Zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołów Singers Novi i Pro Simfonica

Zespół wokalny „Singers Novi” i Orkiestra Kameralna „Pro Simfonica” zapraszają na wyjątkowy jubileuszowy koncert. 17 grudnia br. o godz. 18:00 w kinie „Sokół” zaśpiewają i zagrają polskie kolędy, przenosząc nas w niepowtarzalny klimat Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia odbędzie się też premiera płyty z kolędami, którą artyści zarejestrowali w listopadzie br.

Już od 15 lat, pod batutą Wojciecha Gdańca, młodzi instrumentaliści z orkiestry kameralnej „Pro Simfonica” ubarwiają dźwiękami muzyki Starogard i okolice. 10 lat temu, występujący z nimi okazjonalnie wokaliści utworzyli zespół „Singers Novi” i od tego czasu – razem bądź osobno – występują, uświetniając ważne starogardzkie i nie tylko wydarzenia.

15 lat wspólnego grania

Oba zespoły działają w Starogardzkim Centrum Kultury. Orkiestra Kameralna Pro Simfonica od 2001 roku. Członkowie Orkiestry to absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gdańskim. Specjalizują się w utworach okresu renesansu, baroku, ale w ich wykonaniu można też usłyszeć utwory klasyczne, romantyczne i muzykę XX w. Orkiestra ma również w swoim repertuarze utwory lżejszego gatunku, zaliczane do nurtu muzyki rozrywkowej, tanecznej, jazzowej, filmowej. Orkiestrę założył Wojciech Gdaniec, który do dziś jej dyryguje oraz instrumentuje i opracowuje grane utwory.

Od grania do śpiewania

W roku 2003 z Orkiestry Kameralnej Pro Simfonica wyłoniła się kilkuosobowa grupa entuzjastów śpiewania kolęd. Przez kilka lat, co roku odbywały się koncerty kolęd i pastorałek w wykonaniu tej grupy wokalnej, której towarzyszyła Pro Simfonica. Chęć dalszego śpiewania była tak wielka, że stała się inspiracją do powołania zespołu Singers Novi. Ich repertuar systematycznie się powiększał, a liczba koncertów rosła, zarówno w Starogardzie, jak i poza nim. Obecnie Zespół wykonuje przede wszystkim utwory a cappella i wokalno-instrumentalne, z repertuaru liczących się zespołów wokalnych oraz piosenki ze znanych i lubianych filmów oraz musicali.

Płyta z kolędami gotowa

W listopadzie tego roku Singers Novi & Pro Simfonica nagrali płytę, która jest swego rodzaju cofnieciem się w czasie i spojrzeniem wstecz z perspektywy lat na ich wspólne kolędowanie. – Od kolęd się wszystko zaczęło i do nich wracamy, aby podsumować tę dekadę w nowej odświeżonej formie – mówią jubilaci.
Promocja płyty odbędzie się podczas koncertu.

pro-simfonica_koledy_palakt

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl