Zapraszamy do wspólnego świętowania ze szwoleżerami

Przemarsz formacji kawaleryjskich ulicami Starogardu, festyn rodzinny w Stadzie Ogierów oraz liczne pokazy wyszkolenia kawalerzystów – to niektóre atrakcje przygotowane dla mieszkańców na drugi weekend czerwca. W niedzielę 11 czerwca na uroczystości z okazji Święta Pułkowego mieszkańców zaprasza 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich.

– Tradycje i barwy 2 Pułku Szwoleżerów, który wsławił się udziałem w szarży pod Rokitną, kontynuujemy od 2006 roku – powiedział rtm. Krzysztof Landowski – Stowarzyszenie posiada pododdział skupiający cztery sekcje kawalerii oraz dwie sekcje kolarzy w barwach 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. W swoich szeregach skupia 125 członków, w tym również Rodzinę Pułkową. Dzisiaj kawaleria nie ma już takiego znaczenia militarnego, ale wciąż można być dumnym patrząc na defilujących polskich kawalerzystów – dodaje rtm. Krzysztof Landowski – W tym roku już po raz 11 będziemy wspólnie z mieszkańcami obchodzić Święto Kawalerii w Starogardzie Gdańskim. W uroczystościach weźmie udział ok. 45 koni ze Szwadronu Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Szwadronu Kawalerii WP oraz Grup Rekonstrukcji Historycznej.

W niedzielę, 11 czerwca o godz. 12.00 ulicami Rynku przemaszerują pododdziały w asyście Kompanii Honorowej i orkiestry garnizonowej Wojsk Lądowych. Paradę poprzedzi polowa msza św. w intencji poległych szwoleżerów z udziałem Wojska Polskiego i Kawalerii Ochotniczej.

Na godz. 15.00 organizatorzy zapraszają do Stada Ogierów. Uczestnicy Kawaleryjskiego Festynu powinni się przygotować na niecodzienne widowisko. Ziemia tryskająca spod kopyt galopujących koni, świst szabli, hurkot karabinów i grzmot dział to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie będą towarzyszyć obchodom. W programie nie zabraknie inscenizacji, przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne, oddziały szwoleżerów i ułanów, a także współczesnych żołnierzy. Będzie można zobaczyć w akcji ciężki sprzęt wojskowy jak i historyczne rarytasy. Z pewnością wszystkim spodobają się zaplanowane widowiskowe pokazy: musztry paradnej, władania białą bronią konno i umiejętności kaskaderskich grupy East Riders Stunt Team. Czas umili wojskowa orkiestra, a treściwa grochówka doda odwiedzającym energii i smaku. Święto Kawalerii potrwa do godz. 19.00.

Organizatorami uroczystości są: Szwadron Kawalerii im.2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich stacjonujący w Starogardzie Gdańskim wraz z 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną, 9 Braniewską Brygadą Kawalerii Pancernej przy współudziale Województwa Pomorskiego, Samorządu Starogard Gdański oraz Fundacji PZU.
Patronat Medialny: TVP Historia, TVP Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Gazeta Kociewska, Kociewiak.pl, Portal Nasz Starogard, Radio Głos, Pielgrzym

Serdecznie zapraszamy!

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl