Gala boksu w hołdzie trenerowi

25 marca w Skarszewskim Centrum Sportu rozegrano najważniejszy turniej bokserski na Kociewiu – XIII Memoriał Zbigniewa Rompy. Oficjalne walki na ringu stoczyli najlepsi pięściarze z klubów północnej Polski. Poprzedziły je walki towarzyskie w różnych grupach wiekowych i wagowych. Galę Boksu Olimpijskiego uświetnili swoim wokalnym występem Filip Pepliński&Yorgen.

Organizatorem imprezy na cześć Zbigniewa Rompy od lat jest Klub Sportowy Ring Kociewie. Ten znakomity trener, w hołdzie którego od 13 lat walczą najlepsi bokserzy z Polski północnej, całe swoje życie poświęcił pięściarstwu. Przez prawie 40 lat wychował plejadę bokserskich medalistów. Udało mu się też zaszczepić miłość do nauki boksu i kształtowania młodych charakterów swoim wychowankom. Dzisiaj godnie zastępują go Łukasz Rusiewicz i Tomasz Zaborowski. Po raz drugi zaprosili fanów boksu na coroczny turniej organizowany na cześć Zbigniewa Rompy do hali sportowej w Skarszewach. Jego gospodarzem był burmistrz Skarszew Jacek Pauli.

Powitanie

Burmistrz Skarszew Jacek Pauli przywitał uczetsników XIII Memoriału Zbigniewa Rompy

– Cieszę się, że po raz kolejny możemy gościć w Skarszewach tak zacnych gości. Jestem dumny, że tylu wspaniałych ludzi – działaczy sportowych i młodych pięściarzy z całej Polski północnej jest tu dzisiaj z nami,  by pokazać swoje umiejętności i możliwości. Podziwiam ludzi walki, ich hart ducha i dyscyplinę. Mam nadzieję, że ten wieczór przyniesie wszystkim wiele dobrych emocji i mnóstwo zadowolenia. Witam wszystkich i zapraszam do oglądania tego wyjątkowego widowiska – powiedział burmistrz Skarszew.

Walki memoriałowe

Memoriał odbył się w formie gali bokserskiej. Uznawany jest za największą i najważniejszą imprezę bokserską na Kociewiu. Jest wyjątkowy nie tylko ze względu na pamięć o wybitnym trenerze, który przez 40 lat rozwijał boks w Starogardzie, ale również ze względu na swoistą atmosferę i towarzyszące jej co roku wydarzenia specjalne.

Najbardziej oczekiwane i emocjonujące pojedynki wieczoru poprzedziła tradycyjna prezentacja zawodników.  Drużyny przyjechały z Wołomina, Kętrzyna, Wałcza, Złotowa, Gdyni, Starogardu Gdańskiego, Słupska, Lidzbarka Warmińskiego, Braniewa, Torunia, Ciechocinka i Chojnic. Pięściarze wchodzili na ring z honorami – po czerwonym dywanie w świetle jupiterów i asyście sędziów – jak przystało na prawdziwą galę bokserską. Stoczyli 10 walk meczowych w kategoriach wagowych od 60 do 92 kg.

Poprzedziły je walki towarzyskie, które od godz.14 toczyli młodzi adepci boksu w różnych grupach wiekowych i wagowych. W sumie walki stoczyło blisko 80 zawodników od najmłodszych w wieku 10 lat po seniorów w wieku 30 lat.

Działacze i zasłużeni dla rozwoju boksu na Kociewiu

Przyjciele boksu z medalami Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego

Przed rozpoczęciem bokserskich zmagań specjalne podziękowania za pomoc i wsparcie przy organizacji turnieju trafiły do wszystkich Przyjaciół tego sportowego wydarzenia. Medale Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego wręczył prezes Klubu Ring Kociewie Łukasz Rusiewicz. Otrzymali je m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowski, wicestarosta starogardzki Patryk Gabriel, członek Zarządu Starostwa Powiatowego Wioleta Strzemkowska-Konkolewska i burmistrz Skarszew Jacek Pauli.

Gościem specjalnym gali boksu ku czci Zbigniewa Rompy był miejscowy fighter Przemysław Rekowski. Obecnie zawodnik  Gromda boks na gołe pięści. Gościnnie wystąpili też Filip Pepliński & Yorgen. Na ringu zaśpiewał kilka piosenek ze swojej pierwszej płyty. Galę poprowadził Michał Bruliński.

Podczas turnieju przeprowadzona została zbiórka charytatywna. Pomoc skierowana została  do 5-letniej Ani, która zmaga się z rzadką choroba genetyczną zwaną zespołem Daverta

fot. Magdalena Dalecka