Zapraszamy na Święto Kawalerii w Starogardzie

Piękne konie, przystojni kawalerzyści, inscenizacje bojowe, pokazy sprzętu wojskowego i wojskowa grochówka – tak zapowiada się weekend 9 i 10 czerw-ca w Starogardzie Gdańskim. Już po raz 12 będziemy obchodzić w naszym mieście Święto Kawalerii. Na uroczystości zaprasza Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Przez stulecia Rzeczpospolita dysponowała najlepszą konnicą na świecie, a o husarii wciąż uczą się kadeci w słynnej West Point. Dzisiaj kawaleria wojskowa nie ma już takiego znacze-nia militarnego, ale wciąż można poczuć dumę, patrząc na defilujących polskich kawalerzy-stów. W niedzielę, 10 czerwca o godz. 12.30 będzie można ich podziwiać na placu przed Ko-ściołem św. Wojciecha. Zaraz po prezentacji odbędzie się msza św. w intencji poległych szwoleżerów z udziałem Wojska Polskiego i Kawalerii Ochotniczej.

Na godz. 15.00 organizatorzy zapraszają do Stada Ogierów na coroczny Festyn Kawaleryjski. Tradycyjnie mieszkańcy będą mogli obejrzeć inscenizację pt.: „Opowieści kawaleryjskie”. Jej narratorem i reżyserem będzie oczywiście Jerzy Hanisz. W przedstawieniu udział wezmą grupy rekonstrukcyjne, oddziały szwoleżerów i ułanów. Towarzyszyć im będzie sprzęt zmechanizowany z zastosowaniem środków pozoracji pola walki, pododdziały konne i pojazdy zmechanizowane. Emocje wzmocni podkład muzyczny specjalnie przygotowany na potrzeby inscenizacji.

Jak co roku goście Festynu spodziewać się mogą znakomitego widowiska. Tryskająca ziemia spod kopyt galopujących koni, świst szabli, hurkot karabinów i grzmot dział to tylko kilka z wielu atrakcji, których będą uczestnikami.

Nie zabraknie też okazji by zajrzeć do czołgu i wozów bojowych piechoty podczas pokazu ciężkiego sprzętu wojskowego. Z pewnością jak co roku wrażenie na widzach zrobi pokaz musztry paradnej, władania białą bronią konno, a także umiejętności kaskaderskich grupy East Leader. Tych atrakcji również nie zabraknie.

Dodatkowo wszystkim czas umili wojskowa orkiestra, a treściwa grochówka doda odwiedzającym energii i smaku. Święto Kawalerii potrwa do godz. 19.00.

Organizatorami uroczystości są: Szwadron Kawalerii im.2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich stacjonujący w Starogardzie Gdańskim, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana oraz 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej. Współorganizatorami: lokalne samorządy Starogard Gdański oraz Fundacji PZU.

Serdecznie zapraszamy !