„Zapomniani sąsiedzi”. Dzień kultury żydowskiej w Starogardzie

26 października, w środę Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z kulturą żydowską. Wykład „Podstawy judaizmu”, warsztaty tańca izraelskiego, projekcja filmu „Żadnego prawa nie złamałem” czy program muzyczno-kabaretowy „Tuwim or not Tuwim” mają przybliżyć mieszkańcom kulturę i tradycję mniejszości żydowskiej. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Kultura i tradycja mniejszości żydowskiej nierozerwalnie związana jest z Pomorzem. Przed II wojną światową bardzo mocno współistniała ze społecznością i kulturą polską – mówi Katarzyna Sikora jedna z organizatorek spotkania. – Poprzez to spotkanie chcemy z jednej strony poszerzyć wiedzę społeczeństwa i obalić stereotypy na temat Żydów w Polsce, z drugiej pokazać jak przenikały i uzupełniały się wzajemnie te społeczności.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kultury Zbliżenia. Po raz pierwszy na spotkanie z kulturą i tradycją żydowską zaprosiła w 2015 roku mieszkańców Bytowa i Kartuz. W tym roku dzień kultury żydowskiej pt. „Zapomniani sąsiedzi” odbył się już w Tczewie. 26 października odbędzie się w Starogardzie Gdański.

Wykład „Podstawy judaizmu” i warsztat tańca izraelskiego

W godzinach 15:30-17:00 organizatorzy zapraszają na wykład Jakuba Skrzypczaka „Podstawy judaizmu”, który odbędzie się w galerii SCK. Wykładowca wprowadzi słuchaczy w podstawowe zagadnienia, dotyczące tradycji żydowskiej. Uczestnicy dowiedzą się czym jest szabat, jak wygląda tradycyjny ślub żydowski, co to jest synagoga, jaka jest rola Rabina.
Jakub Skrzypczak urodził się w 1970 r., w Warszawie. Z wykształcenia jest plastykiem. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Warszawie, Krakowie oraz Łodzi. W 1997 wygrał „Art 2000 Bnei Brith” w Londynie. Dzięki otrzymanej nagrodzie za zasługi dla kultury żydowskiej, uczestniczył w wystawie organizowanej przez Bnei Brith.

Podczas gdy zainteresowani tradycją żydowską będą słuchać wykładu, miłośnicy tańca będą mogli wziąć udział w warsztatach tańca izraelskiego, które poprowadzi Beata Krzywda. Spotkanie odbędzie się w godz. 15.30-17.00 w sali baletowej SCK – pokój 215. W warsztatach może uczestniczyć maksymalnie 30 osób, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy. Chęć udziału należy zgłosić na adres mailowy: edukacja.sck@gmail.com, lub telefonicznie pod numerem 58 561 29 45 wew. 50

Taniec izraelski (Israeli Folk Dance) wbrew pozorom nie jest tradycyjnym tańcem żydowskim. Powstał dopiero w latach 40. XX wieku wraz z państwem Izrael. Najbardziej popularne jego odmiany są tańczone w kole, ale istnieją także warianty liniowe i parowe, a dzięki wolnemu wyborowi choreografów w zakresie muzyki, układy taneczne te są niezwykle różnorodne. Obok tradycyjnych kroków jemeńskich i chasydzkich można zaobserwować także wpływy greckie, irlandzkie czy rumuńskie.

Beata Krzywda swoją taneczną przygodę rozpoczęła w szkole tańca ISTA w Krakowie, gdzie uczyła się stawiać pierwsze taneczne kroki w tańcu irlandzkim i szkockim. W 2008 roku związała się z zespołem tańca izraelskiego Kachol i wraz z nim uczestniczyła w licznych spektaklach tanecznych. Swój warsztat doskonaliła na międzynarodowych szkoleniach w Polsce i za granicą. Podstawy tańca izraelskiego uczyła się od najlepszych instruktorów z Izraela m.in. Bonny Piha, Rafi Ziv, Oren Ashkenazi czy Ofer Alfasy. Aktualnie mieszka i studiuje w Gdańsku, jest instruktorką tańca izraelskiego w szkole tańca Gato Verde.

Projekcja filmu „Żadnego prawa nie złamałem”

Zaraz po wykładzie w godz. 17:15–18:30 w kinie Sokół odbędzie się projekcja filmu „Żadnego prawa nie złamałem” oraz spotkanie z reżyserem i autorem scenariusza Andrzejem Dudzińskim.

Film „Żadnego prawa nie złamałem” to dokument opisujący wzruszającą historię, jaka rozegrała się na Kaszubach w latach II wojny światowej. Historię Marty Koss i Maksa Stroma, jak z hollywoodzkiego dramatu, opowiada Albin Miłosz, mieszkaniec Kiełpina, naoczny świadek opisywanych wydarzeń, przyjaciel obojga bohaterów.

Jest to przepiękana opowieść o miłości, która nie zna granic poświęcenia w czasach upadku podstawowych wartości. To film o pokonywaniu strachu i własnych słabości w imię ratowania najwyższej wartości, jaką jest życie drugiego człowieka. Mowa w nim o tęsknocie za wolnością, prawem do życia i sile przetrwania. Film jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.
Link do trailera https://www.youtube.com/watch?v=EtQIjowZ2_o&noredirect=1

Program muzyczno-kabaretowy „Tuwim or not Tuwim”

Ostatnim punktem spotkania „Zapomniani sąsiedzi” w Starogardzie będzie Program muzyczno-kabaretowy „Tuwim or not Tuwim”. Zapraszamy na godz. 19.00 do kina Sokół .

Program oparty jest na twórczości przedwojennych polskich artystów pochodzenia żydowskiego. Usłyszymy w nim m.in. piosenki i skecze takich artystów jak: Julian Tuwim, Marian Hemar, Andrzej Włast, Emanuel Schlechter, Konrad Tom, Henryk Wars, Jerzy Jurandot i wielu innych. Aktorzy zaprezentują tylko cząstką tego, co stworzyli Żydzi dla polskiej kultury. Mimo upływu czasu prezentowane utwory nie straciły na „wartości”, a wręcz przeciwnie – stały się kanonem utworów wykonywanych przez wiele pokoleń artystów.
Link do fragmentów spektaklu https://www.youtube.com/watch?v=gZvx51ycBmg

Zapraszamy!

kultura_zydowska_plakat

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl