Zamieszkają w nowo wyremontowanych mieszkaniach

Klucze do 4 mieszkań trafiły do nowych właścicieli. Miasto korzystając z pomocy „Funduszu Dopłat” wyremontowało dwa lokale przy ul. Chojnickiej i po jednym przy ul. Tczewskiej i Skarszewskiej. Kolejne przy ul. Kanałowej niebawem ucieszy nowych lokatorów. Inwestycja kosztowała ponad pół miliona złotych.

Wyremontowane mieszkania pachną świeżością. Są wyposażone „pod klucz”, co oznacza, że w każdym z nich znajdują się panele podłogowe, glazura i terakota. Okna zostały wymienione na PCV, a łazienki wyposażone w umywalkę, ubikację i prysznic. Zamontowano też nową instalację elektryczną i gazową z piecem dwufunkcyjnym i grzejnikami.

Mieszkania otrzymały rodziny uprawnione do pomocy mieszkaniowej z zasobu gminy. 14 lutego nowi lokatorzy podpisali umowy, a prezydent miasta Janusz Stankowiak wręczył im klucze do ich „nowych domów”.

– Mieszkania są bardzo dobrze wyposażone – powiedział Stankowiak. – Wystarczy wstawić meble i zamieszkać. Niech się Państwu w nich dobrze żyje.

Prezydent Janusz Stankowiak przekazuje czterem rodzinom klucze do nowo wyremontowanych mieszkań w Starogardzie Gdańskim

Nowi najemcy nie kryli radości. – Czekaliśmy na ten przydział wiele lat, ale było warto – powiedziała pani Alina Janowska. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Nasze nowe mieszkanie ma 50 m2. Do tej pory mieszkaliśmy wszyscy w jednym pokoju. To dla nas szansa na lepsze życie. Nasz syn, który jest chory na autyzm będzie miał swój własny pokój do terapii, w drugim zamieszka nasza córka. Jest tu podwórko, więc Kacper będzie mógł bezpiecznie wychodzić na dwór. Wszędzie jest blisko.

Pani Alina Janowska zaprosiła do swojego nowego mieszkania prezydenta Janusza Stankowiaka

Mieszkania składają się z pokoju z aneksem kuchennym, jednego lub dwóch dodatkowych pokojów, łazienki i korytarza. Wszystkie zostały wyremontowane z udziałem tzw. „Funduszu Dopłat” Banku Gospodarstwa Krajowego. Koszt przebudowy budynków, w których wydzielono i wyremontowano cztery oddane dzisiaj mieszkania wyniósł 472 394,97 zł, z tego miasto zapłaciło 293 630,53 zł. Resztę dofinansował BGK (178 764,44 zł).

– „Fundusz Dopłat” polega na tym, że BGK zwraca ok. 40% pieniędzy, które miasto inwestuje w budowę lub remont mieszkań– przypomniał Mirosław Cymanowski koordynator zadania z Urzędu Miasta Starogard.

– To pierwszy krok do zwiększenia zasobu lokali socjalnych i komunalnych naszego miasta. – powiedział Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych. – Otrzymaliśmy wspólnie z TBS dofinansowanie dla nowego budynku przy ulicy Magazynowej z sześcioma lokalami mieszkalnymi. Powstanie on w tym roku. Jest gotowa dokumentacja dla kolejnego budynku przy ulicy Kopernika, w którym znajdą się 24 mieszkania. Dla tej inwestycji chcemy także uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa. Liczymy też na rozpoczęcie budowy pierwszych mieszkań z programu „Mieszkanie Plus” – dodał wiceprezydent.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl