Zapraszamy do wspólnego świętowania Światowego Dnia Kociewia

Po raz dziesiąty Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE w tym roku razem z miastem zachęcają do świętowania ŚWIATOWEGO DNIA KOCIEWIA – 10. lutego. W 2017 roku przypada 210. rocznica pierwszej pisemnej wzmianki z nazwą Regionu Kociewskiego – choć jak się okazuje, i jak dowodzą znawcy, wcale nie chodziło wtedy o KOCIEWIE…

 

– O tę tezę niech się spierają historycy i badacze historii – mówi Piotr Kończewski, dyrektor biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE. – Uważamy, że ta data już na stałe wpisała się w świadomość znacznej części Kociewiaków, dlatego nawet jeśli okaże się, że zapisy nie dotyczyły tego „naszego” Kociewia, my i tak 10. lutego będziemy świętować i do świętowania zachęcać. Niech każdy z Nas uczczi ten Dzień na swój sposób. My mówmy jednak o tym dlaczego oraz w jaki sposób będziemy go świętować …

W tym roku organizatorzy obchodów Światowego Dnia Kociewia proponują uczcić je na antenach lokalnych rozgłośni radiowych: Radia GŁOS oraz Radia TCZEW.Już 6. lutego rozpocznie się umowny cykl audycji pod nazwą „Tydzień z KOCIEWIEm” w Radiu Głos, a tam codzienne felietony o ciekawych miejscach: przyrodniczych, historycznych, turystycznych… Będą też rozmowy z ważnymi dla Regionu osobami. Dzięki współpracy tej stacji z siecią katolickich rozgłośni diecezjalnych zrealizowany materiał będą mieli okazję poznać również słuchacze w innych częściach Polski.

W piątek 10 lutego do Starogardu zawita Radio Tczew i zaproponuje swoim słuchaczom „Dzień KOCIEWIA” w jego stolicy. LOT KOCIEWIE wspólnie z radiostacją planuje stworzyć tego dnia mobilne studio w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Ramówka tego dnia obejmować będzie wejścia na żywo i rozmowy z interesującymi ludźmi oraz ciekawostki z Regionu i informacje znane i mniej znane. Oprócz programu z tczewskiego studia, przewidziane są relacje z Rynku Miejskiego.

– Poza programem przygotowujemy wraz z redakcjami radiowymi konkursy dla słuchaczy – mówi Emilia Laskowska z LOT KOCIEWIE. – Będzie można w nich wygrać atrakcyjne nagrody w postaci: biletów, karnetów, wejściówek, voucherów do obiektów kulturalnych, hotelowych, gastronomicznych z Kociewia, a także kociewskie pamiątki rękodzielnicze.
Warto w najbliższych dniach śledzić fanpage LOT KOCIEWIE (fb.com/lot.kociewie) i stacji radiowych, a także słuchać radia.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl