Zapatrzmy się w czarno-białe fotografie

Znany dziennikarz, pisarz i dramaturg – Remigiusz Grzela zaprasza wszystkich mieszkańców swojego rodzinnego miasta na wernisaż wystawy pt. „Zapatrzenie”. Kolekcję prywatnych fotografii, m.in. osób i miejsc mu bliskich, będzie można podziwiać w Galerii A im. Michała Faryseja Starogardzkiego Centrum Kultury. Wernisaż odbędzie się 12 kwietnia o godz. 18:00.

– Jest taka czarno-biała fotografia Walerii i Augustyna Dunstów, moich pradziadków, zrobiona w 1932 roku w ogrodzie w Borzechowie. Siedzą przy nakrytym obrusem stole, na nim butelka wina i kryształowe kieliszki. A oni siedzą zamyśleni, a może wcale nie… – mówi Remigiusz Grzela. 

Zdjęcia, które po raz pierwszy pokazuje publicznie i to w swoim rodzinnym mieście, pochodzą z jego prywatnej kolekcji. Na co dzień stoją w jego pracowni. Lubi na nie patrzeć. Nie tylko dlatego, że są na nich jego bliscy, choć nigdy nie poznał swoich pradziadków… Uważa, że choć świat się zmienił, coraz trudniej dzisiaj skupić się, wyciszyć, po prostu pomyśleć i żyć chwilą. Wciąż zdarza mu się w coś zapatrzeć…

– „Zapatrzenie” to adekwatny tytuł do tego co chce pokazać, bo oddaje  pewną czułość kolekcjonera. Nie zawsze kupowałem fotografie w dobrym stanie. Bywało, że były zgięte, złamane, zniszczone. Chciałem je mieć, bo się w nie zapatrzyłem – dodaje autor książki „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”.

– Pisząc próbuję poznać różne perspektywy, zbliżyć się do czyjejś wrażliwości, objąć coś czułością, czasem coś zatrzymać w kadrze. Moją wyobraźnię pobudza sztuka. Kocham malarstwo i fotografię. Zwłaszcza fotografia wydaje mi się bezbronna, łatwopalna, krucha jako przedmiot, zazwyczaj nie dość ceniona – mówi dalej dziennikarz.

-. Jako kolekcjoner mógłbym powiedzieć szczerze: to zdjęcia, które kocham. Są tu pojedyncze fotografie lub ich serie autorstwa m. in. Ludwika i Edwarda Hartwigów, Zofii Chomętowskiej, Zofii Nasierowskiej, Czesława Olszewskiego, Stefana Arczyńskiego, Marka Karewicza, Ryszarda Horowitza, Anety Grzeszykowskiej, Tadeusza Rolke a nawet Steve’a McCurry’ego. Życząc wszystkim wspólnego „zapatrzenia się”, zapraszam serdecznie na wystawę – puentuje autor wielu zbiorów rozmów, wywiadów-rzek, dramatów, książek reporterskich i powieści.

W 2016 roku Remigiusz Grzela odwiedził Starogard z Barbarą Krafftówną. Wspólnie promowali książkę „Krafftówna w krainie czarów”. W kwietniu ubiegłego roku przywiózł do Starogardu Ewę Błaszczyk, która zaprezentowała starogardzianom monodram „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”, jego autorstwa. W kwietniu 2018 roku został nagrodzony przez Radę Miasta Starogardu Gdańskiego medalem „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl