Zapraszamy na wystawę z cyklu „Sztuka Polska” w Starogardzie

28 października br. o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż prac różnych malarzy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie m.in. Macieja Duchowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Pawła Nowaka, Błażeja Ostoji Lniskiego, Jacka Staszewskiego, Pawła Susida, Krzysztofa Wachowiaka, Andrzeja Zwierzchowskiego. Wystawa będzie czynna do 10 grudnia.

Starogardzkie Centrum Kultury i Galeria „A” im. Michała Faryseja zapraszają na wystawę z cyklu „Sztuka Polska” – Różni malarze z ASP w Warszawie. Wystawa będzie czynna do 10 grudnia br.: w niedziele godz. 14:00-18:00, w poniedziałki godz. 11:00-18:00 i od wtorku do piątku w godz. 10:00-18:00.

Artyści w swojej twórczości nawiązują do wątków historycznych, politycznych, społecznych, egzystencjalno-filozoficznych, a także erotycznych, obyczajowych, kulturowych, jak również tematu natury. Będzie można podziwiać pejzaże, martwą naturę, wnętrza, figury, portret, akt i osobliwą scenę rodzajową. Wszystko ułożone zostanie według różnych stylistycznych porządków. Z obrazów można bowiem wyczytać ironię, aluzję, symbol, znak, koncept artystyczny, niejednoznaczną narrację i prosty tekst. Zaś dramaturgia zdarzeń oraz humor sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, co go z pewnością poruszy, wzruszy, a na pewno zastanowi. Na miejscu będzie można porównać też kompozycje, koloryty, fakturę, modelunki i walory malarskie zastosowane przez poszczególnych malarzy .

Poczucie zagrożenia czy absurdu – u Jarosława Modzelewskiego czy Jacka Staszewskiego to przykład odmalowania problemów współczesności. Komentarz do sztuki i świata sztuki widoczny jest w obrazach Pawła Susida, a o edukacji pędzlem rozprawia Andrzej Zwierzchowski. Charakter kultury medialnej, współczesnej komunikacji obrazuje Maciej Duchowski. Z kolei Błażej Ostoja Lniski zajmuje się w swoich dziełach zjawiskiem języka Krzysztof Wachowiak natomiast łobuzersko charakteryzuje człowieka, jego obyczajowość oraz historię. Wszystkie obrazy są niewątpliwie komentarzem do codzienności.

Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. ostatni obraz Modzelewskiego, a także wczesne prace – Wachowiaka czy Susida. Rozpiętość chronologiczna obejmuje 40 lat.

Na ścianach Galerii „A” zawisną obrazy w zestawach reprezentujących poszczególnych malarzy, kompletach, w których licują one ze sobą, tworzą jedną opowieść. Pojawią się też instalacje malarskie np. Duchowskiego oraz wrażeniowo-sensualna – Pawła Nowaka, który opowiada o kondycji współczesnego człowieka pośród innych ludzi. W instalacjach malarskich obrazy często uzupełniają prace w innych technikach – odlewy szklane (Nowak) i dźwięk (Duchowski)

Artyści są różni ale łączy ich wspólna pasja i oryginalność. Każdy odbiorca patrzy na ich dzieła na swój sposób i samodzielnie oceni walory. A wiele jest do zauważenia.

Kuratorem wystawy jest Magdalena Sołtys.
Sponsorami wystawy „Sztuka Polska” – Różni malarze z ASP w Warszawie są firmy POLPHARMA i GAMA.

sztuka-polska_plakat

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl