989 r. dyrektorem szkoły został Zdzisław Data. W latach 90-tych „Jedynka” miała bardzo wielu uczniów. Dzięki staraniom dyrektora Daty w roku szkolnym 1993/1994 najmłodsi uczniowie klas I – III rozpoczęli naukę w nowym budynku przy ul. Sienkiewicza. W 1999 r. budynek przekazano Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 i odtąd nazywano go „małą czwórką”. Obecnie mieści się tam Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 1. Na czas kadencji dyrektora Zdzisława Daty przypadła reforma systemu oświaty. 1 września szkoła podstawowa została przekształcona w Publiczne Gimnazjum Nr 1. Ze względu na stan zdrowia Zdzisław Data nie mógł pojawić się na obchodach jubileuszu szkoły, której z zamiłowaniem poświęcił wiele lat swojego życia. Pamiętano jednak o nim i pozdrawiano ze sceny.

W 2002 r. funkcję dyrektora Publicznego Gimnazjum Nr 1 objęła Magdalena Wąsowicz. – Moja kadencja to czas wielu remontów oraz unowocześniania szkoły. Technologia poszła do przodu, a szkoła musiała za tym nadążyć. Wprowadzono e-dzienniki, tablice interaktywne. Wyposażyliśmy budynek w nowy sprzęt komputerowy i sieć internetową. Wielkim wyzwaniem była organizacja pracy szkoły w czasie pandemii, ale chyba jeszcze większym reforma oświaty, w wyniku której z gimnazjum staliśmy się znowu szkołą podstawową. Nigdy nie zapomnę dnia, kiedy małe dzieci przekroczyły nasze progi. Zmieniło się bardzo wiele, ale myślę, że przez tę zmianę przeszliśmy jako szkoła bardzo dobrze – podczas uroczystej akademii powiedziała Magdalena Wąsowicz.

Dyrektor szkoły w latach 2002 – 2021 Magdalena Wąsowicz

W 2021 r. jej następczynią została Jolanta Łobocka. Kadencję zaczęła bardzo mocnym akcentem – od budowy nowej hali sportowej. Inwestycja kosztuje ponad 10 mln zł. Finansuje ją Miasto ze środków własnych oraz dotacji – ponad 2 mln zł otrzymanych z Ministerstwa Sportu w ramach programu „Sportowa Polska 2020” oraz 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Dyrektorem szkoły jestem od niedawna, ale związana z nią jestem już bardzo długo. Największym szczęściem oraz dumą napawają mnie nasi uczniowie, którzy doskonale radzą sobie w różnych dziedzinach i na wielu polach. Szkoła ma wspaniałych absolwentów. Spora grupa z nich to osoby, które osiągają zauważalne sukcesy. Myślę, że najlepszą rekomendacją dla naszej placówki jest to, jak absolwenci przyprowadzają do nas swoje dzieci, bo chcą, żeby miały, podobnie jak oni, wspaniałe dzieciństwo i dobry start w dalsze życie – mówiła dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 8 Jolanta Łobocka.

Obecna dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 8 Jolanta Łobocka

Wśród gości zaproszonych na jubileusz pojawił się absolwent tej szkoły Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak. Towarzyszyli mu jego zastępcy Maciej Kalinowski oraz Tadeusz Błędzki, a także wiceprzewodniczący Rady Miasta MarekJankowski, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Agnieszka Buczyńska i jej zastępca Patrycja Bławat-Kulińska.

Gratulacje oraz prezent na ręce pani dyrektor Prezydent Miasta Janusz Stankowiak złożył wspólnie z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Markiem Jankowskim.

– Na tę uroczystą akademię przyszedłem nie tylko z uwagi na obowiązki zawodowe, ale także ze względu na ogromny sentyment, jaki mam do tej szkoły. Doskonale pamiętam czasy, kiedy się w niej uczyłem. To miejsce dało mi naprawdę solidne podstawy do dalszej edukacji i dalszego, dorosłego życia. Dzięki zdobytej w tej szkole wiedzy i umiejętnościom było mi o wiele łatwiej iść dalej. Moi nauczyciele byli wymagający, za co dzisiaj bardzo im dziękuję. Miałem szansę czerpać od nich pełnymi garściami. Mam tutaj na myśli nie tylko naukę, ale także niezapomniane obozy harcerskie, które były świetną szkołą życia. Nie było wygód, nie zawsze było łatwo, ale wracaliśmy zdrowi i szczęśliwi. Dziękuję za te wszystkie piękne wspomnienia – powiedział prezydent Starogardu Janusz Stankowiak, który wspólnie z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Markiem Jankowskim złożył gratulacje i najlepsze życzenia na ręce pani dyrektor.

Życzenia oraz gratulacje popłynęły także od dyrektorów pozostałych starogardzkich szkół podstawowych, przedszkoli, Centrum Usług Wspólnych, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Bielang.

Przygotowana przez uczniów klas III, VII i VIII pierwsza część uroczystości odbyła się w Kinie „Sokół”, a druga w szkole, gdzie obejrzeć można było przygotowane specjalnie na Złoty Jubileusz wystawy, zjeść okolicznościowy tort, spotkać dyrekcję, obecnych i byłych nauczycieli, absolwentów oraz uczniów. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, jego zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz obecna dyrektor szkolny Jolanta Łobocka oraz była dyrektor Magdalena Wąsowicz złożyli wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej pierwszego kierownika szkoły Alojzego Wojtasia. Spotkanie było wspaniałą okazją do wspomnień i podsumowań. Nie zabrakło uścisków i wzruszeń.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl