Zielona miłość Działkowców

Cały wrzesień zbierają dojrzałe warzywa i owoce ze swoich ogródków, ale przez jeden dzień w tym miesiącu naprawdę świętują.

Starogardzcy działkowcy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Nr 3”, „Relaks” i „Neptun” obchodzą Dzień Działkowca. Władze miasta odwiedzają działkowców w ich ogrodach.

12 nagród w 15 lat

Marian Lange – działkowicz z ROD „Neptun” – z dumą pokazuje swoją pięknie odnowioną altankę. Ogródek pana Mariana zdobył I miejsce w konkursie „Najpiękniejsza działka roku 2015”. Przyznaje, że w uprawie warzyw i owoców zakochał się trochę z przymusu: „mój ojciec miał dom z wielkim ogrodem i gonił nas – dzieciaki do pracy w tym ogrodzie. Wtedy tego nie znosiłem, ale dziś patrząc z perspektywy wiem, że ta przymusowa praca samoczynnie przerodziła się w pasję, że ojciec zaszczepił we mnie miłości do natury.” Dziś pasją pana Mariana są cukinie, kabaczki i jabłka. To właśnie ich uprawa wychodzi mu najlepiej. To dwunaste wyróżnienie pana Mariana. Zważywszy na to, że działkę prowadzi od 2000 roku, ma naprawdę czym się pochwalić. Działkowicz śmieje się i żartuje: „jak tak dalej pójdzie i wciąż będę nagradzany, to żona zabroni mi wieszać na ścianie kolejne dyplomy, bo zaczyna na nie brakować miejsca.”

Pasja i zdrowie

Dzień Działkowca to dla wszystkich miłośników ogródków działkowych okazja do spotkania i wspólnej zabawy przy muzyce i poczęstunku. To też chwila podsumowań i nagrodzenia właścicieli najładniejszych, najbardziej zadbanych i ekologicznych działek. Ogródki działkowe kojarzą się z miejscem wypoczynku, chwilą relaksu, ale też z przestrzenią pełną kwiatów owoców i warzyw, wymagających jednak stałej opieki i pielęgnacji. Dla wielu seniorów prowadzenie takiego ogródka wynika nie tylko z wielkiej pasji, ale jest też sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Ogródki działkowe uczą aktywnego i zdrowego stylu życia, pozwalają na bezpośredni kontakt z przyrodą. Uczą też młodych ludzi szacunku do pracy – podkreślał podczas spotkań z działkowcami prezydent miasta Janusz Stankowiak.
Prezydent wręczył działkowcom – właścicielom najpiękniejszych ogrodów dyplomy i nagrody, a najbardziej zasłużonym – medale. Natomiast prezesom ROD oprócz listów gratulacyjnych podarował konewkę – symbol działkowca, żartobliwie dodając „co by susza Was omijała”.

Działkowcy chcą współpracy z miastem

Działkowcy świętowali 15 sierpnia, 5 i 12 września. Dla ROD „Relaks” była to też okazja do uczczenia 35-lecia istnienia. Właściciele ogródków chcą podpisania oficjalnego porozumienia o współpracy z miastem. Bogdan Grzela Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Neptun” jest  przedstawicielem  działkowców w Starogardzkiej Radzie Seniorów. Na spotkaniu ROD 12 września zapowiedział, że podejmie rozmowy z władzami miast. Wzorem Polskiego Związku Działkowców, które 29.08 podczas Krajowych Dni Działkowca w Tczewie podpisało takie porozumienie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem,  chce podpisać porozumienie o współpracy z lokalną władzą.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl