Strzelali ku pamięci zmarłych Braci Kurkowych

W sobotę 19 września starogardzką strzelnicę wypełnili wyborowi strzelcy z Pomorza. Przyjechali do Starogardu Gdańskiego by uczcić pamięć zmarłych braci Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. IX Strzelanie Memoriałowe zwyciężył Arkady Grabski ze Skarszew. To właśnie jego strzał ostatecznie powalił Kura – symbol Bractwa Kurkowego.

Na IX Strzelanie Memoriałowe Kurkowego Bractwa Strzeleckiego przyjechali bracia z Wejherowa, Gdyni, Kościerzyny, Skarszew i Tczewa. W zawodach uczestniczyli również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, fundatorzy nagród i wielu przyjaciół i sympatyków Bractwa.

Uczestnicy IX Memoriału Strzeleckiego oraz zaroszeni goście.

Strzelanie rozpoczęła wspólna modlitwa za zmarłych braci Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim, zmarłych Braci Okręgu Pomorskiego oraz wszystkich Braci z Polski. Modlitwę poprowadził ksiądz dziekan Jacek Spychalski.

Memoriał stał się okazją do wręczenia wielu wyróżnień za szczególne osiągnięcia w popularyzacji idei bractw kurkowych. Krzyż rycerski otrzymali bracia z KBS Starogard Gd. – Ramzes Pawłowski, Jacek Niedzielski, Maciej Mostowy, Zbigniew Świadek i Marian Firgon. Krzyż oficerski został przyznany Tomaszowi Lichnerowiczowi, Krzyż komandorski trafił do Króla „Odnowiciela” Mariusza Szwarca, a Krzyże komandorskie z mieczami zawisły na piersi Bogdana Bonka i Kazimierza Dawickiego. Wszystkie wyróżnienia przyznała braciom Kapituła Orderu Zasługi Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej.

Brat Ramzes Pawłowski odbiera z rąk prezesa Okręgu Pomorskiego ZKBS RP Lecha Magnuszewskiego dyplom wyróżnienia Krzyżem Rycerskim

Król „Odnowiciel” Mariusz Szwarc w imieniu swoim i wszystkich odznaczonych braci podziękował Kapitule za przyznane wyróżnienia i docenienie ich pracy.

– Każdy z nas z wielką pasją angażuje się w rozwój naszego Bractwa i poszerzanie jego kompetencji w zakresie swoich możliwości i czasu, którym dysponuje – powiedział Król  KBS „Odnowiciel”.

Ustępujący Król „Odnowiciel” Mariusz Szwarc

Wspomniał, że wraz z ósemką braci podjęli się wyzwania odnowy budynku dawnej strzelnicy w Starogardzie Gdańskim. – Nasza nowa siedziba z każdym dniem odzyskuje swój dawny blask i śmiem twierdzić, że dzięki zaangażowaniu i kreatywności braci będzie piękniejsza niż w 1892 roku, kiedy ją zbudowano. Mam nadzieję, że uda nam się zakończyć wszystkie prace w październiku br., by ok. 24 zrobić oficjalne jej otwarcie – dodał Mariusz Szwarc. Podziękował też wszystkim braciom zaangażowanym w tę inwestycję.

Zawody oficjalnie wpisały się w obchody 25 – lecia reaktywowania Okręgu Pomorskiego ZKBS RP oraz 100 lecie powrotu Pomorza do Polski.

Prezes Pomorskiego Okręgu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Lech Magnuszewski

– Dzień 19 września jest dniem szczególnym, bo miał być to dzień uroczystego rozpoczęcia centralnych obchodów 25-lecia reaktywowania Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział prezes Okręgu Pomorskiego Lech Magnuszewski. – Pandemia sprawiła, że te planowane obchody zostały przesunięte na 12-13 czerwca przyszłego roku. Mimo to uważam, że w tym trudnym czasie bracia i siostry Kurkowych Bractw Strzeleckich doskonale potrafią się odnaleźć, dostosowując się do obowiązujących w kraju zasad bezpieczeństwa. Stanowimy tego rodzaju społeczność obywatelską, która potrafi się jednoczyć i pięknie spędzić wspólny czas ku chwale całego ruchu, jak i potrzeb duchowych i strzeleckich jego członków za co serdecznie wszystkim dziękuję – spuentował prezes.

Tarcze, o które w Turnieju walczyli strzelcy Pomorskich Bractw kurkowych

Rywalizacja na strzelnicy trwała cały dzień, do ostatniego strzału i jak zawsze była bardzo zacięta. Ostatecznie Kura – symbol Bractwa w trzeciej kolejce strzałów powalił brat z KBS Skarszewy – Arkady Grabski, zdobywając tym samym główne trofeum zawodów – przechodni Kielich ufundowany przez Króla Mariana Banieckiego „RADOSNEGO” panującego na przełomie lat 2013/2014. Drugie miejsce zajął Bogdan Bonk z KBS Starogard Gd., a trzecie Andrzej Przeworski z KBS Kościerzyna.

Tarcza ufundowana przez PREZYDENTA MIASTA Janusza Stankowiaka trafiła w ręce brata Krzysztofa Tydy z KBS Starogard Gd. Drugie miejsce zajął Arkadiusz Muller z KBS Skarszewy a trzecie – Zbigniew Bona KB reprezentujący nasze lokalne bractwo.

Prezydent osobiście wręczył najlepszym strzelcom trofea i nagrody, gratulując im celnego oka i życząc kolejnych zwycięstw.

Niezwykle piękną Tarczę z szablą „LUDWIKÓWKĄ” wystrzelał Jarosław Czyżewski z KBS Starogard Gd. Tuż za nim na miejscu drugim uplasował się Ramzes Pawłowski  ze Starogardu Gdańskiego, a trzeci na tym podium stanął Wojciech Reclaw z KBS Wejherowo.

Jarosław Czyżewski – zdobywca Tarczy z szablą „Ludwikówka”

Tarczę ufundowana przez ZUOK STARY LAS zdobył Piotr Czapiewski z KBS Tczew. Kolejne miejsca zajęli bracia z KBS Wejherowo Mirosław Weisbrot i Zbigniew Lemiech.

Krzysztof Tyda zwyciężył również w pojedynku o Tarczę PRZEWODNICZĄCEJ RADY MIASTA Starogard Gdański. Tuż za nim znaleźli się Zbigniew Lemiech i Arkadiusz Muller. Gdyby nie celniejsze strzały Piotra Czapiewskiego, Krzysztof Tyda zgarnąłby również Tarczę WÓJTA GMINY Starogard Gdański ufundowaną przez Magdalenę Forc- Cherek, a tak uplasował się na miejscu drugim, przed Tomaszem Klas z KBS Wejherowo.

Strzelcy walczyli również o Tarczę Dar na Okręg Pomorski. Nagrody zdobyli Muller Arkadiusz Muller ze Skarszew, Piotr Czapiewski z Tczewa i Aldona Sambor –Sochaczewska z Kościerzyny

Tytuł Drużynowego Mistrza Okręgu Pomorskiego trzeci raz z rzędu zdobyli bracia z Starogardu Gdańskiego tuż przed braćmi z Wejherowa i Kościerzyny.

fot. Magdalena Dalecka 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl