Zaprzysiężeni w służbie Ojczyźnie – zawsze gotowi zawsze blisko

31 żołnierzy 71 Batalionu Lekkiej Piechoty 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej 30 września br. złożyło uroczystą przysięgę wojskową w Starogardzie Gdańskim na Rynku. Uroczystość zakończyła się wojskową defiladą oraz podpisaniem listów intencyjnych o współpracy Wojsk Obrony Terytorialnej z przedstawicielami lokalnych samorządów Miasta, Gminy i Powiatu.

Dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdr Tomasz Laskowski

– Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych dni w służbie każdego żołnierza. To dzień, który pamięta się przez całe życie. Wypowiadając słowa roty przyjmujecie zobowiązanie do końca życia wobec ojczyzny, swoich bliskich, rodzin i lokalnej społeczności. Wasza znajomość regionu, miejsca, w którym żyjecie, jest jednym z kluczowych elementów skutecznej obrony. Znaczenie naszej formacji jest coraz bardziej doceniane, a oliwkowy beret rozpoznawany w całej Polsce. Służymy ramieniem nie tylko w sytuacjach konfliktu zbrojnego. Lokalna społeczność może liczyć na naszą pomoc w przypadku usuwania skutków klęsk żywiołowych i nawałnic. Cieszę się, że ta przysięga odbywa się właśnie tu w Starogardzie Gdańskim – mieście, w którym kiedyś stacjonowało wojsko. Mam nadzieję, że powrócimy do tych tradycji – powiedział dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdr Tomasz Laskowski.

Uroczysta przysięga wojskowa

Uroczysta przysięga wojskowa Żołnierzy 71 Batalionu Piechoty Lekkiej 7PBOT

Przysięgę wojskową złożyło 31 żołnierzy 71 Batalionu Lekkiej Piechoty 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Błogosławieństwa udzielił im ksiądz ppor. Wojciech Kuliński. W imieniu składających przysięgę żołnierzy dowództwu podziękował szer. Eryk Kubiak.

W imieniu żołnierzy składających przysięgę dowództwu podziękował szer. Eryk Kubiak

– 16 dni temu z własnej woli przekroczyliśmy bramy jednostki wojskowej w Malborku, pełni marzeń, wiary i nadziei. Dla niektórych z nas ta decyzja była spontaniczna, inni dojrzewali do niej latami, ale każdy z nas w ten pamiętny czwartkowy poranek usłyszał te same słowa porucznika – zrobimy z Was żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Od tego momentu wiedzieliśmy, że z raz obranej ścieżki nie zawrócimy. Przez blisko 200 godzin intensywnego szkolenia uczyliśmy się pokonywać własne granice i osiągać cele, które jak się okazało można zdobyć tylko razem. Dziś z całą stanowczością stwierdzamy, że trafiliśmy w dobre ręce. Dziękujemy instruktorom za cierpliwość, wyrozumiałość, ogrom przekazanej wiedzy i wiarę w nasze możliwości. Dziękujemy dowódcom za organizację szkolenia. Kończąc je rozpoczynamy nową drogę z orłem na naszych beretach, flagą państwową na ramionach i rotą przysięgi wojskowej w naszych sercach – powiedział szeregowy.

Starogard miastem żołnierskich tradycji

Goście uroczystości złożenia przysięgi wojskowej na Rynku w Starogardzie Gdańskim

Uroczystość obserwowało wielu znamienitych gości. Obecni byli dowódcy reprezentujący jednostki wojskowe i instytucje podległe Ministrowi Obrony Narodowej m.in. komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej płk Edward Chyła i szef Centrum Rekrutacyjnego płk Dariusz Tyrkiel, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych – posłanka na Sejm RP Magdalena Sroka, poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, jego zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki, Starosta Starogardzki Kazimierz Chyła, Wicestarosta Patryk Gabriel, Wójt Gminy Starogard Magdalena Forc-Cherek, komendanci służb mundurowych regionu, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, rodziny żołnierzy, uczniowie starogardzkich szkół z opiekunami oraz mieszkańcy miasta.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak przypomniał żołnierskie tradycje miasta i wyraził wolę na współpracę z WOT

– To dla nas zaszczyt móc gościć w sercu naszego miasta Wojsko Polskie. Starogard ma bardzo bogate tradycje żołnierskie. Świadczy o tym m.in. obecność członków Stowarzyszenia 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, które na stałe wpisało się w historię naszego miasta. To, jak ważne jest istnienie takich formacji jak Wojsko Obrony Terytorialnej, wskazuje chociażby sytuacja w Ukrainie. Sprawiacie, że z Wami czujemy się bezpieczniej. Życzę Wam Szanowni Żołnierze spokojnej służby, zdrowia i spełnienia marzeń. Mam nadzieję, że naszą wspólną intencją, intencją mieszkańców całego powiatu jest, aby wojsko zagościło w Starogardzie na stałe – powiedział Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Defilada wojskowa

Defilada wojskowa na Rynku w Starogardzie Gdańskim

Podczas uroczystości dowódca 7PBOT wyróżnił czterech żołnierzy szkolenia podstawowego. Gratulacje i wyróżnienia z rąk dowódcy 7PBOT, wojewody, posłów na Sejm i prezydenta miasta odebrali szer. Aleksandra Czaja, szer. Katarzyna Małow, szer. Wiktor Muszyński oraz szer. Oskar Jurczyk. Kordzikiem honorowym Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej Wojsk Lądowych wyróżniony został ppkł Jarosław Kwiatkowski. Za wzorową postawę żołnierską oraz duże zaangażowanie na rzecz funkcjonowania brygady odznaką pamiątkową 7PBOT wyróżnieni zostali Piotr Czerepuk ojciec chrzestny sztandaru oraz por. Tomasz Klucznik.

Od lewej – wyróżnieni Piotr Czerepuk ojciec chrzestny sztandaru, porucznik Tomasz Klucznik – rzecznik prasowy 7PBOT, oraz ppkł Jarosław Kwiatkowski dowódca 71 BLP w Malborku. Wyróżnienia wręcza dowódca 7PBOT kmdr Tomasz Laskowski

Uroczysta przysięga Wojskowa zakończyła się wojskową defiladą wokół Rynku. Żołnierzy poprowadziła orkiestra wojskowa z Elbląga. Uroczystość uświetnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej Batalionu Armii Krajowej Czata 49 z Gdańska. Przypomnieli historyczną przysięgę żołnierzy Armii Krajowej.

Podpisanie listów intencyjnych

Listy intencyjne o współpracy z Wojskiem Obrony Terytorialnej podpisali przedstawiciele samorządowych władz lokalnych Miasta, Gminy i Powiatu

Spotkanie zakończyło się podpisaniem przez przedstawicieli lokalnych samorządów Miasta, Gminy i Powiatu listów intencyjnych o współpracy z WOT. Listy podpisali komandor Tomasz Laskowski, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Starosta Starogardzki Kazimierz Chyła, wicestarosta Patryk Gabriel i wójt Gminy Starogard Magdalena Forc-Cherek w Ratuszu. 

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl