Zgaśmy światło, zaświećmy przykładem

25 marca o godz. 20.30 wybije Godzina dla Ziemi. W geście poparcia idei ochrony Wisły w jej naturalnej postaci zgaśmy światło w Starogardzie Gdańskim.

Godzina dla Ziemi WWF to jedna z największych akcji ekologicznych na świecie. Co roku w trosce o naszą Planetę miliony ludzi symbolicznie gaszą światło. Dotyczy to przede wszystkim charakterystycznych dla poszczególnych miejscowości budynków i obiektów. Do akcji przyłączyć może się jednak każdy mieszkaniec. W sobotę 25 marca o 20.30 wystarczy na godzinę zgasić światło w swoim domu.

W zeszłym roku w to niezwykłe wydarzenie zaangażowali się mieszkańcy 178 państw świata, a ponad 12 700 instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych. W akcji wzięło udział 75 polskich miast. W 2015 roku zgasło m. in. oświetlenie Bramy Brandenburskiej, Fontanny di Trevi, Tower Bridge, Wieży Eiffla, Empire State Building i Tokio Tower. W Polsce kilkaset obiektów, jak np. Pałac Kultury i Nauki, Rezydencja Prezydenta RP, Belweder i Stadion Narodowy w Warszawie, Kościół Mariacki i Sukiennice w Krakowie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Filharmonia Szczecińska, a także liczne uniwersytety, teatry, galerie handlowe, hotele, czy mosty.

Tegoroczna Godzina dla Ziemi WWF, poświęcona będzie Królowej Polskich Rzek. Rok 2017 został przecież ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Dla naszego kraju jest ona unikatową wartością przyrodniczą, jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli oraz powodem do dumy dla wielu Polaków. Zgaszenie światła 25 marca będzie gestem poparcia idei ochrony Wisły w jej naturalnej postaci w obliczu nowych planów regulacji i przekształcenia jej w autostradę wodną.

Wisła jako jedyna z dużych europejskich rzek zachowała swój naturalny charakter na odcinku ponad 400 km. Jej liczne wyspy stanowią dom dla kolonii mew i rybitw. Sztuczna regulacja to ogromne zagrożenie dla jej wrażliwego ekosystemu. Poza tym, według badań naukowych, rzeka jest bezpieczniejsza dla otoczenia, kiedy płynie w swoim naturalnym korycie.

Oprócz symbolicznego zgaszenia światła, na stronie internetowej godzinadlaziemi.pl można złożyć podpis pod petycją w sprawie zachowania Wisły w jej naturalnej postaci.

Akcja Godzina dla Ziemi WWF w tym roku odbywa się już po raz dziesiąty. Łączy ludzi z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach i z różnych części świata we wspólnym geście troski o Planetę, na której żyjemy. Na godzinę gasząc światło, możemy zaświecić przykładem i dać impuls do rzeczywistych zmian na lepsze.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl