Zbiórka śmieci już po nowemu

Od 2 stycznia starogardzian obowiązują nowe zasady gospodarki odpadami. Płacimy mniej za śmieci, inaczej je segregujemy, zmienia się też częstotliwość ich odbioru. Odpady nadal wywozi firma STARKOM. W sprawach dotyczących funkcjonowania systemu mieszkańcy zgłaszają swoje uwagi do Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska, który mieści się przy ul. Zblewskiej 18 w budynku Szkoły Podstawowej Nr 1.

Wraz z nowym rokiem w Starogardzie Gdańskim obowiązują nowe zasady gospodarki odpadami. To oznacza, że już nie Związek Gmin Wierzyca, ale Miasto zajmuje się organizacją i obsługą systemu. Przypominamy, że od 1 stycznia 2017 roku:

1. Starogardzianie płacą za śmieci mniej, bezpośrednio Gminie Miejskiej Starogard Gdański według stawki, wynikającej ze złożonej do 31 listopada deklaracji. Każdy właściciele nieruchomości jednorodzinnej otrzyma w najbliższym czasie indywidualny numer rachunku, na który będzie uiszczać opłaty. Pierwsza płatność za odbiór śmieci powinna pojawić się na koncie Miasta do 25 stycznia 2017 roku.

Uwaga! Kto nie złożył jeszcze deklaracji powinien zrobić to niezwłocznie, aby uniknąć naliczenia maksymalnej stawki za odbiór odpadów.

2. Odpady dzielimy już nie na trzy ale na pięć rodzajów. Pozostaje podział na bio i zmieszane, natomiast reszta odpadów będzie dzielona na tworzywa sztuczne, papier i tekturę oraz szkło. Wszystkie nieruchomości zostaną wyposażone w dodatkowy pojemnik na szkło oraz worki na papier i tekturę. Dostarczy je firma Starkom, która nadal będzie wywozić odpady.

Uwaga! Podczas ostatniego grudniowego odbioru śmieci pracownicy Starkomu dostarczyli wszystkim mieszkańcom nieruchomości jednorodzinnych nowy harmonogram odbiorów, który obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku.

3. W razie konieczności wymiany pojemnika na mniejszy lub większy mieszkańcy zgłaszają swoją potrzebę do Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych „Starkom” sp. z o. o., tel. 58 562 33 68.

4. Uwagi, pytania i opinie zgłaszają bezpośrednio do nowo powołanego Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Ochrony Środowiska ( tel. 58 56 137 78) lub mailem na adres: odpady@um.starogard.pl.

5. Wszystkie potrzebne informacje znajdują na stronie www.czystemiasto.starogard.pl.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl