Zima w mieście. Co robić w czasie ferii?

Zajęcia artystyczne, historyczne, dziennikarskie, sportowe. W Starogardzie Gdańskim podczas ferii zimowych młodzi mieszkańcy nie powinni się nudzić. Atrakcje zaplanowały takie instytucje, jak: SCK, OSiR, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Ziemi Kociewskiej, Osiedlowe Domy Kultury oraz Grodzisko Owidz.

W tym roku ferie zimowe w województwie pomorskim przypadają na czas od 29 stycznia do 11 lutego. Starogardzkie Centrum Kultury proponuje dzieciom i młodzieży: zajęcia plastyczne; konkursy, gry i zabawy; wyjście do parku; zwiedzanie Muzeum Ziemi Kociewskiej; wyjazd do Zespołu Szkół w Bolesławowie – zwiedzanie obiektu; ognisko; zajęcia muzyczne z Centrum Edukacji Muzycznej Michała Nagórskiego; zajęcia taneczne; spotkanie u Prezydenta Miasta; projekcja bajek w kinie; gry planszowe; pokazy rycerskie; spotkanie w bibliotece; zajęcia baletowe; dyskotekę mini playback, warsztaty z rękodzieła. Zajęcia odbywać się będą od 29 stycznia do 9 lutego w godz. od 10:00 do 13:00.

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Bernarda Sychty przygotowali cykl spotkań tematycznych od 29 stycznia do 10 lutego w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży (I piętro) w godz. 11:00 – 13:00. Dzieci będą czytać fragmenty książek, rozmawiać, przygotowywać prace plastyczne na takie tematy, jak: „Zimowe pejzaże miast”, „Strój dawniej i dziś”, „Zimowe gry i łamigłówki dla każdego”, „Z Nelą na kole podbiegunowym”, „Zimowe robótki”, „Basia i sporty zimowe”, „Literkowy zawrót głowy”, „Zimowe stwory”, „W świecie wielorybów i delfinów”, „Bajkowa poczta”.

W Muzeum Ziemi Kociewskiej zobaczyć będzie można pokaz filmu „Kazimierz Deyna. Piłkarz XX wieku” oraz posłuchać prelekcji na jego temat. Wyświetlony może zostać również film „Starigrod 1197” połączony z wykładem na temat Grodziska Owidz w świetle materiałów archeologicznych. Na zwiedzających czekają także: opowieść o dwudziestoleciu międzywojennym w Starogardzie Gdańskim połączona ze zwiedzaniem Baszty, opowieści i prezentacja multimedialna o dinozaurach, zwiedzanie aktualnych wystaw, prelekcja na temat mumifikacji oraz projekcja wybranych teatrzyków lalkarskich, np. „Złoto króla Megamona”, „Czerwony Kapturek”, czy „O przekupnych zwierzętach”. Muzeum Ziemi Kociewskiej oferuje możliwość bezpłatnego zwiedzenia dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży oraz wybór dodatkowych atrakcji po wcześniejszym ustaleniu terminu pod nr tel. 58 56 246 75.

Ośrodek Sportu i Rekreacji młodym starogardzianom proponuje: w dniach 29 stycznia – 2 lutego w godz. 10:00 – 13:00 w Miejskiej Hali Sportowej im. A. Grubby przy ul. Olimpijczyków Starogardzkich 1 zajęcia dla dzieci od 6. roku życia. W ich ramach przewidziane są gry i zabawy ogólnosprawnościowe, zajęcia sportowe i edukacyjne, wycieczki piesze, kino, a także karaoke. Zapisy prowadzone będą każdego dnia od godz 9:45. Dodatkowo, w zależności od pogody, w drugim tygodniu ferii będzie można skorzystać z lodowiska, jeśli będzie funkcjonowało.

Niezwykle ciekawa jest oferta Osiedlowego Domu Kultury. W tym roku dzieci zapisane na półkolonie w ODK podzielą się wedle zainteresowań: aktorstwo, dziennikarstwo, fotografowanie, rejestrowanie kamerą, tworzenie muzyki. W trakcie spotkań dzieci będą uczyły się: pracy nad sztuką teatralną, pracy nad skomponowaniem muzyki do sztuki teatralnej, pracy z kamerą, pracy z aparatem fotograficznym, pracy dziennikarskiej nad relacjonowaniem wydarzeń podczas półkolonii. Nauka nowych umiejętności będzie dostosowana do wieku dziecka i przekazana przez profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się daną dziedziną. Dzieci znajdujące się w ODK w okresie ferii zimowych będą pod opieką wychowawców, którzy zadbają o ich bezpieczeństwo i zaangażowanie w projekt „Pasja!”

7 lutego (środa) o godz. 12:00 zaprezentowane zostaną wspólne działania dzieci: wystawienie sztuki teatralnej z akompaniamentem muzycznym, scenografią tematyczną. Grupa filmowców uwieczni spektakl na taśmie video, na fotografiach, a grupa dziennikarzy stworzy relację z występu artystycznego i opisze wydarzenie w Gazetce z Półkolonii. W piątek 9 lutego o godz. 11:00 zostaną zaprezentowane dzieła: wydruki fotograficzne, multimedialny pokaz zdjęć, wyświetlony będzie pokaz filmowy ze sztuki teatralnej, zaprezentowana zostanie Gazetka z Półkolonii w ODK zbierająca wszystkie działania w jedną całość.

– Podczas kolonii w ODK dzieci będą oczywiście brały też udział w działaniach rozrywkowych takich, jak: dyskoteki, bale przebierańców, rundy gier planszowych. Zobaczą jak w twórczy sposób można wykorzystać nowoczesne książki łączące w sobie nowoczesność i tradycję („Mały książę” – rozszerzona rzeczywistość). Zdobędą nowe umiejętności, poza tymi związanymi projektem „Pasja”, będą to m.in. szycie igłą i nicią zabawek z filcu, czy wykonywanie koszyczków z bobiny. Zapraszamy rodziców i opiekunów do placówek Osiedlowego Domu Kultury po karty kwalifikacyjne i szczegółowe informacje. Obowiązuje kolejność zgłoszeń – powiedziała Karolina Sprengel z ODK przy ul. Reymonta 1.

Świetną zabawę dla dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat gwarantuje również Grodzisko Owidz. Przez całe zimowe wakacje, w dni powszednie, od 9:00 do 14:00, czekać będzie moc atrakcji: przeróżne zajęcia plastyczne, warsztaty, gry i zabawy w terenie, ciekawe zajęcia łączące zdobywanie wiedzy o naszej historii z zabawą, spotkania z interesującymi osobami. Wstęp kosztuje 200 zł/tydzień. O wyżwywienie zadba Karczma Słowiańska Na Podgrodziu. Zapisów dokonywać można mailowo (grodziskoowidz@gmail.com) oraz telefonicznie (519 849 149).

Nie musicie zostawać w domu przed telewizorami i komputerami. Wybierzcie coś dla siebie. Świetna zabawa gwarantowana.

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl