Trwaj chwilo trwaj… Czarowali głosem i interpretacją tekstu

Serca publiczności skradli artyści Teatru Kuźnia Bracka i zespołu Młodej Kuźni oraz Małgorzata Puchowska. Znakomitymi występami wyśpiewali sobie zwycięstwo w XIX Nocy Bardów im. Ryszarda Rebelki. W piątkowy wieczór 18 listopada muzyczne talenty zaprezentowało 11 wykonawców z zespołami, przenosząc widzów w magiczny świat poezji śpiewanej. Poziom był wysoki, a poprzeczkę podniosła gwiazda sobotniego wieczoru Natalia Przybysz, która wprost zaczarowała starogardzian śpiewem, tekstami i ich interpretacją.

Listopad kojarzy się z nostalgią, szarością i smutkiem. To jeden z mniej lubianych miesięcy w roku, ale nie w Starogardzie Gdańskim. Tu wszyscy czekają na wyjątkowe i niepowtarzalne spotkanie z muzyką, która budzi wielkie emocje, koi i wzrusza. Muzyką, która zabiera widzów w magiczny świat pełen dobrych i mądrych tekstów podanych w znakomitych muzycznych aranżacjach.

Ryszard Rebelka człowiek, który kochał tworzyć

29 lat temu pewien poeta, muzyk i malarz postanowił stworzyć przestrzeń dla młodych ludzi, aby mogli pokazać swój talent na scenie. Kochał tworzyć, kochał dobre teksty i piosenkę autorską. Wiedział, jak trudno jest młodym pokazać światu, co im w duszy gra. Rozumiał, że bez pomocy i bodźca, nie odnajdą w sobie odwagi, by stanąć przed publicznością i dać upust swoim emocjom. Wymyślił muzyczne spotkania listopadowe. Ta idea jest konsekwentnie  kontynuowana w postaci Nocy Bardów im. Ryszarda Rebelki. Przetrwała dzięki ludziom i przyjaciołom, którzy nie pozwolili zapomnieć o wielkim starogardzkim bardzie, który odszedł  zbyt wcześnie.  

Od lewej: prowadzący Noc Bardów – Łukasz Rocławski i Paulina Rezmer oraz dyrektor SCK Ewa Roman

– Jestem pewna, że ten wieczór będzie wyjątkowy. Niech przyniesie wam dużo pięknych wrażeń – powiedziała Ewa Roman dyrektor SCK.  – Już za chwilę na tej scenie wystąpią młodzi, piękni i zdolni ludzi. Jedni dopiero zaczynają swoją muzyczną karierę, inni mają już pewne doświadczenie na scenie. Łączy ich jedno – pasja do śpiewania poezji. Ryszard Rebelka kochał tworzyć i śpiewać poezję. Miał wiele talentów. Chciał, aby ludzie mogli się nimi dzielić, dając innym szczęście. Te ideę właśnie kontynuujemy. To właśnie się teraz dzieje  – zakończyła Dyrektor SCK.

Piątkowy wieczór XIX Nocy Bardów

Zarówno 18, jak i 19 listopada br. widownia w kinie Sokół była pełna. W piątkowy wieczór widzowie usłyszeli 11 wykonawców – wokalistów i zespoły muzyczne. Każdy śpiewał przynajmniej dwie piosenki, niektórzy nawet trzy. Ich występy przeplatały wywiady z ludźmi, którym Ryszard Rebelka był w jakiś sposób bliski. Jedni znali go osobiście, inni z pełną odpowiedzialnością oddali serce Nocy Bardów, którą 29 lat zainicjował właśnie Ryszard Rebelka.

Łukasz Rocławski w rozmowie z żoną Ryszarda Rebelki – Ireną Rebelką oraz przyjacielem Stefanem Lubawskim

Wspomnienia żony – Ireny Rebelki, przyjaciela – Stefana Lubawskiego i ludzi kultury – Stefana Galińskiego, Jana Radzewicza, Sławka Hodunia, Janusza Stankowiaka czy wreszcie Ewy Roman jeszcze bardziej ożywiły to i tak bardzo wyjątkowe spotkanie. To właśnie oni w różnym czasie tej 29-letniej historii konkursu kontynuowali dzieło Ryszarda Rebelki, nie pozwalając zapomnieć o tym wszystkim, co zrobił dla rozwoju i promocji młodych artystów. W luźnej rozmowie z prowadzącym Noc Bardów Łukaszem Rocławskim ze Starogardzkiego Centrum Kultury wspominali męża, ojca, przyjaciela, kolegę a przede wszystkim barda. Zdradzili kilka tajemnic z życia pomysłodawcy Nocy Bardów, jak i samej imprezy, przypominając zdarzenia zabawne, wyjątkowe i wzruszające. Jedną z nich była opowieść pani Ireny Rebelki o przyjaźni Ryszarda z Czesławem Niemenem i o tym, jak go pokonał w konkursie wokalnym w Szczecinie.

Zwycięzcy XXIX Nocy bardów

Noc Bardów to jedna ze sztandarowych imprez kulturalnych w Starogardzie Gdańskim. Obrosła już legendą i stała się znana w całej Polsce. Przez 29 lat wyrobiła sobie stałe i wierne audytorium, które wyróżnia muzyczna wrażliwość na dźwięk i słowo. Organizatorzy imprezy postarali się jednak w tym roku pójść dalej i rozszerzyć zasięg tego spotkania. Ci, co nie zdecydowali się na muzykę „na żywo”, mogli uczestniczyć w wydarzeniu nie wychodząc z domu. Koncert był transmitowany na kanale You Tube dzięki uprzejmości Radia Głos.

Laureaci publiczności Nocy Bardów 2022 Teatr Kuźnia Bracka i zespół Mała Kużnia

Listopadowe muzyczne szranki w Kinie Sokół w Starogardzie Gdańskim nie mają charakteru typowego dla konkursu. Owszem nagrody są przyznawane, ale zwycięzców wybiera nie jury ale publiczność oraz organizator Starogardzkie Centrum Kultury. W tym roku widzom najbardziej spodobały się występy artystów Teatru Kuźni Brackiej i zespołu Młoda Kuźnia Bracka oraz Małgorzaty Puchowskiej. Kuźnia mała i duża otrzymała tytuł Laureata Publiczności, a Małgosia – Laureata SCK.

Lureatka Nocy Bardów 2022 wybrana przez Starogardzkie Centrum Kultury -Małgorzata Puchowska

W nagrodę zwycięzcy dostali obraz „Barda”, który narysowała Weronika Stańczak z Galerii A im. Michała Faryseja ze Starogardzkiego Centrum Kultury. Dodatkową nagrodą był dla nich występ na sobotniej gali przed koncertem Natalii Przybysz.

 Jeden z najciekawszych kobiecych głosów na rodzimej scenie muzycznej

Ukoronowaniem XXIX Nocy Bardów był koncert Natalii Przybysz pn. „Serce spokojne”. Wokalistka promowała albumu „Zaczynam się od miłości, który powstał z niezaśpiewanych tekstów Kory. Tym samym tradycji stało się zadość, bo od wielu lat tzw. „wisienką na torcie” corocznej imprezy, jest występ artystki lub artysty, którzy dają starogardzkiej publiczność potężną dawkę dobrych emocji i pięknych wzruszeń. Tak było również w sobotni wieczór, 19 listopada. Natalia Przybysz zaśpiewała utwory Kory i Maanamu w odświeżonych aranżacjach. Kompozytorka i autorka tekstów  wykonała też utwory autorskie w aranżacji towarzyszących jej muzyków.

Natalia Przybysz z zeespołem

Zadowolenie i wzruszenie widzów oraz sposób, w jaki przyjęli artystkę, nagradzając każdą piosenkę gromkimi brawami, potwierdziło tylko, że piosenka autorska jest klasą samą w sobie i ma w Starogardzie wielu zwolenników. Bez wątpienia z wielkim powodzeniem Natalia Przybysz wpisała się w grono artystów wybitnych, którzy uświetnili starogardzką Noc Bardów. Blisko 2 godziny czarowała widzów głosem i  interpretacją świetnych tekstów. Zabrała ich w muzyczną podróż pełną pasji, energii, zwrotów akcji i wzruszeń. Muzyka szybko wypełniła całą przestrzeń niesamowitymi wibracjami, a powietrze dosłownie i w przenośni gęstniało z minuty na minuty. To była prawdziwa petarda, która zasłużenie wybuchła owacją braw na stojąco zgromadzonych w sali widzów. 

Publika Nocy Bardów nagrodziła Natalie Przybysz owacjami na stojaco

Noc Bardów odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka, Starosty Starogardzkiego Kazimierza Chyły oraz wójta Gminy Starogard Gdański Magdaleny Forc-Cherek.  

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl