Złap bakcyla czytania! Włącz się w akcję „Z książką na start”

Już wkrótce Miejska Biblioteka Publiczna hasłem „Z książką na start” będzie zachęcać całe rodziny do udziału w akcji, której celem jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

– Wspierajmy dzieci w czytaniu dla przyjemności pokazując im ile radości dają książki – przekonuje Radosław Spychalski, dyrektor biblioteki. Wystarczy zapisać swoją pociechę do biblioteki i systematycznie wypożyczać z nią lektury. Na wszystkich uczestników czeka mnóstwo atrakcji i niespodzianek.

„Z książką na start” to akcja skierowana do dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Wzorowana jest na brytyjskim projekcie Bookstart, który działa od 1992 roku i przynosi świetne rezultaty.

– Chcemy w ten sposób zachęcić rodziców i dzieci do częstszego odwiedzenia biblioteki i wspólnego czytania książek – mówi Radosław Spychalski.

Młody Czytelnik, który zapisze się do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, otrzyma Pakiet Startowy, a w nim imienną Kartę Biblioteczną, Paszport Biblioteczny oraz darmową książkę dopasowaną do jego wieku, potrzeb i zainteresowań. Każdy maluch w Paszporcie będzie zbierał pieczątki. Otrzyma je zawsze, gdy  odwiedzi miejską wypożyczalnię. Po uzbieraniu 10 stempelków dostanie dyplom i nagrodę książkową.

– To świetna motywacja dla dzieci. W tym wieku czytanie książek jest konkurencyjne dla telewizji i komputera. Rozwija u dzieci wyobraźnię i uczy je kreatywności – przekonuje dalej  dyrektor.

Rozbudzanie miłości do czytania powinno zacząć się od wczesnych lat dzieciństwa. Wiadomo, że najważniejszą rolę w tej edukacji odgrywają rodzice. Akcja „Z książką na start” ma im to ułatwić. To będzie dla nich szansa na spędzenie aktywnie czasu ze swoim dzieckiem. Będą musieli pójść wspólnie do biblioteki, wspólnie zastanowić się nad wyborem książki, wieczorem ją przeczytać, a później o niej porozmawiać.

– Uczestnictwo w tej akcji to dobra inwestycja w przyszłość dzieci – dodaje Spychalski –  Czytanie poszerzy ich wiedzę i umiejętności językowe. Zwiększy też pewność siebie, którą wykorzystają później w dorosłym życiu. Łatwiej będzie im podejmować mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki są dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny – zakończył z uśmiechem – Serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi.

Dodatkowo Biblioteka zaprasza dzieci do udziału w KONKURSIE NA MASKOTKĘ AKCJI „Z KSIĄŻKĄ NA START” – szczegóły pod linkiem – http://www.zksiazkanastart.pl/konkurs

Organizatorem całej akcji jest Fundacja Metropolia Dzieci. Więcej informacji w opisie projektu : http://mbpstarogard.pl/…/z_ksiazka_na_start_opis_projektu.p…

 

z-ksiazka-na-start-do-ratusza

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl