Siła różnorodności, czyli wystawa grupy H2O

Do 5 stycznia w Galerii „A” Starogardzkiego Centrum Kultury oglądać można zorganizowaną ze środków stypendium Prezydenta Miasta wystawę grupy H2O. Tworzą ją znani w naszym mieście artyści Magdalena Haras, Adam Jakub Haras i Józef Olszynka, których podczas wernisażu, który odbył się 2 grudnia, wspierali bliscy, przyjaciele i znajomi.

Każdy z trojga artystów tworzy osobno, ale od czasu do czasu łączą siły. – Sytuacja nie jest do końca łatwa. Stypendium Prezydenta Miasta otrzymaliśmy właściwie Magda i ja, ale organizując tę wystawę postanowiliśmy dołączyć do niej jeszcze Józka, żeby nie nudził się na emeryturze – wyjaśnił Adam Jakub Haras.

Gratulacje artystom w imieniu prezydenta Janusza Stankowiaka złożyła rzecznik prasowy Magdalena Dalecka. Fot. Artur Hossa

– Każdy z nas wystawił tutaj swoje prace. Nie powstawały one na jeden temat. Są różnorodne, dzięki czemu ekspozycja jest ciekawsza. Ja postanowiłem pokazać Państwu grafiki, akwarele oraz obrazy olejne będące zapisem emocjonalnym z bliskich, dalekich, czy bardzo dalekich bytności – dodał Adam Jakub Haras.

– Osoby, które znają moje obrazy mogą się zdziwić. Tym razem zajęłam się abstrakcją, głównie motywem solarnym. Słońce niesie ze sobą ogromny przekaz. Daje nieograniczone pole do interpretacji. Słońce to światło, siła, energia, Stwórca – powiedziała Magdalena Haras.

Grupa H2O, czyli Józef Olszynka (drugi z lewej), Magdalena Haras oraz Adam Jakub Haras (pierwszy z prawej) z gościem wernisażu.

– Nasze prace pokazywaliśmy w różnych miejscach, także poza granicami kraju, ale to w Starogardzie lubimy przedstawiać naszą twórczość najbardziej. Każda wystawa jest tutaj niezwykła. Przede wszystkim ze względu na odwiedzających ją przyjaciół, którzy są z nami od lat, za co bardzo Wam dziękujemy – mówiła Magdalena Haras.

– Mnie też bardzo wzrusza to, jak wciąż nas wspieracie. Bardzo się cieszę, że mogę być częścią tej wystawy. Mam nadzieję, że prace się Wam spodobają – jak zwykle skromnie powiedział Józef Olszynka.

Fot. Magdalena Dalecka