„W zdrowym ciele zdrowy duch” – nowa siłownia na świeżym powietrzu

Od lipca 2016 roku mieszkańcy miasta mogą korzystać z nowej siłowni pod chmurką w Starogardzie Gdańskim. 10 urządzeń siłowych zainstalowano na osiedlu przy ul. Juranda ze Spychowa. To pomysł radnej Anny Gdaniec. Projekt wygrał w Budżecie Obywatelskim 2016 r.

Wioślarz, orbitrek, twister, koło Tai Chi to tylko kilka z urządzeń nowej siłowni pod chmurką na osiedlu przy ul. Juranda ze Spychowa. O jej powstaniu zdecydowali mieszkańcy w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego na 2016 r. Wniosek radnej Anny Gdaniec „W zdrowym ciele zdrowy duch” – siłownia na świeżym powietrzu zdobył najwięcej głosów w rejonie.

Mieszkańcy zmienili wygląd swojej okolicy

– Składając ten wniosek chciałam, aby powstało tu ogólnodostępne miejsce wypoczynku dla ludzi w każdym wieku, miejsce sprzyjające integracji, a także podniesieniu walorów estetycznych miasta – powiedziała pomysłodawczyni.

Nowy sprzęt na placu wypróbowali sami mieszkańcy, którzy licznie przybyli na otwarcie ze swoimi dziećmi i wnukami. Pierwsze na plac IMG_5562ruszyły oczywiście maluchy, na które czekały słodkości i kolorowe balony.

– Cieszymy się, że na naszym osiedlu pojawiła się siłownia – powiedziała pani Barbara mieszkanka osiedla. Do wczoraj jeździłam poćwiczyć na siłownię przy Starogardzkim Centrum Kultury. Teraz mam ją pod blokiem.

Mieszkańcom podobały się nie tylko urządzenia, ale również zagospodarowanie terenu wokół miejsca do ćwiczeń.

– Dzięki temu, że urządzenia stoją na specjalnym podłożu, które jest miękkie i bezpieczne, IMG_5519będziemy mogli ćwiczyć nawet po deszczu – mówili. – Zamiast spotykać się w domach, będzie można wyjść na świeże powietrze, bo mamy gdzie posiedzieć. Nowe ławeczki wokół siłowni zachęcają do tego – z uśmiechem dodawali.

Projektanci siłowni nie zapomnieli też o rowerzystach. Przy wejściu na plac ćwiczeń zainstalowano dwa specjalne stojaki na rowery. Miłośnicy dwóch kółek mogą bezpiecznie zostawić tu swoje rowery i potrenować mięśnie nóg na podciągach, pasie czy biegaczu.

Oficjalne otwarcie nowej siłowni

20 lipca Anna Gdaniec oficjalnie otworzyła nową siłownię. Podziękowała mieszkańcom za oddane głosy oraz Związkowi Głuchoniemych, który również przyczynił się do tego sukcesu.

Prezydent Janusz Stankowiak wręczył pomysłodawczyni pamiątkowy dyplom. Podkreślił, że Budżet Obywatelski to narzędzie, dzięki IMG_5551któremu mieszkańcy mogą realizować swoje potrzeby. – W tym roku już po raz trzeci będziecie mogli zgłaszać pomysły na zmianę najbliższej okolicy. Od 1 do 14 września będzie można zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok – powiedział. – Mam nadzieję, że również w tym roku  skorzystacie z tego narzędzia i ten plac, który jest dosyć duży, szybko zapełni się waszymi pomysłami. Przy okazji prezydent zapowiedział modernizację ul. Nowowiejskiej, która  dzięki staraniom radnej Anny Gdaniec i radnego Daniela Olszewskiego wkrótce się rozpocznie.

Nowy plac do ćwiczeń poświęcił ksiądz wikariusz z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła Michał Roschek, który z optymizmem oświadczył, że kiedy zabiegamy o tężyznę naszych ciał, łatwiej osiągamy duchową równowagę, a przez to nasze współżycie z ludźmi staje się bardziej braterskie i pogodne.

Siłownię „W zdrowym ciele zdrowy duch” wybudowała Firma Handlowa Adam Kowalczyk. Koszt inwestycji wyniósł prawie 94 tys. zł.

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl