Zaprzyjaźnili się i obiecali sobie kolejne spotkanie

Wystarczyło dziesięć dni, aby przyjaźń polsko-chińska w Starogardzie rozkwitła. Wspólne wycieczki, zajęcia sportowe i lekcje pomogły im się zintegrować. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 swoich nowych przyjaciół z Chin pożegnali koncertowo. Zagrali, zaśpiewali i zatańczyli dla nich. W zamian Chińczycy pokazali tradycyjny taniec z wachlarzami oraz zagrali na chińskich instrumentach.

Rozstanie po 10 wspólnie spędzonych dniach okazało się trudniejsze niż myśleli. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 8 bardzo zaprzyjaźnili się z młodzieżą, która 26 listopada przyjechała do Starogardu w ramach międzynarodowej wymiany z Luohe we wschodnich Chinach.

Wycieczka młodzieży polsko-chińskiej do Gdyni

– Już pierwszego dnia nawiązaliśmy bliski kontakt z Chińczykami. Nasza przyjaźń z każdym dniem się pogłębiała – powiedziała Dominika – uczestniczka wymiany, uczennica SP8. – Przez cały tydzień towarzyszyliśmy im w wycieczkach do Gdyni, Gdańska, Torunia, Szymbarka, Malborka, Pelplina i po Starogardzie. Chińczycy pytali nas, czy byliśmy już w tych miejscach i co oprócz tego co zwiedzaliśmy, jest jeszcze warte zobaczenia, gdyby dane im było odwiedzić nasz kraj ponownie. Pytali o nasze bożonarodzeniowe tradycje. Sami opowiadali o swoich, związanych z hucznymi obchodami Nowego Roku, do których przygotowują się cały miesiąc. Byli też ciekawi naszych narodowych potraw, codziennych zwyczajów i jak wygląda nasza nauka w szkole, jakie mamy obowiązki i co robimy w wolnym czasie. My staraliśmy się dowiedzieć jak najwięcej o ich kulturze i zwyczajach.

Dominika z kolegą z Chin na zdjęciu z panią Konsul Generalną Chin Zhao Xiuzheng

– Młodzież z obu krajów niezwykle się otworzyła. Porozumiewali się po angielsku. Ku mojemu zaskoczeniu szło im całkiem dobrze. W ogóle nie potrzebowali mojej pomocy – powiedziała nauczycielka angielskiego Karolina Rejmanowska, która towarzyszyła im w roli tłumacza. – Myślę, że to była dla nich najlepsza lekcja angielskiego i okazja do przełamania barier w swobodnym mówieniu w obcym języku.

Wiceprezydent Maciej Kalinowski podziękował nauczycielom SP8 za pomoc przy organizacji wymiany polsko-chińskiej

– Młodzież z Chin ma niezwykłe poczucie humoru. Mimo że żyją w kraju o wielkiej dyscyplinie, potrafią się doskonale bawić. Są bardzo serdeczni i przyjacielscy. Powiedzieli nam, że są  ogromnie wdzięczni za to, że chcieliśmy z nimi spędzić ten czas, co wydaje się naturalne i trochę nas zdziwiło – dodała Weronika koleżanka Dominiki. –  Najważniejsze, że wymieniliśmy się kontaktami. Co dzień piszemy do siebie i mam nadzieję, że ta przyjaźń się rozwinie, a kontakty pozostaną na długo.

Uczniowie SP8 pożegnali swoich nowych przyjaciół z Chin we wtorek 4 grudnia. Po wycieczce do Malborka i odwiedzeniu chińskiego konsulatu w Gdańsku, gdzie spotkali się z panią konsul Zhao Xiuzheng, przygotowali dla gości specjalny koncert. Występ poprowadził Artur Cybula – nauczyciel muzyki, a swoje talenty wokalne, muzyczne i taneczne zaprezentowali uczniowie z młodszych klas.

Uczniowie SP8 wykonują utwór Zenka Martyniuka Przez Twe oczy zielone

W zamian młodzież z Chin pokazała swoim kolegom i koleżankom ze Starogardu tradycyjny chiński taniec z wachlarzami, trzy dziewczynki zagrały na chińskich instrumentach i pianinie, a chłopcy zaśpiewali chińską pieśń. Oba występy wywołały wiele wzruszeń i zakończyły się dużym aplauzem widzów. Na zakończenie uczniowie z Polski w dowód przyjaźni podarowali Chińczykom drobne prezenty, które przygotowali dla nich wcześniej.

Taniec z wachlarzami w wykonaniu Chinek z Luohe

Władze miasta oficjalnie pożegnały delegację z Chin w poniedziałek 3 grudnia podczas uroczystej kolacji. Obie strony wyraziły chęć kontynuowania współpracy i podpisania partnerstwa pomiędzy miastami. Chińczycy zaprosili starogardzian do Luohe. Prawdopodobnie w maju nastąpi kolejna wymiana polsko – chińska. Tym razem do Chin pojedzie delegacja z grupą polskiej młodzieży z SP8.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pobytu chińskiej delegacji w Starogardzie Gdańskim.