Ze Starogardu na Gibraltar rowerem

Czteroosobowa ekipa rowerzystów ŻPK Team w sposób szczególny uczci 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dwóch śmiałków ze Starogardu Gdańskiego i dwóch z Wodzisławia Śląskiego zamierza w 12 tygodni dojechać na rowerach na Gibraltar. Złożą tam kwiaty pod pomnikiem, tragicznie zmarłego Władysława Sikorskiego. Przy okazji będą promować Starogard Gdański w Europie na trasie blisko 4000 km.

Dwóch starogardzian Mikołaj Tkaczyk i Mateusz Demski oraz dwóch mieszkańców Wodzisławia Śląskiego Arkadiusz Telewski (ur. w Starogardzie Gd.) i Kamil Zawistowski wybrali szczególny sposób uczczenia roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zorganizowali Starogard Gdański – Gibraltar Bike Expedition 2018. Zamierzają w 12 tygodni przejechać na rowerach trasę ok. 4000 km, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem, tragicznie zmarłego Władysława Sikorskiego.

– Rok obchodów 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zainspirował nas do zorganizowania tej wyprawy – mówi Mateusz Demski. – Stwierdziliśmy, że to idealny moment, aby zrobić coś wyjątkowego, co będzie miało szerszy wymiar i zasięg oraz zostanie w jakiś sposób zapamiętane.

Chłopaków połączyła pasja do sportu i ekstremalnych podróży pełnych przygód. Spotkali się na mistrzostwach sztuk walki. Jednak to wspólne wyprawy rowerowe sprawiły, że postanowili wyruszyć na kraniec Europy, dedykując swoją podróż wszystkim Polakom, którzy świętują w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości.

– Startujemy 23 lipca 2018 r. o godz. 12:00 z rodzinnego miasta – Starogardu Gdańskiego – dodaje Mateusz Demski. – Planujemy przejechać od 3500 do 4000 km przez Polskę, Niemcy, Holandię, Belgie, Francję, Hiszpanię, być może Portugalię aż na Gibraltar. Tam złożymy kwiaty pod pomnikiem tragicznie zmarłego Władysława Sikorskiego jako hołd dla Polaka, który walczył o wolność Polski. Po drodze odwiedzimy liczne miejsca ważne z punktu widzenia historii, kultury czy rozrywki. W planie mamy np. udział w Pol’and’Rock Festival 2018 oraz odwiedzenie partnerskiego Miasta Diepholz. Zwiedzimy też kilka stolic Europy, m. in. Berlin, Brukselę i Paryż. Wszędzie będziemy promować nasze rodzinne miasto – podkreśla Demski.

Poza eksponowaniem flag, herbów i symboli Starogardu Gdańskiego, Kociewia i Polski, uczestnicy wyprawy zamierzają napotykanym ludziom przekazywać informacje o Kociewiu i jego stolicy.

– Podróż na rowerach daje nieograniczone możliwości. Z pewnością będziemy widoczni i zauważalni na drogach. Poza tym możemy zatrzymywać się kiedy chcemy i gdzie chcemy. Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni. Jesteśmy otwarci na nowe znajomości, w ogóle na ludzi i z pewnością każdego będziemy namawiać do odwiedzenia Starogardu, podkreślając przy tym cel i sens naszej wyprawy – zaznacza uczestnik ekspedycji.

Każdy będzie mógł śledzić ich przygody. Przez cały czas trwania ekspedycji będą publikować zdjęcia, filmy, relacje z aktualnych postępów na fanpage’u https://www.facebook.com/Starogard-Gda%C5%84ski-Gibraltar-Bike-Expedition-2134124630161693/ i YouTubie, do śledzenia których cała czwórka śmiałków serdecznie zaprasza.

Patronat nad wyprawa objął Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl