Zabłysnęli talentami. Znamy zwycięzców

Julia Kalkowska zwyciężyła IV edycję starogardzkiego talent show „Utalentowani”. Finał konkursu odbył się 19 marca w Starogardzkim Centrum Kultury. Wśród wyróżnionych znaleźli się wokalistka Lucyna Górecka, pianista Kacper Grzybowsk i tancerka Zuzanna Prusaczyk.

Do IV edycji konkurs „Utalentowani”, której organizatorem jest Starogardzkie Centrum Kultury, zgłosiło się 77 uczestników w wieku od 6 do 45 lat. Byli wśród nich wokaliści, instrumentaliści, tancerze, akrobaci a nawet bajkopisarz i chłopak, który mówił wspak.

Ich prezentacje obejrzało jury w składzie Ewa Landowska (przewodnicząca), Karolina Sprengel, Magdalena Dalecka, Magdalena Zatorska, Jennifer Schroeder, Agata Hoduń i Grzegorz Wałaszewski. Przesłuchania trwały trzy dni w sumie 10 godzin. Ostatecznie do finału, który odbył się 19 marca 2021 roku w Starogardzkim Centrum Kultury, jury zakwalifikowało 15 uczestników konkursu.

-Z wielką przyjemnością obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy przygotowane prezentacje. Do konkursu zgłosiły się osoby nie tylko z naszego powiatu, ale z województwa  zachodniopomorskiego i lubelskiego. Poziom był bardzo wysoki. Wybór finalistów do łatwych nie należał. Każdy juror miał swoich faworytów, którzy go wzruszyli i czymś zachwycili. Najważniejsze, że ostatecznie doszliśmy do porozumienia wybierając zamiast 10, 15 finalistów – powiedziała Ewa Landowska

Finał tegorocznej edycji konkursu „Utalentowani” w Starogardzie Gdańskim należał do Juli Kalkowskiej z Pelplina. Trzynastolatka zaśpiewała piosenkę „Writing’s on the wall” w wersji Sama Smitha. Swoim bezbłędnym wykonaniem, dojrzałością i piękną barwą głosu skradła serca jurorów, którzy jednogłośnie uznali ją za objawienie starogardzkiej wersji popularnego talent show 2021 roku.

– Podczas występu towarzyszyły mi wielkie emocje. Myślę, że każdy, kto bierze udział w tego typu konkursach przeżywa wielką ekscytację, a jeśli uda się przy tym wywalczyć jakąś nagrodę, pojawia się też wielka satysfakcja i ogromna radość. W moim przypadku wygrana jest motywacją do dalszego działania w muzycznej branży, bo muzyka jest całym moim życiem – powiedziała zwyciężczyni IV edycji „Utalentowanych”.

Wśród wyróżnionych znalazła się nauczycielka matematyki i mama dwójki dzieci ze Zblewa – Lucyna Górecka, która zaprezentowała oryginalną interpretacją piosenkę Maryli Rodowicz „Tango na głos orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Zauroczyła jury dojrzałym mocnym głosem i niebanalną interpretacją tekstu.

Wyróżnienie otrzymał też Kacper Grzybowski. Zagrał na pianinie utwór „Katawaredoki” autorstwa Yojiro Noda. Jego wykonanie poruszyło najwrażliwsze struny nie tylko jurorów ale wielu uczestników finałowej gali. Chłopak wyróżnił się niezwykłym talentem, bo w niespełna siedem miesięcy nauczył się grać na tym trudnym instrumencie, tylko dlatego że zachwyciła go gra japońskiego aktora i zapragnął grać tak ja on.

Do grona wyróżnionych jako ostania przyłączyła czternastoletnia tancerka Zuzanna Prusaczyk. Przyjechała na finał Utalentowanych ze Świdwina. Zaprezentowała taniec nowoczesny we własnej choreografii do utworu „The Sound of Silence” zespołu Disturbed. Jej występ najwłaściwiej podsumował Grzegorz Wałaszewski, który spośród członków jury na tańcu zna się najlepiej.
– Jesteśmy oczarowani Twoim występem. To było coś niesamowitego. Wszystkie Twoje ruchy były płynne, precyzyjne i takie lekkie. Bardzo przyjemnie się na Ciebie patrzyło. Masz ogromny talent. Rozwijał go – powiedział.

Wszyscy uczestnicy finału zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami. Wyróżnieni IV edycji konkursu Utalentowani otrzymali piękne puchary, a zwyciężczyni dodatkowo obdarowana została bonem o wartości 500 zł.

Od lewej: Karolina Sprengel, Grzegorz Wałaszewski, Ewa Landowska i Magdalena Dalecka

– Świadomość, że wokół nas jest tylu utalentowanych ludzi cieszy ogromnie. Radość jest tym większa, że to właśnie Starogardzkie Centrum Kultury wpadło na ten znakomity pomysł, by dać im możliwość zaprezentowania swoich talentów. Naszemu miastu przyświeca hasło „Tu rodzą się gwiazdy”. Jestem przekonana, że wśród wszystkich uczestników konkursu są takie perełki, które wypłyną na szerokie wody i rozsławią Starogard Gdański w całej Polsce, czego oczywiście życzę im z całego serca. – powiedziała jurorka Magdalena Dalecka rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Finał czwartej edycji talent show uświetniły występy ubiegłorocznych zwyciężczyń konkursu. W kategorii tanecznej popis swoich akrobatyczno-tanecznych umiejętności dała Oliwia Lis, natomiast w kategorii wokalnej swój talent zaprezentowała Anna Machut.

Wszystkie występy finalistów zostały sfilmowane, gdyż ze względu na obostrzenia covidowe Gala Finałowa „Utalentowanych” mogła zostać zaprezentowana widzom wyłącznie on-line. Poprowadziła ją Anita Piaskowska z SCK. Można ja obejrzeć w mediach społecznościowych i na kanale you tube SCK.

fot. Starogardzkie Centrum Kultury

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl